Czy warto zdecydować się na budowę domu szkieletowego? Jakie ma wady i zalety? Czy można go zbudować w wariancie energooszczędnym? Jak przebiegają poszczególne etapy budowy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
Technologia murowana nie jest już jedyną opcją budowy domu. Dzięki nowoczesnym materiałom i specjalistom budownictwo daje dziś więcej możliwości. W Polsce domy z prefabrykatów keramzytowych wciąż nie są popularne, ale konstrukcje szkieletowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Domy szkieletowe świetnie sprawdziły się w surowym skandynawskim klimacie – z mroźnymi zimami, silnymi wiatrami i dużymi wahaniami temperatur. Nic dziwnego, że zyskują coraz większe zaufanie także w Polsce. O czym jeszcze warto wiedzieć w kontekście domów szkieletowych?
Zalety domów szkieletowych
Zacznijmy od zalet – dzięki nim domy szkieletowe przestają kojarzyć się z niską trwałością i są porównywane do murowanych. Po pierwsze, należy obalić mit, że domy drewniane mają słabe parametry energooszczędności i akustyki. Nowoczesne technologie zapewniają skuteczną izolację ścian, dzięki czemu domy szkieletowe dobrze wyciszają hałas i utrzymują ciepło – mogą spełniać nawet standardy domów pasywnych. W ich przypadku można też zastosować szerokie spektrum pokrycia dachowego. Co więcej, instalacja urządzeń podnoszących poziom energooszczędności, takich jak rekuperacja, jeszcze bardziej przybliża tego typu konstrukcje do najwyższej efektywności energetycznej.
To jednak nie koniec zalet domów szkieletowych. Dzięki lekkiej drewnianej konstrukcji i modułowej budowie dom szkieletowy można postawić na płycie fundamentowej w około 3 miesiące. Mowa tu oczywiście o samych pracach budowlanych. Uwzględniając czas na stworzenie projektu i produkcję prefabrykatów, realizacja może potrwać 6-9 miesięcy (w zależności od obłożenia linii produkcyjnej oraz stopnia skomplikowania projektu).
Wady domów szkieletowych
Choć domy szkieletowe stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa, nie są pozbawione wad. Pierwsza trudność pojawia się na etapie projektu, który musi być bardzo szczegółowy. W przeciwieństwie do technologii murowanej, gdzie możemy podejmować pewne decyzje w już w trakcie budowy, prefabrykowane ściany drewniane muszą od początku mieć określone miejsca, w których znajdą się poszczególne elementy instalacji, przepusty czy gniazdka. Dlatego opracowanie takiego projektu zajmuje więcej czasu.
Trzeba także pamiętać, że domy szkieletowe ograniczają możliwość realizacji własnej wizji i aranżacji, ponieważ lekka konstrukcja nie pozwala na montaż ciężkich elementów bez dodatkowego wzmocnienia ścian. Pewną niedogodność stanowi także fakt, że budowy domu szkieletowego nie można podzielić na etapy – prefabrykaty trzeba zmontować od razu po dostawie. Oznacza to, że inwestor musi dysponować pełnym budżetem już na początku budowy.
Ostatnią wadą domów szkieletowych, o której raczej niewiele się mówi, jest ich trudniejsza zbywalność na rynku wtórnym. Nie cieszą się one tam takim powodzeniem jak domy murowane, a jeśli już znajdzie się kupiec, ich cena będzie z pewnością niższa.
Technologia szkieletowa – jak przebiega budowa?
Specjaliści w przypadku domów szkieletowych zalecają stosowanie płyty fundamentowej zamiast standardowych ław i murów fundamentowych. Jest to spowodowane m.in. krótszym czasem realizacji (około tygodnia), lepszymi właściwościami izolacyjnymi płyty oraz równomiernym rozłożeniem ciężaru budynku, co ma kluczowe znaczenie dla konstrukcji szkieletowych.
Kolejnym etapem budowy domów szkieletowych jest montaż ścian, które składane są z gotowych elementów prefabrykowanych. Jest to stosunkowo szybki proces, który można ukończyć nawet w kilka dni – wszystko dzięki temu, że przy konstrukcji drewnianej nie stosuje się elementów żelbetowych, które wymagają długich przerw technologicznych. Jednak czas prac przy montażu ścian może znacząco różnić się w zależności od tego, na jaki rodzaj prefabrykacji zdecydował się inwestor. Najszybciej przebiega instalacja elementów z gotową elewacją, oknami i instalacjami, które są już poprowadzone w ścianach. Jeśli jednak dostarczone zostały elementy półprefabrykowane, to konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych prac na budowie, a to może wydłużyć cały proces nawet do miesiąca.
Po zamontowaniu stolarki okiennej i drzwiowej generalny wykonawca przystępuje do budowy dachu. Najprostszy dach dwuspadowy zostanie zamontowany przez doświadczonych fachowców w ciągu tygodnia. Bardziej skomplikowane, wielospadowe rozwiązania, przedłużą całość o kolejne 7-14 dni. Dalsze prace uzależnione są od stanu, do jakiego dom ma być doprowadzony i obejmują standardy wykończeniowe podobne jak w budynku murowanym.
Energooszczędne domy szkieletowe – opcja godna rozważenia
Coraz więcej Polaków dostrzega zalety domów szkieletowych. Możliwość szybkiego montażu, w połączeniu z instalacjami zwiększającymi energooszczędność budynku oraz zmniejszającymi koszt jego eksploatacji – takimi jak rekuperacja, pompy ciepła czy fotowoltaika – sprawiają, że to realna alternatywa dla nieruchomości wznoszonych metodą tradycyjną.
Koszt budowy domu szkieletowego może być nieco niższy niż domu murowanego, jednak różnice te nie są na tyle znaczące, by decydowały o wyborze technologii. Wpływ na to powinny mieć przede wszystkim indywidualne preferencje inwestora oraz staranne rozważenie wszystkich zalet i ograniczeń, jakie charakteryzują nowoczesne domy szkieletowe. Wstępnej wyceny energooszczędnego domu szkieletowego można dokonać poprzez bezpłatny kalkulator budowy domu.