...

Firma Budowlana Dom Pełen Energii - skontaktuj się z nami - od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)

Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Dach w energo­oszczędnym domu

Dach w energooszczędnym domu

Dach w TWoim DOmUnowoczene technologie i materiały

Kiedy fundament i ściany domu są już gotowe przychodzi czas na dach. Jego budowę dzielimy na trzy fazy: montaż szkieletupokrycie dachu oraz jego izolację. Jednak to już na etapie projektu musisz określić rodzaj i ilość materiałów budowlanych, żeby móc wycenić inwestycję.

Niezależnie od tego, czy to będzie dach płaskistropodach czy też dach wielospadowy, ciepłe powietrze unosi się zawsze do góry, a dach jest narażony na bardzo duże parcie wiatru. W efekcie tego dach staje się punktem newralgicznym całego budynku. Dlatego grubość izolacji dachowej jest tak samo istotna, jak jej szczelność. Nawet najmniejsze braki ciągłości w termoizolacji mogą skutkować dużymi stratami ciepła.

Dach w domu energooszczędnym izolujemy najczęściej wełną mineralną lub pianą poliuretanową otwarto- lub zamkniętokomórkową. Stropodachy natomiast bardzo dobrze izoluje się płytami PIR.

Należy mieć na uwadze, że dużą rolę w stratach energetycznych pełnią kominy oraz okna dachowe. Poprawnie wykonana termoizolacja musi być: szczelna, osłonięta przed wpływem wilgoci, mająca ciągłość. Warstwa izolacji z fundamentów powinna mieć ciągłość z izolacją ścian, a izolacja ścian musi dochodzić aż do izolacji dachu. Mamy wówczas pewność, że cały budynek stworzy szczelne „opakowanie”.

Odtwórz wideo

Więźba dachowa

To element decydujący o kształcie dachu, drewniany szkielet, który przenosi obciążenia z pokrycia dachowego, sił wiatru i śniegu oraz ciężaru własnego.

Projekt więźby powstaje na podstawie układu funkcjonalnego poddasza, typu pokrycia czy też możliwości podparcia konstrukcji na części budynku.

Najczęściej korzysta się z prefabrykowanych wiązarów dachowych, jednak przy budynkach piętrowych stosuje się więźbę dachową wykonywaną na miejscu. Wyborem zazwyczaj zajmuje się wykonawca, choć Ty też możesz o tym zdecydować.

dach energooszczędny
energooszczędny dach
dom energooszczędny dach

Pokrycie dachu

Pokrycie dachu przybiera bardzo różne formy: papy i gonty bitumiczneblachy i blachodachówkidachówki ceramicznedachówki cementowe.

Spośród blach najpopularniejsza obecnie jest blacha na rąbek. Natomiast ze względu na jakość i cenę klienci najczęściej wybierają dachówki cementoweceramiczne natomiast szczególnie polecamy przy wyrafinowanych projektach domów.

Wybór jest ogromny, przez co może wydawać się trudny. Ponadto wiele zależy od skomplikowania kształtu dachu czy kątów nachylenia. Nie musisz być znawcą, to my jesteśmy od doradzania i pomożemy podjąć decyzję.

pokrycie dachu
izolacja dachu

Izolacja

Izolację wykonujemy najczęściej metodą natrysku pianką PUR. Technologia ta eliminuje do minimum mostki termiczne oraz stanowi skuteczną ochronę przed wychładzaniem związanym z wiatrem. To dla Ciebie kolejna cegiełka do obniżenia kosztów ogrzewania i realna oszczędność na późniejsze wydatki związane z wyposażeniem domu. Ponadto aplikacja jest znacznie szybsza, a to z kolei skraca czas budowy. Drugi najczęstszy sposób izolacji to wykorzystanie wełny mineralnej, która w dalszym ciągu ma swoich zwolenników i jest szeroko stosowana w budownictwie, także tym jednorodzinnym. Więcej o sposobach izolacji dachu, ale także ścian czy podłoża w budynkach mieszkalnych przeczytasz na podstronie dot. ocieplenia domu.

Budowa domu nasze technologie

Doradzamy klientom jakie technologie zastosować, by dom służył przez długie lata bezproblemowej eksploatacji, pozwalając zaoszczędzić pieniądze i pozostając przyjaznym dla środowiska. Sprawdź poszczególne etapy budowy domu krok po kroku i dowiedz się więcej na temat rozwiązań, które wykorzystujemy podczas realizacji inwestycji.

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!

Potrzebujesz gotowego projektu?

Przeszukaj naszą bazę projektów domów jednorodzinnych. Każdy z nich to budynek, który wybudujemy dla Ciebie zgodnie z  najwyższym standardem energooszczędności. Porównaj aktualne ceny kompleksowej budowy domu na Twojej działce.

Dom Parterowy z użytkowym poddaszem
Metraż: 137,00 m²
Koszt budowy netto: 593 000 zł
Dom Piętrowy
Metraż: 243,00 m²
Koszt budowy netto: 993 000 zł
Dom Parterowy z użytkowym poddaszem
Metraż: 207,00 m²
Koszt budowy netto: 956 500 zł
Dom Parterowy
Metraż: 72,21 m²
Koszt budowy netto: 373 000 zł