Dom Pełen Energii. Firma budowlana – generalny wykonawca domów jednorodzinnych. Pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)
Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Dom pasywny czy energooszczędny? Zalety i wady

Dom pasywny czy energooszczędny? Zalety i wady

Budowa domu, Energooszczędność

Rozwiązania zastosowane przy budowie domu energooszczędnego oraz pasywnego przynoszą zaskakująco duże oszczędności, utrzymując roczne zużycie energii na poziomie 15 kWh/m2. Można więc stwierdzić, że otwarcie się na nowoczesne technologie stosowane w budownictwie może okazać się bardzo korzystne finansowo. Domy energooszczędne oraz pasywne wymagają zastosowania wysokiej jakości materiałów, a także ich odpowiedniego rozlokowania w budynku. Za najważniejszy aspekt wpływający na oszczędności podczas użytkowania domu jest izolacyjność cieplna okien, drzwi i ścian. Istotną rolę odgrywają tutaj również przeszklenia. Strona południowa, która jest najbardziej nasłoneczniona powinna zawierać więcej okien, aby jak najefektywniej wykorzystać promienie słoneczne do ogrzania pomieszczeń. Strona budynku, gdzie znajduje się garaż oraz pomieszczenia gospodarcze powinna zostać ulokowana od strony północnej, co stanowi swego rodzaju strefę zabezpieczająca przed utratą ciepła z budynku.

Największa różnicą pomiędzy omawianymi typami domów są standardy ich budowania. Są one znacznie bardziej wymagające dla budynków pasywnych, co ma istotny wpływ na koszt budowy. Domy pasywne wymagają montażu m.in.:

• systemów rekuperacyjnych
• pomp ciepła
• systemów pobierających energię z otoczenia
• grubszej izolacji termicznej (o ok. 10 cm w porównaniu do domu energooszczędnego)

Tego typu zwiększenie izolacyjności termicznej budynku pozwala w znacznym stopniu zredukować współczynnik przenikania ciepła. Forma architektury budynku pasywnego musi mieć prostą bryłę zwykle o rzucie kwadratu oraz być pozbawiona mostków termicznych. Najlepiej również zainwestować w dach jedno lub dwuspadowy bez zbędnych załamań, lukarn czy uskoków. Dom energooszczędny powinien również zawierać wszystkie te cechy, jednakże w tym przypadku wymagania nie są aż tak restrykcyjne i pozostawiają większa swobodę w działaniu.

Ważną cechą wyróżniającą budownictwo energooszczędne i pasywne jest ciepły montaż stolarki okiennej, który jeszcze efektywniej pozwala chronić wnętrza przed utratą ciepła. W ten sposób eliminowany jest niepożądany efekt mostków termicznych oraz wilgoć, wpływająca na powstawanie szkodliwych grzybów i pleśni.

Przeczytaj także: Budowa domu – jak skutecznie wyeliminować mostki termiczne?

A zatem… dom pasywny czy energooszczędny?

Przed wyborem systemu budowy domu warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Należy pamiętać, że domy pasywne w porównaniu do energooszczędnych to dużo większy wydatek biorąc pod uwagę wymaganą jakość użytych materiałów oraz zastosowanych systemów. Ponadto budowa domów pasywnych w Polsce to wciąż nowość i znalezienie usług wykwalifikowanych fachowców w satysfakcjonującej cenie nie należy do zadań łatwych.

Podejmując w obecnym czasie decyzję budowlaną należy zdecydowanie skoncentrować się na energooszczędności, która w przyszłości przyniesie wymierny zwrot z inwestycji podczas eksploatacji budynku. Przy dobrym planowaniu budowa domu energooszczędnego będzie niewiele droższa od standardowej. Domy energooszczędne dzięki swojej doskonałej termoizolacji i wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań generują koszty użytkowania znacznie niższe. W perspektywie kilkunastu lat są to ogromne oszczędności, które przy decyzji o budowie domu w tej technologii mogą być na wyciągnięcie ręki.

Opracowanie:

Tomasz Kowalczyk

Koordynator wykonawców

21 grudnia 2020

Podobne artykuły

Wiele osób planujących budowę domu koncentruje się na układzie pomieszczeń, wyglądzie wnętrz czy ogólnej stylistyce budynku. Nie należy jednak zapominać o dachu, czyli elemencie chroniącym przed czynnikami zewnętrznymi oraz definiującym wygląd całego budynku. Dach wpływa również na efektywność energetyczną, a co za tym idzie – wysokość rachunków. W niniejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego wybór dachu powinien
9 czerwca 2024
Niewątpliwie ogromnym atutem budownictwa energooszczędnego są rozwiązania, które umożliwiają zredukowanie rachunków wynikających z użytkowania budynku. Technologie to umożliwiające pojawiły w branży budowlanej jako rynkowa odpowiedź na zapotrzebowania osób chcących komfortowo oraz w tani sposób eksploatować dom, co z roku na rok równoważy różnicę w kosztach budowy w odniesieniu do technologii tradycyjnej. Co więcej, technologie stosowane
30 kwietnia 2020
Proces budowy domu w technologii szkieletowej może być bardzo krótki, jednak sama budowa to tylko część realizacji całego projektu. Ma to szczególne znaczenie w kontekście prefabrykacji elementów i ich późniejszym montażu na placu robót. Aby wyprodukować ściany, stropy i dach w fabryce konieczny jest kompletny i bardzo szczegółowy projekt budynku. W odróżnieniu od domu tradycyjnego,
17 września 2020
Budowa domu w standardzie energooszczędnym to coraz bardziej popularny wybór na polskim rynku budowlanym. Jest to spowodowane wzrastającą świadomością Polaków, którzy coraz chętniej inwestują w wysokiej jakości materiały budowlane, by w dalszej perspektywie zaoszczędzić dużo więcej na kosztach ogrzewania domu. Jak Oszczędność energii jest ściśle związana z wartością wskaźnika energii pierwotnej – EP. Jego wartość
6 kwietnia 2020

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!