Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)

Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny?

Budowa domu, Energooszczędność

Każdy marzy o miejscu, które będzie mógł nazwać domem. Jednak, gdy nadchodzi moment, w którym sen ma się stać rzeczywistością, pojawia się fundamentalne pytanie: czy zdecydować się na projekt gotowy, czy zainwestować w indywidualną koncepcję? Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie zalet i wad obu opcji, aby ułatwić Ci wybór, który w najbardziej będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Czy gotowy projekt to synonim oszczędności? A może indywidualna koncepcja jest kluczem do unikalności oraz w pełni spersonalizowanej przestrzeni?

Zanim podejmiemy decyzję, istotne jest dokładne zdefiniowanie naszych oczekiwań: liczby i metrażu pomieszczeń oraz ich przeznaczenia. Zastanówmy się, czy preferujemy kuchnię otwartą na salon, czy może oddzielną? Czy zamierzamy mieć piwnicę, czy uważamy ją za zbędną? A może marzymy o obszernej bibliotece lub przestrzeni na sprzęt sportowy dla rodziny? Odpowiedzi na te pytania są kluczowe przed wyborem projektu.

Kolejnym istotnym aspektem jest dopasowanie projektu do charakterystyki działki. Nie każda przestrzeń pozwoli na realizację dowolnego pomysłu. Działki wąskie lub te o znacznym spadzie terenu ograniczają możliwości, ponieważ budynek może się po prostu nie zmieścić. Równie ważne są ograniczenia wynikające z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego czy Warunków Zabudowy. Może okazać się, że marzenie o domu w określonym stylu jest niemożliwe do spełnienia przez wzgląd na wymogi architektoniczne, np. konieczność zastosowania płaskiego dachu. Dlatego istotne jest, aby w planowaniu uwzględniać zarówno specyfikę działki, jak i wymarzony projekt.

Po określeniu swoich preferencji nadchodzi czas wyboru między gotowym projektem z katalogu lub internetu a projektem indywidualnym, tworzonym przez architekta specjalnie dla nas. Jakie są główne różnice między tymi opcjami i na co należy zwrócić uwagę? Oto nasze wskazówki, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję.

Projekt gotowy

Internet obfituje w strony oferujące gotowe projekty domów. Dzięki funkcjom filtrowania można łatwo znaleźć opcje odpowiadające naszym oczekiwaniom. Trzeba jednak pamiętać, że większość z nich jest dostosowana do standardowych, płaskich i prostokątnych działek, co oznacza, że w przypadku tych o nietypowych kształtach, znalezienie odpowiedniego projektu bywa sporym wyzwaniem. Warto też zauważyć, że projekty gotowe są przygotowywane pod przeciętne wymagania: salon z kuchnią, kilka sypialni, czasem gabinet. Innymi słowy, są mało elastyczne dla osób niepełnosprawnych lub z nietypowymi wymaganiami, przykładowo chcących urządzić domowe studio nagrań. Z drugiej strony, jeśli nie mamy żadnych zastrzeżeń, wówczas projekt gotowy okaże się rozwiązaniem szybkim. Co warte podkreślenia: koszt projektu to nie wszystko, ponieważ trzeba uwzględnić także adaptację do konkretnej działki.

Projekt indywidualny

Ten typ projektu jest rekomendowany inwestorom o niestandardowych wymaganiach lub dysponujących nietypowymi działkami. Pozwala na całkowite odzwierciedlenie stylu przyszłych właścicieli, którzy zamieszkają w jedynym w swoim rodzaju budynku. Praca nad takim projektem w porozumieniu ze specjalistą daje szansę stworzenia domu spełniającego wszystkie nasze oczekiwania. Proces ten trwa zwykle parę miesięcy i wymaga kilkukrotnych konsultacji z architektem. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, warto zorganizować spotkanie (choćby online), by omówić i przedstawić swoje wizje oraz potrzeby. Należy jednak pamiętać, że koszt realizacji projektu indywidualnego jest nieco wyższy w porównaniu do projektu gotowego. Cena wzrasta proporcjonalnie do złożoności oraz stopnia szczegółowości, jednakże zwraca się ona w trakcie budowy.

