Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)

Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny?

Budowa domu, Energooszczędność

Projekt gotowy

Tzw. „gotowce” dostępne są na stronach wielu podmiotów, które zajmują się sprzedażą takich projektów i z reguły jest to główne źródło ich zakupu. Zanim inwestor zakupi projekt gotowy musi sprawdzić czy:

– taki projekt będzie zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania terenu lub warunkami zabudowy

– budowa takiego domu mieści się w założonym budżecie

– taki dom będzie w całości spełni oczekiwania osób, które będą w nim na co dzień mieszkały.

Te wszystkie czynniki mają wpływ na koszt adaptacji projektu. Trzeba bowiem pamiętać, że koszt zakupu oferowanego projektu to dopiero pierwsza składowa jego końcowej ceny. Istotne zmiany, których dokona inwestor będą przekładały się na finalny koszt projektu gotowego. Niejednokrotnie ten koszt jest podobny, a nawet wyższy niż projektu indywidualnego. Budowa z wykorzystaniem projektu gotowego ma uzasadnienie wtedy, kiedy pasuje on w pełni do działki oraz oczekiwań inwestora. W praktyce jest to jedynie ok. 5% klientów.

Projekt indywidualny

W przypadku projektu indywidualnego pojawia się znacznie większa możliwość i szansa zaprojektowania wymarzonego domu. Proces ten zaczyna się od wykonania kilku koncepcji, które od samego początku pozwalają podjąć decyzję czy finalny projekt będzie spełniał oczekiwania klienta co do kwestii architektonicznych oraz finansowych. Po wyborze jednej z nich architekt sporządzi cały projekt, który będzie zawierał wszystkie niezbędne elementy potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. Projekty indywidualne są znacznie bardziej czytelne, ponieważ tworzy je jeden architekt. W projektach gotowych istnieje ryzyko większego błędu, co może skutkować dłuższą realizacją budowy ze względu na konieczność ponownej analizy projektu.

Z reguły jest to rozwiązanie nieco droższe w stosunku do projektu gotowego,  ale nie zawsze. Domy energooszczędne, których budowanie będzie obowiązkowe od stycznia 2021r. (czytaj więcej), znacznie częściej powstają w oparciu o projekt indywidualny. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób, żeby uzyskać kompromis pomiędzy architekturą, funkcjonalnością oraz kosztem budowy.

Odwiedź naszą galerię projektów gotowych

A zatem…

Tak jak wielu jest inwestorów, tak wiele jest wizji domów. Każdy pomysł jest inny i wyjątkowy, więc warto już na samym starcie podjąć właściwą decyzję związaną z projektem. Dobry architekt oraz wykonawca będą w stanie jednoznacznie rozwiać wątpliwości klienta, stąd warto poświęcić temu więcej uwagi. Wszystko po to, żeby stworzyć swój wymarzony dom, który będzie cieszył przez długie na lata.

Opracowanie:

Łukasz Rogowski

Menedżer oddziału Wrocław

14 grudnia 2020

Podobne artykuły

Budowa domu to przedsięwzięcie, które nierzadko wiąże się z przyjęciem na siebie zobowiązania finansowego w...
7 września 2022
Zgiełk miasta, życie w ciągłym pędzie sprawia, że marzymy o wszechobecnej ciszy i spokoju. Poprawiający...
20 marca 2022
Budowa domu w standardzie energooszczędnym to coraz bardziej popularny wybór na polskim rynku budowlanym. Jest...
6 kwietnia 2020
Biorąc to pod uwagę zadajmy jeszcze raz o dom energooszczędny do 100 m2 – ile...
21 kwietnia 2020

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!