Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)

Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Złoty środek czyli niedroga budowa i tańsze użytkowanie

Złoty środek czyli niedroga budowa i tańsze użytkowanie

Budowa domu, Energooszczędność

Budowa domu to przedsięwzięcie, które nierzadko wiąże się z przyjęciem na siebie zobowiązania finansowego w postaci dużego kredytu, który spłacamy regularnie przez kilkadziesiąt lat. Wysokość rat uwarunkowana jest całą masą czynników. Najważniejsze jest jednak to, że na większość z nich mamy bezpośredni wpływ i tym samym, już na etapie planowania budowy, możemy redukować potencjalne ryzyko zbytniego obciążenia finansowego.

Logicznym jest, że wymusza to na nas pójście na wiele ustępstw i kompromisów, jednak dzisiejsze możliwości technologiczne oraz wiedza, jaką posiadają architekci projektujący nasze wymarzone domy, w zupełności wystarczą do tego by znaleźć swoiste remedium i abyśmy finalnie mieszkali w idealnie dopasowanym do nas lokum, nie balansując przy tym na granicy bezpieczeństwa finansowego. Chodzi o to byśmy mimo spłacania kredytu hipotecznego nadal mogli utrzymać satysfakcjonujący nas poziom życia. Oraz byśmy już na etapie planowania budowy uwzględnili nie tylko koszty wynikające z konieczności spłacania hipoteki, ale również przyszłe opłaty za prąd i gaz, które jak wiemy nigdy nie będą stałe.

Droga do optimum

Zacznijmy od określenia swoich własnych możliwości. Dokładna analiza wewnętrznych domowych finansów, bieżących wydatków, aktualnych zobowiązań, planów oraz potrzeb wpływających na późniejsze możliwości, pozwoli nam na wytyczenie widełek, w obrębie których bylibyśmy gotowi się „zadłużyć” na okoliczność wybudowania od podstaw własnych czterech ścian.

Opracujmy więc różne scenariusze naszych indywidualnych wpływów i wydatków, dzięki którym przewidzimy ewentualne przyszłe ryzyka zaburzeń stabilności sytuacji finansowej naszego gospodarstwa domowego. Możemy przez to rozumieć powiększenie rodziny, utratę jej głównego żywiciela, stratę pracy, chorobę, chęć zmiany miejsca zamieszkania.

Jakakolwiek nie byłaby nasza motywacja lub czynnik determinujący gwałtowną zmianę, musimy w taki sposób zabezpieczyć swoją stabilizację finansową, by nie została ona zaburzona nawet w sytuacji, w której mielibyśmy samodzielnie dźwigać ciężar i odpowiedzialność powzięcia kredytu hipotecznego.

Pozostając w temacie możliwości, zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem:

Czy stać mnie na budowę domu?

Ekonomicznie

Branża budowlana rozwija się systematycznie. Firmy budowlane ukierunkowują się na stosowanie takich rozwiązań technologicznych, które będą zgodne z przyjętymi normami, będą odpowiadać potrzebom rynku oraz pozwolą na dalsze rozrastanie się przedsiębiorstwa przy jednoczesnym utrzymaniu pozycji eksperckiej. Dzięki temu przyszli Inwestorzy mają na wyciągnięcie ręki naprawdę szeroki wachlarz możliwości w zakresie wyboru sposobu budowy, materiałów oraz kluczowych funkcji jakie ma spełniać konkretny budynek.

Gdy mówimy o domu jednorodzinnym najważniejsze jest spasowanie ze sobą kilku kluczowych elementów, w jedną spójną całość, która odpowie możliwościom podmiotowi finansującemu.

Na idealny plan budowy, która będzie nie tylko niedroga ale i tania w utrzymaniu w kontekście przyszłego zamieszkiwania, składają się:

  • Charakterystyka działki
  • Projekt domu jednorodzinnego (gotowy bądź indywidualny)
  • Roboty budowlane

Najlepiej właśnie w takiej, a nie innej kolejności.

Kolejność działań a optymalizacja kosztów budowy

Każda działka, na której miałby stanąć dom, musi zostać sprawdzona, przejść badania geotechniczne, odpowiadać normom wynikającym z przepisów budowlanych oraz zostać odpowiednio przygotowana. Im lepsze są wyjściowe warunki gruntowo-wodne, tym niższe będą koszty przygotowania działki, tak zwane roboty ziemne.

O tym w jaki sposób podejść do wyboru działki przeczytacie tutaj:
 
Jak wybrać działkę i położenie domu?

Kolejnym krokiem będzie maksymalne wykorzystanie potencjału posiadanego terenu.

Usytuowanie budynku względem kierunków geograficznych, okalająca teren roślinność, poziom posadowienia czyli głębokość z jaką musimy wejść z fundamentem poniżej poziomu terenu, to wszystko będzie wpływało na koszty budowy oraz przyszłe koszty użytkowania budynku. Te drugie optymalizujemy przede wszystkim poprzez wykorzystanie odnawialnego źródła energii jakim jest energia słoneczna. Przygotowanie projektu pod kątem maksymalnych zysków z nasłonecznienia i zabezpieczenie budowy na okoliczność strat ciepła poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwolą nam możliwie najbardziej ograniczyć późniejsze wydatki związane z ogrzaniem naszej przestrzeni domowej.

Technologie i rozwiązania stosowane w budownictwie energooszczędnym nie należą do najtańszych. Są jednak skuteczne. Co zatem w sytuacji, w której chcemy odpowiedzieć na potrzeby Inwestorów mając na uwadze ich ograniczenia finansowe?

Tutaj odpowiedzią jest nic innego jak DOM EKONOMICZNY.

Czym jest dom ekonomiczny?

