Dom Pełen Energii. Firma budowlana – generalny wykonawca domów jednorodzinnych. Pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)
Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Co to jest nowoczesna stodoła?

Co to jest nowoczesna stodoła?

Budowa domu, Energooszczędność

Nowoczesna stodoła to budynek o prostej konstrukcji na planie prostokąta lub litery L. Podstawowe cechy, które charakteryzują bryłę to dwuspadowy dach oraz brak wykuszy, lukarn czy balkonów. Wszystkie elementy w budynku są tak przemyślane, aby spełniał on swoje przeznaczenie pod względem ekonomiczności oraz estetyczności. Klasyczne przykłady konstrukcji typu nowoczesna stodoła zakładają wysoką energooszczędność budynku.

Nazwa może nam przywoływać do pamięci pejoratywne skojarzenia, jednak nic bardziej mylnego. Przy prostym kształcie można dać popis swojej wyobraźni i zaprojektować budynek tak, że będzie nas zadziwiał eleganckimi przeszkleniami, ciekawymi płytkami ozdobnymi czy intensywnymi kolorami.

Domy w stylu nowoczesnej stodoły kładą nacisk na dużą funkcjonalność i ekonomiczność. Dlatego wewnątrz budynku nie uświadczymy niepotrzebnych pomieszczeń czy niewykorzystanej powierzchni.

Jak zbudować?

Proces decyzji o budowie rozpoczyna się w momencie, gdy budynek ma wyznaczoną działkę budowlaną. Wtedy zaczyna być kształtowany i przybierać różne formy architektoniczne. Znając jego przeznaczenie, fundusze na jego wybudowanie oraz planowaną wielkość, architekt rozmieszcza pomieszczenia i ściany w przemyślany sposób.

Budynek powinien być zlokalizowany tak, aby największa powierzchnia przeszkleń znajdowała się od strony południowej. Generuje to duże zyski słoneczne. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu budynku przed przegrzewaniem, dlatego powinno się zastosować rolety, żaluzje lub drzewa, które ograniczają dostęp promieniowania słonecznego, szczególnie w okresie letnim.

Duże znaczenie przy projektowaniu budynku ma także układ pomieszczeń. Kuchnię, salon czy jadalnię należy sytuować od strony południowej, zaś garderobę i pomieszczenie gospodarcze od strony północnej. Miejsca, w których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu powinny być bardziej przeszklone i doświetlone, co korzystnie wpłynie na komfort mieszkania.

Do domów typu nowoczesna stodoła powinien być zastosowany dach bezokapowy. Brak wystającego okapu pozwala na zapewnienie szczelnego połączenia izolacji termicznej ściany z dachem oraz na lepsze doświetlenie budynku.

Współczynnik kształtu (bryły) budynku jest opisany jako stosunek pola powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury ogrzewanej (obie wartości określone są po wymiarach zewnętrznych). Im mniejszy stosunek tym mniejsze zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Bryła budynku powinna skłaniać ku jak najprostszej formie tak, by współczynnik kształtu był mniejszy od 0,7.

Materiały budowlane

Polscy i zagraniczni producenci proponują materiały o wysokiej izolacyjności przy niewielkiej grubości materiału. Należą do nich: styropian ekstrudowany (XPS), wełna mineralna, pianka poliuretanowa (PUR), panele próżniowe, aerożel czy szkło piankowe. Dzięki nim możemy wznosić budynek przy dowolnej konstrukcji: murowanej, żelbetowej czy drewnianej. Należy jednak dobrać kompatybilny system izolacji z systemem budowy. Kierując się energooszczędnością konieczne jest, aby dobierać materiały tak, aby spełniały odpowiednie normy i współczynniki przenikania ciepła.

Bardzo ważne jest wykonanie detali oraz dokładne zaizolowanie elementów tak, aby nie przerywać izolacji, zapobiegając w ten sposób powstawaniu mostków cieplnych. Są to miejsca, które umożliwiają szybszy przepływ strumienia ciepła z wnętrza budynku do otoczenia. Głównym powodem ich powstawania jest właśnie przerywanie izolacji. Należy zwracać uwagę także, aby zachować ciągłość izolacji na obwodzie budynku począwszy od fundamentów aż do dachu. Newralgicznymi miejscami są okna, parapety, nadproża. W przypadku okien należy wyciągnąć izolację 3-4 cm na ościeżnicę.

Dlaczego nowoczesna stodoła?

Połączenie prostego budynku z energooszczędnym domem spowodowało powstanie nowoczesnej stodoły. Bryła, która może wyglądać zachwycająco i przy okazji dostarczać wiele wymiernych korzyści takich jak niższe koszty budowy, energooszczędność, likwidacja mostków cieplnych oraz dobre doświetlenie budynku. Jej prostota i kształt pozwala na zaoszczędzenie wydatków przy budowie budynku w standardzie energooszczędnym. Czyż to nie fenomenalny pomysł na połączenie prostoty i nowoczesności, klasyki i awangardy? A Wy, co o tym sądzicie?

Bibliografia:

https://muratordom.pl/przed-budowa/wybor-projektu/dom-stodola-jaki-powinien-byc-projekt-nowoczesnego-domu-o-prostej-bryle-aa-9KYS-8yL4-aA8T.html

https://www.bryla.pl/bryla/56,85301,23691350,domy-stodoly-tradycja-w-nowoczesnym-wydaniu-przeglad.html

Opracowanie:

Alicja Białek

Menedżer działu zaopatrzenia

7 grudnia 2020

Podobne artykuły

Budownictwo energooszczędne oferuje szereg rozwiązań na każdym etapie budowy. Inwestorzy decydujący się na rozpoczęcie tego typu przedsięwzięcia powinni rozpatrywać wybór technik budowlanych pod kątem planowanych rozwiązań prowadzących do poprawy efektywności energetycznej budynku. Nawet rodzaj fundamentów (płyty czy ławy) definiuje poziom zapotrzebowania na energię domu w przyszłości, a także zmniejszenie jej ilości, niezbędnej do ogrzania budynku
9 listopada 2023
Wybór wykonawców Po pierwsze i najważniejsze warto postawić na sprawdzone firmy. Fachowo wykonane roboty, to gwarancja satysfakcji inwestora, a doświadczony wykonawca na pewno niejednokrotnie posłuży poradą. Bardzo istotna jest również umowa, którą podpiszemy – warto zawrzeć w niej wszelkie ważne dla nas aspekty. Dobrze jest również podzielić zakres prac na mniejsze etapy, po skończeniu których
23 grudnia 2020
Wybór systemu ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji przy budowie lub remoncie domu. Możliwości jest wiele – od klasycznych rozwiązań, takich jak gaz czy węgiel, po nowoczesne technologie, typu pompy ciepła lub ogrzewanie na podczerwień. Co się bardziej opłaca? Który system będzie najlepszy w dłuższej perspektywie? W tym artykule omówimy dostępne opcje, ich koszty i
24 marca 2025
Po wejściu w życie przepisów umożliwiających budowę tak zwanych domów na zgłoszenie (bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę), popularność małych domów o powierzchni użytkowej do 70 m2 znacznie wzrosła. Dzieje się tak dlatego, że obecnie kwestie proceduralne i urzędowe dla takich budynków zostały uproszczone. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jaki jest koszt budowy
30 września 2024

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!