Najważniejszą funkcją rekuperacji jest jednak odzysk ciepła, którego proces jest bardzo prosty. Rekuperator, który stanowi rdzeń całego systemu, pobiera zużyte powietrze z domu przy pomocy wyciągu, który własnym kanałem przelatuje przez wymiennik. Tutaj powietrze pozostawia część swojego ciepła, po czym jest usuwane na zewnątrz budynku za pomocą wyrzutni. W tym samym czasie, przez czerpnie, doprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz do rekuperatora, gdzie zostaje ono przefiltrowane i nagrzane, a następnie przy pomocy nawiewu wpuszczone do pomieszczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy czyste i rześkie powietrze w domu, nie tracąc przy tym ciepła, jak to się dzieje w przypadku tradycyjnego wietrzenia pomieszczeń.
Skoro wiemy już jak działa rekuperacja, należałoby porównać ją do alternatywnego sposobu wymiany powietrza w domu, czyli wentylacji grawitacyjnej. W przeciwieństwie do tego pierwszego nie znajdziemy tutaj żadnego specjalnego urządzenia odpowiedzialnego za wymianę powietrza, a wszystko oparte jest o różnicę ciśnień. Ogrzane przez nas powietrze, jako że posiada mniejszą gęstość, będzie wyrzucane przez kominy i zastępowane powietrzem świeżym, które dostaje się przez różnego typu szczeliny w drzwiach i oknach.
Już pierwszy rzut oka na wspomniany proces przekonuje o wadach niniejszego rozwiązania. Po pierwsze, wspomniane rozwiązanie jest pozbawione funkcji wymiany ciepła, co oznacza, że raz przez nas ogrzane powietrze będzie opuszczało budynek, a to, które zostanie nawiane, będzie trzeba ogrzać od nowa. Po drugie, w przeciwieństwie do rekuperacji, brak jest tutaj jakiejkolwiek filtracji powietrza, przez co różnego typu alergeny, smog i inne niepożądane elementy bez problemu będą mogły dostać się do wnętrza domu. Największą jednak obecnie wadą tego systemu jest gromadzenie się wilgoci, co istotnie wpływa na komfort korzystania z własnych czterech ścian. Dlaczego tak się dzieje? W nowym budownictwie dokłada się wszelkich starań, by wyeliminować jakiekolwiek mostki termiczne, a co za tym idzie, miejsca, którymi powietrze z zewnątrz mogłoby dostać się do środka. Z tego powodu w wentylacji grawitacyjnej ruch powietrza jest nie tylko zbyt mały by zapewnić wystarczającą ilość świeżego powietrza, ale powoduje to również wspomniane wcześnie problemy z gromadzeniem wilgoci.
Rekuperacja z pewnością jest elementem, który warto bardzo poważnie rozważyć podczas budowy domu. Stanowi ona nie tylko źródło oszczędności kosztów ogrzewania (przy odpowiednim zaprojektowaniu i użytkowaniu mogą sięgać aż do 30%!), ale to przede wszystkim komfort i zdrowie Twoje oraz Twojej rodziny. Dom, w którym zawsze jest świeżo i przyjemnie to dom, w którym chce się żyć.