Przeanalizujmy zatem wady i zalety obu opcji.

Projekt gotowy – zalety:

– szeroki wybór różnorodnych rozwiązań,

– przystępne ceny,

– dostępność wizualizacji, a niekiedy zdjęć realizacji,

– dostępność różnych wariantów projektów (np. odbicie lustrzane),

– szybkość realizacji.

Projekt gotowy – wady:

– powtarzalność,

– brak indywidualnych rozwiązań,

– ograniczony wybór materiałów budowlanych,

– ograniczone możliwości w przypadku nietypowej działki,

– konieczność adaptacji,

– dodatkowe koszty za wdrożenie zmian,

– wymóg znajomości MPZP lub WZ,

– obowiązek „załatwiania” formalności: inwestor musi samodzielnie uzyskać pozwolenie na budowę.  

Projekt indywidualny – zalety:

– dopasowanie do unikalnych potrzeb: możliwość spełnienia specyficznych wymagań inwestorów,

– gwarancja, że dom wpasuje się w otoczenie i warunki na działce,

– fakt, że uwzględnia MPZP lub WZ,

– niepowtarzalność,

– pomoc w zajęciu się formalnościami

Projekt indywidualny – wady:

– większy koszt w porównaniu do projektu gotowego,

– dłuższy czas oczekiwania,

– brak gotowych realizacji do obejrzenia,

– ryzyko niedogadania się z projektantem.

Projekt indywidualny oferuje liczne zalety, co czyni go znakomitym wyborem dla osób poszukujących domu skrojonego na miarę ich indywidualnych potrzeb i stylu życia. Mimo że inwestycja ta wydaje się początkowo droższa, w dłuższej perspektywie często okazuje się bardziej ekonomiczna. Ponadto tego typu projekt uwzględnia nachylenie terenu, orientację działki względem stron świata oraz istniejące elementy krajobrazu, co daje szansę wykorzystania wszystkich atutów lokalizacji.

Opracowanie:

Alicja Wiśniewska-Rabiczko

specjalistka ds. marketingu

14 grudnia 2023

Podobne artykuły

W pierwszej kolejności powinniśmy zaufać firmie, która obecna jest na rynku od kilku dobrych lat i ma już koncie liczne zrealizowane inwestycje. Powinna ona bez skrępowania przedstawić własne portfolio, ukazujące wybudowane domy, które pozwolą nam na ocenę zdolności i jakości pracy jej kadry inżynierskiej. Na pierwszy rzut oka powinniśmy stwierdzić czy dana firma jest w
16 grudnia 2020
Grunt Najlepszym sposobem posadowienia domu energooszczędnego jest płyta fundamentowa, która musi mieć odpowiednio przygotowaną podbudowę. Koszty jej przygotowania są w bardzo dużej mierze zależne od warunków gruntowych. Podmokłe tereny zawierające grunty spoiste typu gliny czy iły, z pewnością zwiększą nam koszty przygotowania podbudowy pod płytę fundamentową. Warto zatem, przed zakupem działki, zlecić badania gruntowe, a
27 maja 2020
Budowa domu to nie tylko realizacja marzeń o własnym kącie, ale również duże wyzwanie finansowe. Precyzyjne planowanie budżetu jest kluczowe, aby poszczególne procesy przebiegły bez nieprzyjemnych niespodzianek. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak krok po kroku zaplanować budżet przeznaczony na tego typu przedsięwzięcie. Analiza kosztów zakupu działki: Pierwszy etap planowania budżetu rozpoczyna się od zakupu działki.
31 stycznia 2024
Wizję idealnego, rodzinnego życia kreujemy w oparciu o własne potrzeby, doświadczenia, ale i informacje płynące do nas z otoczenia.Znajomi, środowisko pracy, a przede wszystkim mass media, w znaczącym stopniu modelują etapowość naszego rozwoju i kolejne obierane przez nas cele. Jednak tym co najsilniej pcha nas do zmian są najbliżsi. Nowy związek, ślub, pojawienie się dziecka to
5 sierpnia 2022

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!