W pierwszej kolejności powinniśmy zaufać firmie, która obecna jest na rynku od kilku dobrych lat i ma już koncie liczne zrealizowane inwestycje. Powinna ona bez skrępowania przedstawić własne portfolio, ukazujące wybudowane domy, które pozwolą nam na ocenę zdolności i jakości pracy jej kadry inżynierskiej. Na pierwszy rzut oka powinniśmy stwierdzić czy dana firma jest w stanie zrealizować skomplikowane, pozbawione wad estetycznych budynki. Najlepszym przykładem powinny być ogólnodostępne zdjęcia ukazujące efekty zrealizowanych prac. Wykonawca z doświadczeniem już na podstawie projektu powinien wnikliwie przeanalizować dokumentację techniczną oraz zaproponować własne propozycje dotyczące wykonania obiektu w odpowiedniej technologii. Na etapie wyboru generalnego wykonawcy wskazane jest posiłkowanie się serwisami internetowymi takimi jak Oferteo.pl, dzięki którym jesteśmy w stanie poznać wiarygodne opinie inwestorów, którzy zdecydowali się na skorzystanie z usług danej firmy.
Kolejnym ważnym aspektem jest terminowość zleconych robót. Warto zweryfikować czy prace w danej firmie przebiegają bez zbędnych przestojów oraz są wykonane w prawidłowy sposób. Tu również pomocne mogą okazać się opinie zadowolonych klientów.
Odpowiednia umowa
Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu systemem zleconym, jednym z najważniejszych elementów jeszcze przed rozpoczęciem budowy będzie podpisanie umowy z generalnym wykonawcą. Zagwarantuje nam ona odpowiednie przede wszystkim bezpieczeństwo oraz komfort psychiczny związany z uniknięciem licznych problemów, powstałych podczas całej budowy domu. Umowa powinna być dla nas przede wszystkim jasna oraz przejrzysta. Powinna zawierać dokładny opis robót budowlanych, które generalny wykonawca zrealizuje w naszym imieniu. Poprzez wyszczególniony zakres prac posiadamy pewność, iż żadne czynności nie zostały pominięte. W umowie o roboty budowlane powinny zawierać się również prawa i obowiązki każdej ze stron. Pamiętajmy, iż w solidnie przygotowanej umowie powinno znaleźć się miejsce na określenie nawet najbardziej szczegółowych aspektów, niewymagających poświęcenia zbyt wysokiego nakładu pracy, ale z perspektywy placu budowy bardzo istotnych. Należą do nich zamówienia kontenerów magazynujących odpady budowlane czy też zapewnienie dostępu do mobilnego zaplecza sanitarnego. Obligatoryjną informacją będzie również zawarcie w niej terminu ukończenia robót, dzięki czemu będziemy w stanie należycie zaplanować resztę prac wykończeniowych, które nadadzą budynkowi ostatecznego kształtu. Każda szanująca się firma powinna również załączyć aktualną polisę ubezpieczeniową, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nasze pieniądze będą zdeponowane w bezpiecznym miejscu.
Doradztwo techniczne
Godna zaufania firma wykonawcza powinna składać się przede wszystkim z wysoko wykwalifikowanych Inżynierów, którzy w każdej chwili będą w gotowości, aby rozwiać nasze wątpliwości związane z zastosowaniem odpowiadającej naszym potrzebom technologii. Podczas budowy domu energooszczędnego, dość często natrafiamy na pytania techniczne, na które znalezienie odpowiedzi wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Perspektywa poświęcenia przez nas wielu godzin, nie dających pewności czy samodzielnie dokładnie zgłębimy dane problemy wymagałaby poświęcenia od nas wielu godzin studiów nad wybranymi tematami. Nadproża dwupoziomowe z polistyrenu ekstrudowanego czy system Aluthermo Quattro? Klinaryt czy stalowa podwalina pod próg drzwi wejściowych? Nie bójmy się zadawania pytań, ponieważ budowa domu jest bardzo skomplikowanym procesem, który dla przeważającej liczby ludzi kojarzy się z czarną magią. Niemniej jednak, współpraca z wiarygodną oraz rzetelną firmą będzie dla nas nieocenioną oszczędnością czasu, zmartwień oraz wielu nieprzespanych nocy. Wybierzmy mądrze, ponieważ powierzenie budowy własnego domu zewnętrznej firmie to jedna z najważniejszych decyzji jaką musimy podjąć w naszym życiu.