Fundamenty w energo­oszczęd­nym domu

Fundamenty w energooszczędnym domu

Fundamenty nowoczesne technologie i materiały

W przypadku domów jednorodzinnych istnieją 2 rodzaje posadowienia budynku: ławy fundamentowe i płyta fundamentowa. Najczęściej płyta fundamentowa jest droższa w wykonaniu niż znane z budownictwa tradycyjnego ławy fundamentowe. O ile? Ma na to wpływ kilka czynników konstrukcyjnych oraz jakość gruntu, na którym musimy posadowić budynek.

Ideą posadowienia budynku na płycie fundamentowej jest całkowite odgrodzenie się od gruntu. Średnia temperatura gruntu to 8 stopni Celsjusza. Łatwo sobie wyobrazić, że nikt nie chciałby mieszkać w domu, którego podłoga osiąga taką właśnie temperaturę. Różnica temperatur powoduje straty energii, która migruje w głąb ziemi, co jest bardzo niekorzystne. Aby temu przeciwdziałać, wprowadza się warstwę termoizolacji pod całą powierzchnię styku fundamentu z gruntem. Zatem posadowienie budynku ma płycie fundamentowej pozwala całkowicie wyeliminować ten bezpośredni styk konstrukcji z zimnym ośrodkiem jakim jest grunt.

Odtwórz wideo

Fundamenty

To najbardziej obciążony element budynku – jego wytrzymałość, nośność czy specyfikację techniczną trzeba bezwzględnie dostosować do indywidualnych założeń nieruchomości. Nie chodzi wyłącznie o same warunki budynku – jego powierzchnię czy konstrukcję i liczbę kondygnacji. Nawet podczas korzystania z gotowego projektu, pod uwagę należy wziąć zmienne, które mogą różnić się w zależności od lokalizacji.

 

Twoja decyzja powinna zależeć m.in. od poziomu wód gruntowych, szczególnie gdy budowa trwa na podmokłym terenie. Zatem jak wybrać? Zajrzyj do poniższego porównania.

Jakie fundamenty wybrać?

Najczęściej buduje się domy na tradycyjnych fundamentach, tj. ławach i ścianach fundamentowych.

Niektórzy jednak decydują się betonową płytę fundamentową. Sprawdź poniżej, które rozwiązanie jest korzystniejsze

Fundamenty tradycyjnePłyta fundamentowa
Ich budowa trwa dłużejSzybka budowa – ok. 1-2 tygodnia
Wymagają starannej hydroizolacji odpowiednio dobranej do rodzaju gruntu i poziomu wody gruntowejTo rozwiązanie bezpieczne przy wysokim poziomie wód gruntowych
Gorsze rozwiązanie termiczne, nie można w 100% zaizolować ław fundamentowychPozwala na doskonałą izolację termiczną budynku od ziemi
To rozwiązanie znane i sprawdzonePłyta może tworzyć jednocześnie betonową podłogę parteru
Do budowy ław wystarczy beton niższej klasy, na ściany stosuje się najczęściej bloczki betonoweJest zabezpieczeniem na wypadek nierównomiernego osiadania gruntu
To rozwiązanie przyjmuje się w większości projektów gotowychW każdym projekcie można zastępczo wykonać płytę fundamentową
Pozwala dostosować gęstość materiału do indywidualnych warunków projektuNieco droższe rozwiązanie

Co wziąć pod uwagę?

Do wyboru najlepszej technologii dla domu musisz podejść rozsądnie i uwzględnić te kilka istotnych czynników. Powinieneś rozważyć czy zależy Ci na krótkim terminie realizacji. Im większa presja na szybkie wykonanie – szczególnie w utrudnionych warunkach gruntowych inwestycji – tym większe znaczenie będzie miała płyta fundamentowa. Jeśli głównym kryterium jest dla Ciebie dobra izolacja termiczna, a tym samym oszczędność energii i obniżenie kosztów ogrzewania, a teren nie budzi żadnych zastrzeżeń – koniecznie rozważ płytę fundamentową.

Budowa domu nasze technologie

Doradzamy klientom jakie technologie zastosować, by dom służył przez długie lata bezproblemowej eksploatacji, pozwalając zaoszczędzić pieniądze i pozostając przyjaznym dla środowiska. Sprawdź poszczególne etapy budowy domu krok po kroku i dowiedz się więcej na temat rozwiązań, które wykorzystujemy podczas realizacji inwestycji.

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!

Potrzebujesz gotowego projektu?

Przeszukaj naszą bazę projektów domów jednorodzinnych. Każdy z nich to budynek, który wybudujemy dla Ciebie zgodnie z  najwyższym standardem energooszczędności. Porównaj aktualne ceny kompleksowej budowy domu na Twojej działce.

Dom Parterowy z użytkowym poddaszem
Metraż: 215,00 m²
Koszt budowy netto: 924 000 zł
Dom Parterowy z użytkowym poddaszem
Metraż: 137,00 m²
Koszt budowy netto: 593 000 zł
Dom Parterowy
Metraż: 122,00 m²
Koszt budowy netto: 612 000 zł
Dom Parterowy
Metraż: 175,00 m²
Koszt budowy netto: 795 500 zł