Wybór działki pod budowę domu to istotna decyzja, od której wiele potem będzie zależało. O czym warto pamiętać, przeglądając i weryfikując oferty? Jakie formalności trzeba dopełnić, gdy wybierzemy wymarzoną działkę?
Wybierając działkę, warto zwrócić uwagę na jej wielkość, kształt i dostęp do mediów. Znaczenie ma także bezpośrednie sąsiedztwo, zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) oraz to, co wyczytamy w Księdze Wieczystej. Dopiero później możemy przejść do spraw formalnych związanych z przeniesieniem prawa własności do działki. Przeanalizujmy przez ten proces krok po kroku.
Krok 1: zacznij od wstępnej selekcji ofert, czyli wielkość i kształt działki
Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru działki jest jej wielkość. Jeśli zamierzamy w przyszłości zaaranżować ogród, zbudować szklarnię lub założyć warzywniak, to nasza parcela musi być odpowiednio obszerna. Podobnie sytuacja będzie wyglądała wówczas, gdy przewidujemy stworzenie altany, miejsca do grillowania, czy postawienia blaszanego garażu. Nie istnieją natomiast przepisy, które regulowałyby minimalną wielkość działki pod budowę domu (choć mogą występować lokalne ograniczenia w tym zakresie, zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy). Prawo mówi tylko, że budynek powinien znajdować się 4 metry od granicy działki lub 3 metry, gdy ściana nie ma drzwi i okien.
Oprócz wielkości znaczenie ma także kształt działki, ukształtowanie terenu oraz orientacja względem stron świata. Jeśli jest ona zbyt wąska, może pojawić się problem ze znalezieniem odpowiedniego projektu domu, a już z pewnością nasze pole manewru w kwestii bryły budynku zostanie mocno ograniczone. Najwygodniejszy w tym kontekście jest kształt zbliżony do kwadratu i teren całkowicie płaski – wzniesienia oznaczają dodatkowe koszty związane z wyrównywaniem gruntu. Orientacja działki wpływa natomiast na komfort użytkowania domu i jego efektywność energetyczną.
Absolutnie kluczowe jest także zapewnienie działce dostępu do drogi publicznej – jego brak może całkowicie uniemożliwić uzyskanie pozwolenia na budowę. Na tym etapie należy również wykonać badania geotechniczne gruntu, które pozwolą ocenić jego nośność i przydatność do posadowienia budynku. Pominięcie tego etapu może skutkować poważnymi problemami konstrukcyjnymi i wysokimi kosztami dodatkowych prac ziemnych.
Jeśli zaś chodzi o selekcję działki z formalnego puntu widzenia, warto zwrócić uwagę na to, by była wolna od wad prawnych, np. służebności, roszczeń osób trzecich czy nieuregulowanego stanu prawnego – co sprawdzić można w księdze wieczystej.
Krok 2: zwróć uwagę na uzbrojenie działki i przyłącza
Kiedy podstawowe parametry są już określone, można przejść do selekcji, która w następnych krokach doprowadzi nas do wyboru konkretnej parceli. Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę? Na przykład obecność przyłączy mediów. Zakup działki uprzednio uzbrojonej jest bardzo korzystną opcją, ponieważ samodzielne doprowadzenie prądu, wody czy gazu oznacza nie tylko opóźnienia w rozpoczęciu budowy, ale przede wszystkim większe koszty.
Wiele w tej kwestii zależy od okolicznej infrastruktury oraz jej odległości od naszej działki, jednak należy przyjąć, że za podłączenie jednego medium będziemy musieli zapłacić co najmniej kilka tysięcy złotych (projekt + koszt prac). Trudno natomiast wyznaczyć górną granicę, ponieważ gdy infrastruktura znajduje się daleko, wydatki mogą wynieść kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Koszty przyłączy mogą się znacznie różnić w zależności od lokalizacji i dostawcy usług. Dlatego przed zakupem warto uzyskać precyzyjne informacje u lokalnych dostawców mediów: energetycznych, wodociągowych i gazowych. Pozwoli to realnie oszacować koszty inwestycji.
Krok 3: historia działki i najbliższa okolica
Jeśli już mowa o bezpośredniej rozmowie ze sprzedającym, to dobrze zapytać go także o historię działki oraz jej najbliższe sąsiedztwo, co również powinno mieć wpływ na nasz wybór. Obecność dawnej infrastruktury przemysłowej lub składowisk odpadów może oznaczać konieczność rekultywacji terenu.
