Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)

Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Dom energooszczędny – jak wybrać działkę i położenie budynku?

Dom energooszczędny – jak wybrać działkę i położenie budynku?

Budowa domu, Energooszczędność

Grunt

Najlepszym sposobem posadowienia domu energooszczędnego jest płyta fundamentowa, która musi mieć odpowiednio przygotowaną podbudowę. Koszty jej przygotowania są w bardzo dużej mierze zależne od warunków gruntowych. Podmokłe tereny zawierające grunty spoiste typu gliny czy iły, z pewnością zwiększą nam koszty przygotowania podbudowy pod płytę fundamentową. Warto zatem, przed zakupem działki, zlecić badania gruntowe, a następnie ich wyniki przeanalizować wraz z geotechnikiem oraz projektantem.

Warunki zabudowy

Jeśli chcemy wybudować dom o prostej bryle, bez wykuszy, załamań i balkonów, które nie są zalecane w przypadku domów energooszczędnych, warto przed zakupem działki, zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego w danej okolicy. Znajdziemy w nim informację czy wymagana architektura dopuszcza budowę prostego domu. Przy okazji dowiemy się, czy w okolicy rozpatrywanej przez nas działki, nie ma zaplanowanych wysokich budynków, które zacieniałyby nasz dom.

Nasłonecznienie

Dom energooszczędny powinien mieć nieograniczony dostęp do energii słonecznej oraz być chroniony przed chłodem i wiatrem. Drzewa oraz budynki, w szczególności te wysokie, nie powinny zasłaniać naszego domu od południowej, najbardziej nasłonecznionej strony. Jest to istotne zwłaszcza zimą, kiedy dom jest narażony na największą stratę energii cieplnej. Korzystne z kolei będą obiekty przysłaniające naszą działkę od strony północnej, ponieważ ochronią one budynek przed zimnym północnym wiatrem.

Jeśli chcemy mieć dużo drzew na całej działce, możemy posadzić je po stronie południowej, pod warunkiem jednak, że będą to drzewa liściaste. Ochronią one nasz budynek przed przegrzaniem latem, za to zimą, kiedy liście opadną, nie będą ograniczać dostępu promieni słonecznych do budynku. Po północnej stronie z kolei, najkorzystniejsze będą drzewa iglaste, które cały rok są zielone. Pozwoli nam to ochronić nasz dom przed zimowym wiatrem.

Jeśli planujemy wybudować nasz wymarzony dom w rejonie, gdzie panują tereny górzyste i musimy kupić działkę ze spadkiem, powinien on być skierowany ku południowej stronie, ponieważ elewacja będzie tam najbardziej rozbudowana.

Usytuowanie

Warto również zwrócić uwagę na usytuowanie działki względem stron świata. Najlepszym wyborem będzie działka z ulicą od strony północnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, po najmniej nasłonecznionej stronie działki, możemy usytuować wejście, garaż, pomieszczenie gospodarcze oraz spiżarnię, czyli pomieszczenia, w których przebywamy najrzadziej, a co za tym idzie, nie wymagają one znacznego ogrzewania oraz nie będziemy umieszczać tam dużych okien. Z drugiej strony budynku natomiast, możemy umieścić salon oraz sypialnie i pozostałe pokoje mieszkalne, gdzie najlepiej prezentować się będą duże przestrzenie okienne. Pozwolą nam one magazynować ciepło pochodzące z promieni słonecznych, których po południowej stronie będzie pod dostatkiem.

Wielkość i kształt

Działka, na której ma powstać dom energooszczędny powinna mieć regularny kształt oraz być odpowiednio duża w stosunku do powierzchni zabudowy budynku. Pozwoli nam to na odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata oraz zapewnienie odpowiedniej roślinności. Mała i wąska działka o skośnych krawędziach, w sposób istotny nam ten zamiar ograniczy, bądź nawet je uniemożliwi.

Opracowanie:

Kamil Bednarek

27 maja 2020

Podobne artykuły

Nowoczesna stodoła to budynek o prostej konstrukcji na planie prostokąta lub litery L. Podstawowe cechy, które charakteryzują bryłę to dwuspadowy dach oraz brak wykuszy, lukarn czy balkonów. Wszystkie elementy w budynku są tak przemyślane, aby spełniał on swoje przeznaczenie pod względem ekonomiczności oraz estetyczności. Klasyczne przykłady konstrukcji typu nowoczesna stodoła zakładają wysoką energooszczędność budynku. Nazwa
7 grudnia 2020
Budowa domu to nie tylko realizacja marzeń o własnym kącie, ale również duże wyzwanie finansowe. Precyzyjne planowanie budżetu jest kluczowe, aby poszczególne procesy przebiegły bez nieprzyjemnych niespodzianek. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak krok po kroku zaplanować budżet przeznaczony na tego typu przedsięwzięcie. Analiza kosztów zakupu działki: Pierwszy etap planowania budżetu rozpoczyna się od zakupu działki.
31 stycznia 2024
Zgiełk miasta, życie w ciągłym pędzie sprawia, że marzymy o wszechobecnej ciszy i spokoju. Poprawiający się standard życia Polaków sprawia, że każdy chociaż raz pomyślał o kupnie lub wybudowaniu swojego własnego domu. Już przy pierwszej konfrontacji z tematem okazuje się, że czeka nas podjęcie wielu trudnych decyzji. Pierwszym pytaniem, które zadają sobie osoby planujące ucieczkę
20 marca 2022
W naszym klimacie ogrzewanie domu jest niezbędne do normalnego funkcjonowania w ciągu niemal całego roku. Obecnie klienci mają do dyspozycji coraz więcej rozwiązań, które dopasowują się do ich potrzeb i oczekiwań. Na polskim rynku już od pewnego czasu pojawiło się rozwiązanie, które jest odpowiedzią na potrzeby Klienta XXI wieku. Są to folie i maty grzewcze,
11 grudnia 2021

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!