Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)

Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Najtańsze ogrzewanie domu energooszczędnego

Najtańsze ogrzewanie domu energooszczędnego

Budowa domu, Energooszczędność

W naszym klimacie ogrzewanie domu jest niezbędne do normalnego funkcjonowania w ciągu niemal całego roku. Obecnie klienci mają do dyspozycji coraz więcej rozwiązań, które dopasowują się do ich potrzeb i oczekiwań.

Na polskim rynku już od pewnego czasu pojawiło się rozwiązanie, które jest odpowiedzią na potrzeby Klienta XXI wieku. Są to folie i maty grzewcze, które dzięki wykorzystaniu promieniowania fal podczerwonych pozwalają na efektywne zarządzanie ciepłem w naszych domach. Na czym to polega?

Folie i maty grzewcze

 
Podczerwień spotyka się z szybko rosnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych metod ogrzewania konwekcyjnego na rzecz rozwiązań nowocześniejszych. W standardowych systemach grzejnych, nośnikiem ciepła jest powietrze, które po nagrzaniu, unosi się do góry. Powoduje to znaczną jego rotację oraz spore zróżnicowanie temperatur na różnych wysokościach pomieszczenia. Niestety, oprócz samego powietrza unosi się też kurz i roztocza, mogące być przyczyną przykrych i uciążliwych alergii.
 
Folie i maty grzewcze, bazujące na podczerwieni, nie podgrzewają powietrza, a tylko przegrody i wszystkie przedmioty znajdujące się w ogrzewanym pomieszczeniu. Dzięki takiemu działaniu w całym wnętrzu panuje taka sama temperatura oraz wilgotność, a ściany są suche i ciepłe. Nie dochodzi również do niepotrzebnej cyrkulacji powietrza i zanieczyszczeń. Właśnie dlatego podczerwień jest uważana za bezpieczny i zdrowy system grzewczy dla alergików.
 

Jak jest zbudowana folia grzewcza?

Folie grzewcze to systemy niezmiernie proste w budowie. Składają się z kilku warstw ochronnych oraz jednej funkcyjnej, która najczęściej jest wykonana z karbonu. Nie posiadają rozbudowanej instalacji, a emisja ciepła następuje po doprowadzaniu energii elektrycznej do folii. Pod nią umieszcza się sondy, podłączone do termostatu. Dzięki temu można kontrolować temperaturę, różnicując ją w poszczególnych pomieszczeniach.
 

Zalety ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie podłogowe zbudowane z folii grzewczych ma szereg korzyści, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ich instalację. Zawsze warto stawiać na sprawdzone rozwiązania. Oryginalne folie gwarantują spokój i efektywne działanie przez wiele lat, bez konieczności serwisowania czy przeglądów, a 15-letnia gwarancja daje duży spokój w użytkowaniu.
 
Ze względu na możliwość precyzyjnego dostosowania temperatury do konkretnych potrzeb oraz dzięki wysokiej wydajności instalacji jest to rozwiązanie prawdziwie energooszczędne. Dodatkowym sposobem na zmniejszenie wydatków na prąd jest możliwość połączenia ogrzewania podłogowego z panelami słonecznymi. Śmiało można uznać, że jest to najtańsze ogrzewanie domu w Polsce. Dlaczego? W ujęciu 15-letnim, koszt ogrzewania jest najbardziej efektywnym spośród dostępnych obecnie na rynku rozwiązań. Jest korzystniejszy od pomp ciepła, gazu ziemnego, czy eko-groszku, a dodatkowo system nie wymaga serwisowania – jego żywotność i użyteczności jest porównywalna z instalacją elektryczną. Raz położone ogrzewanie jest w stanie przetrwać nawet 30-50 lat, bez dodatkowych kosztów eksploatacyjnych.
 

Budowa domu z ogrzewaniem na podczerwień – dlaczego warto?

 
A oto korzyści zastosowania ogrzewania elektrycznego już na etapie projektowania własnego domu:

  • większy dom – kilka metrów kwadratowych kotłowni można dodać do innego pomieszczenia; można także zaaranżować małe pomieszczenie gospodarcze,
  • brak konieczności posiadania przyłącza gazowego,
  • oszczędność na budowie komina,
  • szybszy czas realizacji inwestycji – cały montaż ogrzewania na podczerwień trwa 1-2 dni,
  • oszczędność na piecu, grzejnikach i rurach oraz ich montażu,
  • w przypadku montażu fotowoltaiki koszt ogrzewania elektrycznego staje się kilkakrotnie tańszy niż jakiegokolwiek innego źródła ciepła.

Najtańsze ogrzewanie domu, czyli oszczędność w praktyce

Jak wykazaliśmy powyżej, najtańsze ogrzewanie domu energooszczędnego (i nie tylko) to rozwiązanie z wykorzystaniem podczerwieni czyli, o czym niektórzy zapominają, ogrzewanie elektryczne. Montaż i wykorzystanie mat grzewczych i folii grzewczej to rozwiązanie praktyczne i niezmiernie wygodne, gwarantujące komfort użytkowania przez długi czas. Instalacja jest w pełni bezpieczna i zapewnia ciepło w domowych wnętrzach oraz oszczędności w rodzinnym budżecie, zarówno w zakresie montażu, jak również, jak opisano powyżej, w zakresie bieżących kosztów eksploatacji.
 

Chcesz wiedzieć więcej o domu energooszczędnym, sprawdź artykuł poniżej:
 

Zalety i wady domu energooszczędnego.

Opracowanie:

Radosław Leśniewski

Menedżer ds. ogrzewania

11 grudnia 2021

Podobne artykuły

Decydując się na tak poważną inwestycję, jaką jest budowa domu, chcemy wierzyć, że będzie ona spełnieniem...
2 sierpnia 2022
Popularność domów energooszczędnych nie przestaje rosnąć. Ten szczególny typ zabudowań charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji,...
28 września 2022
Biorąc to pod uwagę zadajmy jeszcze raz o dom energooszczędny do 100 m2 – ile...
21 kwietnia 2020
Najważniejszą funkcją rekuperacji jest jednak odzysk ciepła, którego proces jest bardzo prosty. Rekuperator, który stanowi...
8 grudnia 2020

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!