Dom Pełen Energii. Firma budowlana – generalny wykonawca domów jednorodzinnych. Pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)

Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny?

Budowa domu, Energooszczędność

Każdy marzy o miejscu, które będzie mógł nazwać domem. Jednak, gdy nadchodzi moment, w którym sen ma się stać rzeczywistością, pojawia się fundamentalne pytanie: czy zdecydować się na projekt gotowy, czy zainwestować w indywidualną koncepcję? Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie zalet i wad obu opcji, aby ułatwić Ci wybór, który w najbardziej będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Czy gotowy projekt to synonim oszczędności? A może indywidualna koncepcja jest kluczem do unikalności oraz w pełni spersonalizowanej przestrzeni?

Zanim podejmiemy decyzję, istotne jest dokładne zdefiniowanie naszych oczekiwań: liczby i metrażu pomieszczeń oraz ich przeznaczenia. Zastanówmy się, czy preferujemy kuchnię otwartą na salon, czy może oddzielną? Czy zamierzamy mieć piwnicę, czy uważamy ją za zbędną? A może marzymy o obszernej bibliotece lub przestrzeni na sprzęt sportowy dla rodziny? Odpowiedzi na te pytania są kluczowe przed wyborem projektu.

Kolejnym istotnym aspektem jest dopasowanie projektu do charakterystyki działki. Nie każda przestrzeń pozwoli na realizację dowolnego pomysłu. Działki wąskie lub te o znacznym spadzie terenu ograniczają możliwości, ponieważ budynek może się po prostu nie zmieścić. Równie ważne są ograniczenia wynikające z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego czy Warunków Zabudowy. Może okazać się, że marzenie o domu w określonym stylu jest niemożliwe do spełnienia przez wzgląd na wymogi architektoniczne, np. konieczność zastosowania płaskiego dachu. Dlatego istotne jest, aby w planowaniu uwzględniać zarówno specyfikę działki, jak i wymarzony projekt.

Po określeniu swoich preferencji nadchodzi czas wyboru między gotowym projektem z katalogu lub internetu a projektem indywidualnym, tworzonym przez architekta specjalnie dla nas. Jakie są główne różnice między tymi opcjami i na co należy zwrócić uwagę? Oto nasze wskazówki, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję.

Projekt gotowy

Internet obfituje w strony oferujące gotowe projekty domów. Dzięki funkcjom filtrowania można łatwo znaleźć opcje odpowiadające naszym oczekiwaniom. Trzeba jednak pamiętać, że większość z nich jest dostosowana do standardowych, płaskich i prostokątnych działek, co oznacza, że w przypadku tych o nietypowych kształtach, znalezienie odpowiedniego projektu bywa sporym wyzwaniem. Warto też zauważyć, że projekty gotowe są przygotowywane pod przeciętne wymagania: salon z kuchnią, kilka sypialni, czasem gabinet. Innymi słowy, są mało elastyczne dla osób niepełnosprawnych lub z nietypowymi wymaganiami, przykładowo chcących urządzić domowe studio nagrań. Z drugiej strony, jeśli nie mamy żadnych zastrzeżeń, wówczas projekt gotowy okaże się rozwiązaniem szybkim. Co warte podkreślenia: koszt projektu to nie wszystko, ponieważ trzeba uwzględnić także adaptację do konkretnej działki.

Projekt indywidualny

Ten typ projektu jest rekomendowany inwestorom o niestandardowych wymaganiach lub dysponujących nietypowymi działkami. Pozwala na całkowite odzwierciedlenie stylu przyszłych właścicieli, którzy zamieszkają w jedynym w swoim rodzaju budynku. Praca nad takim projektem w porozumieniu ze specjalistą daje szansę stworzenia domu spełniającego wszystkie nasze oczekiwania. Proces ten trwa zwykle parę miesięcy i wymaga kilkukrotnych konsultacji z architektem. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, warto zorganizować spotkanie (choćby online), by omówić i przedstawić swoje wizje oraz potrzeby. Należy jednak pamiętać, że koszt realizacji projektu indywidualnego jest nieco wyższy w porównaniu do projektu gotowego. Cena wzrasta proporcjonalnie do złożoności oraz stopnia szczegółowości, jednakże zwraca się ona w trakcie budowy.

