5 typów stropów dla twojego domu

Wybór odpowiedniego rozwiązania przy konstruowaniu dachu w domu energooszczędnym to jedna z kluczowych decyzji. Zapoznaj się z metodami i materiałami, które stosujemy przy realizacji budów dla naszych klientów.

Fundamenty

Ściany

Dach

Okna

Elewacje zewnętrzne

Instalacje

Ocieplanie domu

Stropy

Stropy

Strop, czyli pozioma przegroda dzieląca kondygnacje, którego głównym zadaniem jest przeniesie obciążeń oraz usztywnienie konstrukcji budynku. Stropy można klasyfikować w różny sposób. Poniższy podział skupia się na 5 najpopularniejszych rodzajach stosowanych w przypadku domów jednorodzinnych.

Stropy monolityczne

Rodzaj stropu wykonywanego w pełni na budowie, co sprawia, że taki strop musi zostać odpowiednio podparty odpowiednią ilością szalunków. Zastosowanie stropu monolitycznego wiąże się z dokładnym jego zaprojektowaniem przez konstruktora. Charakter obciążeń, układ oraz powierzchnia mają decydujący wpływ na grubość stropu, rodzaj zbrojenia oraz klasę wytrzymałości betonu.

Główne elementy potrzebne do wykonania stropu monolitycznego to stal zbrojeniowa i beton. Materiały te są łatwo dostępne, nie ma też konieczności angażowania ciężkiego sprzętu do wykonania tego stropu. Przy stosunkowo dużej rozpiętości można uzyskać niewielką grubość, a sam strop jest elementem bardzo wytrzymałym i sztywnym co sprawia, że zjawisko pękania ścian jest zminimalizowane.

Do wad stropu monolitycznego należy zaliczyć długi i złożony proces montażu oraz koszt – jedno z najdroższych rozwiązań. Kolejną wadą jest fakt, że świeżo wylany strop swoją pełną wytrzymałość uzyska po 28 dniach.

Gęstożebrowe

Jedne z najbardziej popularnych stropów. Na ścianach nośnych opiera się belki kratownicowe co 40-60 cm, a przestrzenie pomiędzy uzupełnia się pustakami betonowymi. Następnie całość zalewa się betonem uprzedni dozbrajając miejsca wskazane w projekcie. Całość zalewa się kilkucentymetrową warstwą betonu. Jego grubość i klasa zależą od obciążeń i są określone w projekcie. Grubość i rozpiętość stropu zależy od obciążeń oraz nośności stropu.

Podobnie jak w przypadku stropu monolitycznego materiały potrzebne do wykonania stropu gęstożebrowego są łatwo dostępne. Montaż jest łatwy, szybki i nie wymaga angażowania ciężkiego sprzętu.

Po stronie wad należy wymienić niską izolacyjność akustyczną stropu gęstożebrowego. Wynika to z faktu, że pustaki posiadają pustki powietrzne. Stropy te nie nadają się również w przypadku stropów o skomplikowany kształcie i układzie.

Typu filigran

Jest to rodzaj półprefabrykowanego elementu żelbetowego. Stropy te stanowią pewną odmianę odmianę stropów monolitycznych. Konstrukcja wykonana jest ze zbrojonej płyty prefabrykowanej o grubości 5-7 cm, na którą układa się dodatkowe zbrojenie, a następnie całość zalewa warstwą nadbetonu. W odróżnieniu od stropu monolitycznego nie ma potrzeby stosowania szalunków – dolna płyta przejmuje rolę szalunków. Jako prefabrykat cechuje się niewielką grubością w stosunku do rozpiętości. Izolacyjność akustyczna jest na wyższym poziomie niż w przypadku stropu gęstożebrowego. Montaż stropu typu filigran jest prosty mimo, że wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Na rynku strop nie cieszy się dużą popularnością, co sprawia, że ilość producentów jest nie wielka, a to z kolei przekłada się na cenę produkcji oraz transportu. Przegrody typu filigran mają niewielką grubość i można je dowolnie kształtować.

Prefabrykowane

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej można spotkać żelbetowe płyty kanałowe. Są to podłużne elementy z wykonanymi kanałami dzięki czemu jest to spora oszczędność materiały przy zachowaniu odpowiedniej nośności. Płyty za pomocą dźwigu opiera się na ścianach nośnych, a wieńce oraz połączenia miedzy nimi zalewa się betonem.

Montaż płyt jest bardzo szybki, ale wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Nie ma konieczności stosowania deskowania oraz podpór. Strop można obciąż zaraz po tym jak wieńca osiągną odpowiednią wytrzymałość.

Podobnie jak w przypadku stropu typu filigran jest mała ilość producentów tego strop co generuje wysoki koszt.

Drewniane

Stosunkowo rzadkie rozwiązanie mające rację bytu w przypadku domów w pełni drewnianych. Belki stropowe montowane są w rozstawie założonym w projekcie natomiast przestrzenie pomiędzy nimi uzupełnia się wełną, a od dołu mocuje się sufit, np. z drewna lub płyt gipsowo-kartonowych. Do górnych krawędzi belek montuje się warstwy wykończeniowe.

Zaletą tego typu rozwiązań jest łatwy montaż i niewielka waga konstrukcji, która nie stanowi dla ścian dużego obciążenia. Ocieplone stropy charakteryzuje bardzo dobra izolacyjność termiczna. Wadą jest niska zdolność do tłumienia hałasów, a także palność.

Zobacz również:

Fundamenty

Ściany

Dach

Okna

Elewacje zewnętrzne

Instalacje

Ocieplenie domu

Skontaktuj się z nami
Poznań
Warszawa
Wrocław

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Truskawkowa 3,
61-306 Poznań

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Warszawska 11b lok.24,
05-090 Dawidy

Zapraszamy do kontaktu.

Aleja Armii Krajowej 2/20,
50-541 Wrocław

Napisz do nas

{{ errors.first('name') }}
{{ errors.first('email') }}
{{ errors.first('phone_number') }}
{{ errors.first('location') }}
{{ errors.first('textarea') }}

{{ errors.first('rodo') }}