Natomiast co do bezpośredniej okolicy warto zainteresować się, czy w pobliżu są sklepy, szkoły, placówki medyczne oraz przystanki komunikacji miejskiej. Koniecznie trzeba także zapoznać się z MPZP dla danego obszaru, bo nawet jeśli obecnie nie są prowadzone żadne prace budowlane w okolicy, to w przyszłości sąsiednie działki mogą zostać zagospodarowane, np. zabudową wielorodzinną, co całkowicie zmieni sposób funkcjonowania na tym terenie. W przypadku braku MPZP dla danego obszaru ograniczeniem mogą być wydane przez urząd Warunki Zabudowy (WZ). Warto jednak pójść o krok dalej i zapoznać się także z planami inwestycyjnymi gminy, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłe otoczenie nieruchomości – np. planowane drogi, hale magazynowe lub inwestycje wielkopowierzchniowe.
Nie bez znaczenia jest również pobliska lokalizacja zakładów emitujących szkodliwe substancje do atmosfery lub generujących hałas czy nieprzyjemne zapachy. Jeśli niedaleko znajduje się garbarnia, kurza ferma czy zakłady przetwórcze, możemy w przyszłości odczuć negatywne skutki ich działalności.
Krok 4: formalności, które musisz dopełnić, kupując działkę
Kiedy wybierzesz już konkretną działkę, przychodzi czas na finalizację zakupu. Jeśli nie posiadasz wolnych środków, musisz zawnioskować o kredyt hipoteczny, przechodząc wcześniej weryfikację zdolności kredytowej. Gdy kwestie finansowania będziesz miał za sobą, przed Tobą już tylko podpisanie umowy.
Po stronie kupującego wymagany jest dokument tożsamości oraz ewentualnie dokumenty kredytowe. Kupujący musi także zapłacić podatek PCC w wysokości 2% wartości nieruchomości, a także ponieść koszty notarialne i sądowe, które mogą być znaczące i powinny zostać wcześniej uwzględnione w budżecie inwestycji. Natomiast ze strony sprzedającego powinny zostać dostarczone:
- akt własności działki,
- dokument tożsamości,
- odpis księgi wieczystej,
- wypis z MPZP,
- wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej,
- zaświadczenie o tym, że działka nie leży na obszarze rewitalizacji lub w Specjalnej Strefie Rewitalizacji,
- zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami od nieruchomości,
- zaświadczenie o braku zaległości w opłatach za użytkowanie wieczyste (jeśli dotyczy),
- dokument potwierdzający zgodność działki z planem zagospodarowania przestrzennego.
Dodatkowo w niektórych przypadkach może być potrzebna opinia geotechniczna, szczególnie jeśli teren budzi jakiekolwiek wątpliwości co do jego stabilności.
Przed podpisaniem umowy właściwej strony mogą podpisać umowę przedwstępną. Rozwiązanie to praktykowane jest najczęściej wówczas, gdy kupujący będzie starał się o kredyt na zakup działki. Zazwyczaj wiąże się to z obowiązkiem zapłaty zadatku sprzedającemu.
Natomiast umowa właściwa, zgodnie z polskim prawem, powinna mieć formę aktu notarialnego. Musi w niej znaleźć się kilka elementów obowiązkowych, takich jak:
- data i miejsce sporządzenia,
- dane stron oraz notariusza,
- oświadczenia stron wraz z ceną zakupu działki,
- opis działki,
- wykaz okazanych dokumentów,
- podpisy stron i notariusza.
Po przeprowadzeniu całej procedury notariusz niezwłocznie przesyła informację o sprzedaży nieruchomości do sądu wieczystoksięgowego, gdzie następuje zmiana właściciela w księdze wieczystej.
Zaangażowanie kupującego w formalności związane ze sprzedażą działki jest mniejsze niż jej dotychczasowego właściciela. Nie oznacza to jednak, że kupno działki budowlanej to proces szybki i łatwy. Inwestor musi wykonać dużą pracę jeszcze na etapie poszukiwania działki oraz weryfikowania jej lokalizacji i charakterystyki. Trzeba także włożyć wysiłek w sprawdzenie parceli pod kątem prawnym i formalnym. Tylko wtedy transakcja będzie trafioną inwestycją, czego serdecznie życzymy każdemu, kto szuka swojej wymarzonej działki!