Dom ekonomiczny to budynek o stosunkowo niewielkiej powierzchni, sięgającej do maksymalnie niecałych 100 metrów kwadratowych. Najczęściej są to domy parterowe, jednak odpowiednie przygotowanie projektu pozwala na wybudowanie poddasza, które nie naruszy w żaden znaczny sposób zakładanych warunków przyszłego użytkowania pod kątem generowania kosztów.

Takie domy posiadają dachy dwuspadowe i zaprojektowane są na prostokątnym planie, gdyż taka prosta i foremna bryła jest najtańsza w budowie. Odnosząc się natomiast do funkcjonalności, domy ekonomiczne cechuje mniejsze zapotrzebowanie na energię oraz przyjazny stosunek do środowiska, wynikający z zastosowania technologii z zakresu energooszczędności.

Kluczowym dla ograniczenia kosztów budowy i tym samym sprowadzenia nowoczesnego projektu domu energooszczędnego do pozycji domu ekonomicznego jest po prostu wykorzystanie odpowiednich materiałów, zoptymalizowanych pod kątem wytrzymałości i termoizolacyjności (np. beton komórkowy), mniejszy metraż oraz wykorzystanie potencjału działki, na której planujemy budowę.

To jest też dobry moment by wspomnieć o domach pasywnych. Żadna inna technologia nie oferuje nam posiadania domu, który charakteryzowałby się tak niskim zapotrzebowaniem na energię. Ale nie ma nic za darmo. A w przypadku domów pasywnych, koszty związane z wybudowaniem obiektu o takiej charakterystyce wymagają ogromnych nakładów finansowych. Miałoby to sens gdyby zwrot z takiej inwestycji był proporcjonalny. Jednak domy pasywne, które są samowystarczalne w kwestii pozyskiwania energii, pobierając ją z otoczenia zewnętrznego, nie sprawdzają się w naszym klimacie. Decydując się na inwestycję w budowę domu pasywnego w Polsce, musimy liczyć się z tym, że zwrot z niej zajmie nawet kilkadziesiąt lat.
O samych domach pasywnych i o tym co odróżnia je od domów energooszczędnych możecie przeczytać w innym naszym materiale.

Dom energooszczędny czy pasywny? Zalety i wady

data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

Na rynku dostępnych jest wiele propozycji gotowych projektów domów ekonomicznych, jednak musimy pamiętać o kosztach dodatkowych pojawiających się przy zakupie projektu gotowego, takich jak na przykład adaptacja. Dodatkowo wybór najlepszego podwykonawcy lub w ogóle decyzja o samodzielnej budowie lub zleceniu jej zaufanej firmie, to również elementy determinujące sumę ostatecznych finansowych zobowiązań, jakie weźmiemy na swoje barki w związku z budową własnego domu.

Ostatecznie także to jakie i jak wiele propozycji z całego wachlarza technologii energooszczędnych zastosujemy w naszym projekcie, przyszłościowo wpłynie pozytywnie na obniżenie kosztów użytkowania naszego ekonomicznego domku marzeń.

Jesteście ciekawi jak mógłby wyglądać taki dom? Czy spełni Wasze oczekiwania estetyczne? Czy odpowie na potrzeby użytkowe?

Zapraszamy do sprawdzenia propozycji Domów Ekonomicznych od firmy Dom Pełen Energii. Współtworzone wraz z zespołem Projektu Pełnego Energii zawierają wszystko to, co dobrego ma w sobie prawdziwy dom ekonomiczny. Design, energooszczędność, ekonomiczność i pozytywny wpływ na środowisko.

https://ekonomiczny.dompelenenergii.pl/

Jeśli jednak masz swoją wizję wymarzonego domu, wyceń jego budowę bezpłatnie i w minutę.

Opracowanie:

Agnieszka Muszkieta

specjalista ds. marketingu

7 września 2022

Podobne artykuły

Budowa domu to nie tylko realizacja marzeń o własnym kącie, ale również duże wyzwanie finansowe. Precyzyjne planowanie budżetu jest kluczowe, aby poszczególne procesy przebiegły bez nieprzyjemnych niespodzianek. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak krok po kroku zaplanować budżet przeznaczony na tego typu przedsięwzięcie. Analiza kosztów zakupu działki: Pierwszy etap planowania budżetu rozpoczyna się od zakupu działki.
31 stycznia 2024
Budowa domu w standardzie energooszczędnym to coraz bardziej popularny wybór na polskim rynku budowlanym. Jest to spowodowane wzrastającą świadomością Polaków, którzy coraz chętniej inwestują w wysokiej jakości materiały budowlane, by w dalszej perspektywie zaoszczędzić dużo więcej na kosztach ogrzewania domu. Jak zatem zbudować dom energooszczędny i na co zwrócić uwagę na etapie budowy? Jednym z
31 marca 2020
Rozwiązania zastosowane przy budowie domu energooszczędnego oraz pasywnego przynoszą zaskakująco duże oszczędności, utrzymując roczne zużycie energii na poziomie 15 kWh/m2. Można więc stwierdzić, że otwarcie się na nowoczesne technologie stosowane w budownictwie może okazać się bardzo korzystne finansowo. Domy energooszczędne oraz pasywne wymagają zastosowania wysokiej jakości materiałów, a także ich odpowiedniego rozlokowania w budynku. Za
21 grudnia 2020
Istnieje wiele rozwiązań na rynku budownictwa, z których można skorzystać. Wymaga to oczywiście przeanalizowania swoich planów i oczekiwań oraz wskazania priorytetów. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze. Czy celem ma być zwiększenie metrażu dla rodziny, czy komfort posiadania własnej działki? A może po prostu chcemy się wyprowadzić z miasta i dom
23 października 2023

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!