Przeanalizujmy zatem wady i zalety obu opcji.

Projekt gotowy – zalety:

– szeroki wybór różnorodnych rozwiązań,

– przystępne ceny,

– dostępność wizualizacji, a niekiedy zdjęć realizacji,

– dostępność różnych wariantów projektów (np. odbicie lustrzane),

– szybkość realizacji.

Projekt gotowy – wady:

– powtarzalność,

– brak indywidualnych rozwiązań,

– ograniczony wybór materiałów budowlanych,

– ograniczone możliwości w przypadku nietypowej działki,

– konieczność adaptacji,

– dodatkowe koszty za wdrożenie zmian,

– wymóg znajomości MPZP lub WZ,

– obowiązek „załatwiania” formalności: inwestor musi samodzielnie uzyskać pozwolenie na budowę.  

Projekt indywidualny – zalety:

– dopasowanie do unikalnych potrzeb: możliwość spełnienia specyficznych wymagań inwestorów,

– gwarancja, że dom wpasuje się w otoczenie i warunki na działce,

– fakt, że uwzględnia MPZP lub WZ,

– niepowtarzalność,

– pomoc w zajęciu się formalnościami

Projekt indywidualny – wady:

– większy koszt w porównaniu do projektu gotowego,

– dłuższy czas oczekiwania,

– brak gotowych realizacji do obejrzenia,

– ryzyko niedogadania się z projektantem.

Projekt indywidualny oferuje liczne zalety, co czyni go znakomitym wyborem dla osób poszukujących domu skrojonego na miarę ich indywidualnych potrzeb i stylu życia. Mimo że inwestycja ta wydaje się początkowo droższa, w dłuższej perspektywie często okazuje się bardziej ekonomiczna. Ponadto tego typu projekt uwzględnia nachylenie terenu, orientację działki względem stron świata oraz istniejące elementy krajobrazu, co daje szansę wykorzystania wszystkich atutów lokalizacji.

Opracowanie:

Alicja Wiśniewska-Rabiczko

specjalistka ds. marketingu

14 grudnia 2023

Podobne artykuły

Zanim przystąpimy do budowy domu, musimy uzyskać pozwolenie na jego budowę. Jest to proces wieloetapowy, który wymaga zaangażowania, analizy i spełnienia pewnych wymogów. Generuje też koszty. Na jakie formalności trzeba się przygotować? Jakie dokumenty są niezbędne do budowy domu? Ile trwa cały proces? Kiedy pozwolenie na budowę domu nie będzie potrzebne? Odpowiedzi na wszystkie te
14 sierpnia 2024
Wiele osób planujących budowę domu koncentruje się na układzie pomieszczeń, wyglądzie wnętrz czy ogólnej stylistyce budynku. Nie należy jednak zapominać o dachu, czyli elemencie chroniącym przed czynnikami zewnętrznymi oraz definiującym wygląd całego budynku. Dach wpływa również na efektywność energetyczną, a co za tym idzie – wysokość rachunków. W niniejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego wybór dachu powinien
9 czerwca 2024
Budownictwo energooszczędne oferuje szereg rozwiązań na każdym etapie budowy. Inwestorzy decydujący się na rozpoczęcie tego typu przedsięwzięcia powinni rozpatrywać wybór technik budowlanych pod kątem planowanych rozwiązań prowadzących do poprawy efektywności energetycznej budynku. Nawet rodzaj fundamentów (płyty czy ławy) definiuje poziom zapotrzebowania na energię domu w przyszłości, a także zmniejszenie jej ilości, niezbędnej do ogrzania budynku
9 listopada 2023
Ile trwa budowa domu energooszczędnego na poszczególnych etapach? Mając już za sobą wszelkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz po zaopatrzeniu działki w ogrodzenie, prąd oraz wodę, pierwszym krokiem naszej przeprawy jest wytyczenie budynku przez geodetę. Trwa ono zazwyczaj kilka godzin. Fundament Po wytyczeniu budynku, przystępujemy do prac ziemnych oraz wykonania fundamentu. Budowa domu
29 grudnia 2020

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!