Ściany w energo­oszczędnym domu

Ściany w energooszczędnym domu

Nowoczesne technologie i materiały budowy ścian

Kiedy fundament i ściany domu są już gotowe przychodzi czas na dach. Jego budowę dzielimy na trzy fazy: montaż szkieletupokrycie dachu oraz jego izolację. Jednak to już na etapie projektu musisz określić rodzaj i ilość materiałów budowlanych, żeby móc wycenić inwestycję.

Niezależnie od tego, czy to będzie dach płaskistropodach czy też dach wielospadowy, ciepłe powietrze unosi się zawsze do góry, a dach jest narażony na bardzo duże parcie wiatru. W efekcie tego dach staje się punktem newralgicznym całego budynku. Dlatego grubość izolacji dachowej jest tak samo istotna, jak jej szczelność. Nawet najmniejsze braki ciągłości w termoizolacji mogą skutkować dużymi stratami ciepła.

Dach izolujemy najczęściej wełną mineralną lub pianą poliuretanową otwarto- lub zamkniętokomórkową. Stropodachy natomiast bardzo dobrze izoluje się płytami PIR.

Należy mieć na uwadze, że dużą rolę w stratach energetycznych pełnią kominy oraz okna dachowe. Poprawnie wykonana termoizolacja musi być: szczelna, osłonięta przed wpływem wilgoci, mająca ciągłość. Warstwa izolacji z fundamentów powinna mieć ciągłość z izolacją ścian, a izolacja ścian musi dochodzić aż do izolacji dachu. Mamy wówczas pewność, że cały budynek stworzy szczelne „opakowanie”.

Odtwórz wideo

Ściany

Podstawowym ich zadaniem jest wytrzymałość na obciążenia górnych elementów budynku – piętra i dachu. Ważna jest również cena, choć to nie jedyne kryterium, jakie powinieneś wziąć pod uwagę. Zanim zdecydujesz, jaki materiał do budowy ścian wybrać, pamiętaj, że powinny one:

  • zapewniać dobrą izolacyjność
  • akumulację ciepła
  • korzystny mikroklimat wnętrz
  • chronić przed hałasem
  • umożliwiać pożądane wykończenie od strony zewnętrznej i wewnętrznej

Wybór rodzaju materiału budowlanego wymaga przeanalizowania wszystkich powyższych cech i charakterystyk.

Z czego można je zbudować?

W Domu Pełnym Energii stosujemy kilka podstawowych grup materiałów budowlanych:

Betony komórkoweBloczki z betonu komórkowego to bardzo ciepły materiał. Pozwalają na budowę ścian jednowarstwowych przy grubości muru od 40 cm. Mają jednak dość niską wytrzymałość na ściskanie, co ogranicza ich zastosowanie przy budowie wyższych ścian nośnych czy przenoszeniu obciążeń punktowych.
SilikatyBloczki silikatowe, mimo dość niskiej ciepłochronności, są dobrym materiałem do stawiania dwu- i trójwarstwowych ścian zewnętrznych. Duża masa objętościowa i wysoka wytrzymałość sprawiają, że można z nich stawiać mury konstrukcyjne o grubości już od 18 cm. Posiadają wysoką akumulacyjność ciepła i zdolność tłumienia dźwięków.
Pustaki ceramicznePustaki ceramiczne to bardzo popularny materiał do budowy ścian. Posiadają systemy drążeń, dzięki czemu zapewnią Ci dobrą izolacyjność cieplną. Rozróżniamy bardzo szeroki wachlarz materiałów od tańszych materiałów o niedokładnych rozmiarach i różnej kolorystyce do bardzo wysokiej jakości bloczków szlifowanych, których montaż odbywa się za pomocą pianki montażowej.
Ściany szkieletoweTo ciekawa technologia bazująca na konstrukcji drewnianej. Wyróżnić można ściany prefabrykowane, wykonywane w całości w fabryce i składane na miejscu budowy oraz ściany montowane na miejscu budowy. Te pierwsze są znacznie droższe, ale jakość ich wykonania jest bardzo wysoka i zapewnia doskonałą izolacyjność cieplną.

Buduj z nami!

Wybór odpowiedniego materiału to dopiero początek.
W przypadku budowy domu z Domem Pełnym Energii stawiasz na ustandaryzowane normy, których przestrzegamy podczas każdej realizacji.

Z nami masz pewność, że Twoje ściany będą skutecznie izolować wnętrze od wysokich temperatur. To oznacza, że w letnie, gorące dni, kiedy termometr pokazuje 30 kresek, Twój dom pozostanie przyjemnym schronieniem przed upałem, a zimą nie będzie się wychładzać. Taki efekt uzyskujemy nie tylko poprzez dobór odpowiedniego materiału budowlanego, ale również eliminację mostków cieplnych wynikających z grubych spoin oraz zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych.

Budowa domu nasze technologie

Doradzamy klientom jakie technologie zastosować, by dom służył przez długie lata bezproblemowej eksploatacji, pozwalając zaoszczędzić pieniądze i pozostając przyjaznym dla środowiska. Sprawdź poszczególne etapy budowy domu krok po kroku i dowiedz się więcej na temat rozwiązań, które wykorzystujemy podczas realizacji inwestycji.

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!

Potrzebujesz gotowego projektu?

Przeszukaj naszą bazę projektów domów jednorodzinnych. Każdy z nich to budynek, który wybudujemy dla Ciebie zgodnie z  najwyższym standardem energooszczędności. Porównaj aktualne ceny kompleksowej budowy domu na Twojej działce.

Dom Parterowy z użytkowym poddaszem
Metraż: 146,00 m²
Koszt budowy netto: 655 000 zł
Dom Parterowy z użytkowym poddaszem
Metraż: 337,00 m²
Koszt budowy netto: 1 319 500 zł
Dom Parterowy z użytkowym poddaszem
Metraż: 172,00 m²
Koszt budowy netto: 872 500 zł
Dom Parterowy
Metraż: 172,00 m²
Koszt budowy netto: 861 000 zł