Nowoczesne technologie
i materiały budowy dachu

Kiedy fundament i ściany domu są już gotowe przychodzi czas na dach. Jego budowę dzielimy na trzy fazy: montaż szkieletu, pokrycie dachu oraz jego izolację. Jednak to już na etapie projektu musisz określić rodzaj i ilość materiałów budowlanych, żeby móc wycenić inwestycję.

Niezależnie od tego, czy to będzie dach płaski, stropodach czy też dach wielospadowy, ciepłe powietrze unosi się zawsze do góry, a dach jest narażony na bardzo duże parcie wiatru. W efekcie tego dach staje się punktem newralgicznym całego budynku. Dlatego grubość izolacji dachowej jest tak samo istotna, jak jej szczelność. Nawet najmniejsze braki ciągłości w termoizolacji mogą być bardzo tragiczne w skutkach jeżeli chodzi o straty energii.

Dach izolujemy najczęściej wełną mineralną lub pianą poliuretanową otwarto- lub zamkniętokomórkową. Stropodachy natomiast bardzo dobrze izoluje się płytami PIR.

Należy mieć na uwadze, że dużą rolę w stratach energetycznych pełnią kominy oraz okna dachowe. Poprawnie wykonana termoizolacja musi być: szczelna, osłonięta przed wpływem wilgoci, mająca ciągłość. Warstwa izolacji z fundamentów powinna mieć ciągłość z izolacją ścian, a izolacja ścian musi dochodzić aż do izolacji dachu. Mamy wówczas pewność, że cały budynek stworzy szczelne „opakowanie”.

Więźba dachowa

To element decydujący o kształcie dachu, drewniany szkielet, który przenosi obciążenia z pokrycia dachowego, sił wiatru i śniegu oraz ciężaru własnego.

 

Projekt więźby powstaje na podstawie układu funkcjonalnego poddasza, typu pokrycia czy też możliwości podparcia konstrukcji na części budynku.

 

Najczęściej montaż więźby wykonuje się na miejscu budowy, jednak zastosować można gotowe wiązary dachowe. Wyborem zazwyczaj zajmuje się wykonawca, choć na życzenie klienta również on sam może o tym zadecydować.

Pokrycie dachu

Pokrycie dachu przybiera bardzo różne formy: papy i gonty bitumiczne, blachy i blachodachówki, dachówki ceramiczne, dachówki cementowe.

 

Spośród blach najpopularniejsza obecnie jest blacha na rąbek. Natomiast ze względu na jakość i cenę klienci najczęściej wybierają dachówki cementowe; ceramiczne natomiast szczególnie polecamy przy wyrafinowanych projektach domów.

 

Wybór jest ogromny, przez co może wydawać się trudny. Ponadto wiele zależy od skomplikowania kształtu dachu czy kątów nachylenia. Nie musisz być znawcą, to my jesteśmy od doradzania i pomożemy podjąć decyzję.

Izolacja

Izolację wykonujemy najczęściej metodą natrysku pianką PUR. Technologia ta eliminuje do minimum mostki termiczne oraz stanowi skuteczną ochronę przed wychładzaniem związanym z wiatrem. To dla Ciebie kolejna cegiełka do obniżenia kosztów ogrzewania i realna oszczędność na późniejsze wydatki związane z wyposażeniem domu. Ponadto aplikacja jest znacznie szybsza, a to z kolei skraca czas budowy, abyś mógł jak najszybciej cieszyć się swoim wymarzonym miejscem na ziemi.

 

Drugi najczęstszy sposób izolacji to wykorzystanie wełny mineralnej, która w dalszym ciągu ma swoich zwolenników i jest szeroko stosowana w budownictwie, także tym jednorodzinnym.

 

Więcej o sposobach izolacji dachu, ale także ścian czy podłoża w budynkach mieszkalnych przeczytasz na podstronie dot. ocieplenia domu.

Zobacz również:

Bezpłatna wycena budowy domu

Loading...
* Wymagane pola

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu:

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Łódź

address-icon

ul. Łąkowa 11
95-050 Konstantynów Łódzki

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Warszawa Północ

address-icon

ul. Ostrobramska 91
04-118 Warszawa

Warszawa Południe

address-icon

al. Krakowska 38
05-090 Janki

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Kraków

address-icon

Longinusa Podbipięty 29
31-980 Kraków

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Śląsk

address-icon

Budowlanych 166
43-100 Tychy

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Wrocław

address-icon

ul. Kościerzyńska 10
51-416 Wrocław

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Poznań

address-icon

ul. Kopanina 59
60-105 Poznań

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Trójmiasto

address-icon

ul. Wschodnia 1A/1
81-575 Gdynia

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Poznań

address-icon

ul. Kopanina 59
60-105 Poznań

Konin

address-icon

ul. 3 Maja 74
62-500 Konin

Napisz do nas

{{ errors.first('name') }}
{{ errors.first('email') }}
{{ errors.first('phone_number') }}
{{ errors.first('location') }}
{{ errors.first('textarea') }}

{{ errors.first('rodo') }}