Ocieplenie w energo­oszczęd­nym domu

Ocieplenie w energooszczędnym domu

Czy wiesz jak skutecznie ocieplić dom?

Tym, co ma istotny wpływ na funkcjonowanie izolacji termicznej elewacji czyli ścian zewnętrznych jest wypadkowa dwóch czynników: grubości izolacji i zdolności zatrzymywania ciepła (tzw. oporu cieplnego). Istnieje wiele różnorodnych materiałów pozwalających na ocieplenie domu energooszczędnego. Zapoznaj się z tymi, które charakteryzują się wysoką skutecznością cieplną i które stosujemy przy budowie Domów Pełnych Energii.

Odtwórz wideo

Styropian EPS

Styropian produkowany jest na bazie polistyrenu. Posiada wysokie właściwości izolacyjne, jego współczynnik przewodzenia ciepła lambda wynosi 0,031 – 0,042 W/(m·K) i przy doborze odpowiedniej grubości może tworzyć bardzo ciepłą przegrodę.

Jest to materiał stosunkowo sztywny, odporny na degradację biologiczną, na oddziaływanie wilgoci (nasiąkliwość poniżej 2%), posiada małą paroprzepuszczalność.

Dostępny najczęściej w postaci płyt dociętych na określony wymiar – niefrezowanych, frezowanych na zakład lub na pióro-wpust. Najczęściej stosowany do izolacji murów fundamentowychścian zewnętrznychizolacji podłóg lub dachów płaskich.

Styrodur – XPS

Materiał bardzo podobny do styropianu, ale w procesie jego produkcji nabiera szczególnych właściwości, dzięki którym staje się wytrzymały i twardy, dlatego stosuje się go głównie w miejscach narażonych na większe obciążenia tak jak w przypadku płyt fundamentowych. Nie nasiąka wilgocią, jest materiałem hydrofobowym, zatem znakomicie nadaje się do ocieplania ścian fundamentowych.

Wełna mineralna

Materiał izolacyjny pochodzenia mineralnego. Produkty z wełny mineralnej są wykonywane m.in. w postaci płyt, mat, otulin, granulatu. Na etapie produkcji włókna poddawane są procesowi hydrofobizacji dzięki czemu wełna nie chłonie wody.

 

Wełna mineralna posiada niski współczynnik przewodności cieplnej [λ]. Zawiera się on najczęściej w wartości 0,030–0,045 W/(m·K). Istotnym wyróżnikiem wyrobów z wełny mineralnej na tle innych izolacji, jest ich niepalność. Używany w budownictwie do izolacji termicznych i akustycznych ścian zewnętrznych i wewnętrznychstropów i podłógdachów i stropodachów oraz ciągów instalacyjnych.

Piana PUR

Jest to materiał izolacyjny cieszący się coraz większą popularnością, zwłaszcza w przypadku domów energooszczędnych. Pianę PUR aplikuję w się w sposób natryskowy. Natychmiast po naniesieniu piany zwiększa ona swoją objętość wielokrotnie co sprawia, że dokładnie uzupełnia wszystkie szczeliny i redukuje możliwość wystąpienia mostków termicznych.

 

Rozróżniamy dwie główne odmiany piany PUR: piany otwartokomórkowe i piany zamkniętokomórkowe. Piana poliuretanowa otwartokomórkowa swoją formą przypomina budowę gąbki. Jest bardzo lekka, paroprzepuszczalna i wykazuje wysoką termoizolacyjność. Można stosować ją w miejscach, gdzie zazwyczaj kładzie się wełnę mineralną. Piana poliuretanowa zamkniętokomórkowa składa się z mikroskopijnych, zamkniętych pęcherzyków. Jej właściwości przypominają zachowaniem XPS, stąd też może być wykorzystywana w miejscach, gdzie zazwyczaj kładzie się styropian. Pianka zamkniętokomórkowa jest cięższa od otwartokomórkowej, stanowi świetną termoizolację, a ponadto jest bardzo odporna na wodę (dlatego bardzo często przeznacza się ją właśnie do zabezpieczeń przeciwwilgociowych).

PIR

PIR, czyli płyty poliizocyjanuratowe stają się coraz popularniejszym materiałem termoizolacyjnym stosowanym w budownictwie energooszczędnym. Materiał o doskonałym współczynniku przewodzenia ciepła – ok. 0,022 W/mK. Tego rodzaju płyty mają o wiele lepsze parametry niż styropian czy wełna mineralna, a do tego są trwałe i bardzo odporne na wilgoć. W połączeniu z membraną EPDM tworzą bardzo dobrą ochronę, zapewniającą doskonałą termo- i hydroizolację na lata.

Ocieplenie domu ekologicznego

Zwiększenie izolacji cieplnej możemy osiągnąć zarówno dobierając odpowiedni materiał termoizolacyjny, jak i zwiększając grubość warstwy termoizolacyjnej. Z jednej strony możemy zatem wykorzystywać materiały, które mają bardzo wysoki opór cieplny (np. PIR), z drugiej strony możemy zwiększać grubości izolacji. Dobrym kompromisem i pomysłem na niedrogie, ale skuteczne ocieplenie domu energooszczędnego jest wykorzystanie styropianu grafitowego. Z jednej strony zapewnia nam dobry współczynnik izolacyjności cieplnej, z drugiej przy grubości izolacji na poziomie 20 cm dochodzimy już niemalże do standardów domu pasywnego.

Kluczowe znaczenie ma sposób wykonania izolacji – ciągłość między płytami, elementami styropianu, tzw. BSO czyli Bezspoinowy System Ociepleń, który jest standardem i posiada cały szereg wymagań – tzw. ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System). Interesującą alternatywą (droższą, ale dużo ciekawsza architektoniczne) są fasady wentylowane czyli ściany trójwarstwowe, gdzie oprócz warstwy nośnej mamy warstwę termoizolacji i wentylowaną pustkę (3 cm szpara), dopiero potem  występuje okładzina, która jest montowana na ruszcie, który jest kotwiony na specjalnych konsolach do jego ściany (pierwszej warstwy). Elementem który tworzy okładzinę może być dowolny materiał: płyty kompozytowealuminiowepłyty z HPL-u czy drewnapłytki betonowe. Zapewnia nam to nowoczesny wygląd i chroni warstwę termoizolacji przed zawilgoceniem, co wpływa na niezmienność jej właściwości.

Budowa domu nasze technologie

Doradzamy klientom jakie technologie zastosować, by dom służył przez długie lata bezproblemowej eksploatacji, pozwalając zaoszczędzić pieniądze i pozostając przyjaznym dla środowiska. Sprawdź poszczególne etapy budowy domu krok po kroku i dowiedz się więcej na temat rozwiązań, które wykorzystujemy podczas realizacji inwestycji.

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!

Potrzebujesz gotowego projektu?

Przeszukaj naszą bazę projektów domów jednorodzinnych. Każdy z nich to budynek, który wybudujemy dla Ciebie zgodnie z  najwyższym standardem energooszczędności. Porównaj aktualne ceny kompleksowej budowy domu na Twojej działce.

Dom Parterowy
Metraż: 120,00 m²
Koszt budowy netto: 623 500 zł
Dom Parterowy
Metraż: 108,00 m²
Koszt budowy netto: 537 500 zł
Dom Parterowy z użytkowym poddaszem
Metraż: 127,00 m²
Koszt budowy netto: 616 500 zł
Dom Parterowy
Metraż: 170,00 m²
Koszt budowy netto: 880 500 zł