Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)

Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

5 mitów na temat ogrzewania podłogowego

5 mitów na temat ogrzewania podłogowego

Budowa domu, Energooszczędność

Odpowiednio poprowadzona budowa zwiększa potencjał domu w zakresie łatwości poddania go ewentualnym przyszłym remontom. W końcu dom, na który się decydujemy, ma służyć latami. Niech więc będzie maksymalnie wygodny w użytkowaniu i niedrogi w eksploatacji.

Określenie powyższych aspektów pozwoli ocenić czy bardziej ekonomiczną opcją będzie ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne grzejniki. Każdy projekt, a tym samym każdy dom ma swoją indywidualną specyfikę, od której zależy czy bardziej trafnym wyborem będzie np. ogrzewanie gazowe czy elektryczne. Z punktu widzenia Inwestora chcącego dążyć do energooszczędności, istotne są nie tylko koszty instalacyjne, ale także późniejsze, eksploatacyjne. Rozpatrując ich optymalizację pod kątem przyszłościowym, ogrzewanie podłogowe elektryczne jest racjonalnym i korzystnym wyborem. Oczywiście przy założeniu trzymania się zasad właściwego użytkowania.

Ze szczegółami technicznymi możecie się zapoznać w naszym artykule o tanim ogrzewaniu.

W niniejszej publikacji skupimy się jednak na omówieniu rozwiązań, jakimi są folie, maty oraz kable grzewcze, a możliwości wyboru podzielimy na dwie kategorie, w zależności od sposobu instalacji:

  • Ogrzewanie podłogowe bezpośrednie – nazywane tak ze względu na montaż mat i folii bezpośrednio pod wierzchnią warstwą podłogi
  • Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne – instalowane w grubości jastrychu posadzkowego.

Poznajcie 5 największych mitów związanych z ogrzewaniem podłogowym!

MIT 1: Ogrzewanie podłogowe jest mniej efektywne

Ten mit należy obalić w pierwszej kolejności, ze względu na zalety płynące z wyboru rozwiązań wchodzących w zakres budownictwa współczesnego, dążącego do zwiększenia potencjału domu i ograniczenia strat energii, jak i kosztów eksploatacyjnych.

Więcej o domach energooszczędnych przeczytacie tutaj: https://dompelenenergii.pl/dom-energooszczedny/zalety-i-wady-domu-energooszczednego-2/

W przypadku otwartych przestrzeni i/lub dużych powierzchni ogrzewanie podłogowe będzie bardziej efektywne niż podawanie ciepła punktowo z grzejników.

Jak już zostało wspomniane, koszty związane z ogrzewaniem, zależą od źródła ciepła. Jednakże ilość energii potrzebna do ogrzania tej samej, dużej powierzchni, przy tym samym źródle ciepła (mówimy tu o energii elektrycznej), przemawia na korzyść ogrzewania podłogowego. W przypadku ogrzewania akumulacyjnego utrata ciepła trwa dłużej, a co za tym idzie, potrzebujemy mniej energii do stworzenia w pomieszczeniu optymalnych warunków temperaturowych na dłuższy okres. Możemy ustawić parametry w taki sposób, by energia elektryczna potrzebna do nagrzania podłogi, była pobierana w nocy, gdy taryfa opłat jest niższa.

Nagrzewanie z grzejników odbywa się strefowo, rozchodzenie się ciepła po domu jest nierównomierne, a temperatura niestabilna. Występuje tendencja do powstawania zaduchu, powietrze jest suche, a sam komfort przebywania w takim pomieszczeniu jest niższy. Ponadto taki grzejnik nagrzeje się w krótkim czasie, ale równie szybko dojdzie do wychłodzenia po odcięciu dopływu energii. Dlatego właśnie pod kątem ekonomicznym, rozwiązanie to będzie mniej rekomendowane.

Właściwa cyrkulacja powietrza to klucz do równomiernego wykorzystywania energii. Warto więc wiedzieć, że podłogówka elektryczna cechuje się największą efektywnością, gdy wszystkie meble stoją na nóżkach, a instalacji nie montuje się pod zabudową stałą. Dlatego decyzje związane ze sposobem ogrzewania domu powinny zostać podjęte na etapie tworzenia projektu.

MIT 2: Ogrzewanie podłogowe jest niekorzystne dla zdrowia

Ogrzewanie podłogowe jest komfortowe w użytkowaniu, łatwe w sterowaniu i korzystne dla zdrowia. Podczas gdy ciepłe i suche powietrze z grzejników rozchodzi się na wyższym poziomie poprzez ruch konwekcyjny, powodując zaduch w wyższych strefach pomieszczań, ciepło emitowane przez podłogę utrzymuje się niżej, nie przyczyniając się do znacznej utraty w pomieszczeniu. Rozchodzi się ono na zasadzie promieniowania. Właściwe wykorzystanie potencjału ogrzewania podłogowe eliminuje wszelkie zagrożenia. Gdy korzystamy z niego zgodnie z zasadami, jest ono wręcz rekomendowane dla alergików, astmatyków czy osób z problemami dróg oddechowych.

Musimy pamiętać o ustawieniu właściwych parametrów. Zdrowa temperatura dla podłogi to 27-29°C w pokojach dziennych i sypialni oraz 34°C w łazienkach.

MIT 3: Ogrzewanie podłogowe instaluje się tylko pod płytkami

To kolejny, warty obalenia mit. Co prawda, ze względu na niski opór cieplny, płytki nadają się najlepiej do wykończenia podłogi, którą wyposażamy w instalację grzewczą. Jednakże tak samo dobrze sprawdzi się podłoga drewniana. Trzeba jednak uwzględnić fakt docelowego umieszczenia pod nią systemu grzewczego, już na etapie projektowania wnętrza. Należy wtedy wybrać taki gatunek drewna, które charakteryzuje się dobrym przewodnictwem ciepła, a przy tym niskim współczynnikiem skurczu. Pamiętajmy, by w przypadku podłogi z drewna, która nie lubi dużych różnic temperatur, elementy grzewcze zostały rozłożone równomiernie. Na rynku dostępne są dedykowane deski warstwowe przystosowane do ogrzewania podłogowego. Istotną rolę odgrywa także podkład występujący pod podłogą pływającą, który nie tylko wyrównuje podłoże pod panele czy deski, ale działa też akustycznie i nie tłumi ciepła emitowanego przez podłogówkę.

MIT 4: Tradycyjnego ogrzewania grzejnikami nie łączy się z ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie hybrydowe to doskonały pomysł na personalizację parametrów grzewczych i dostosowanie ich do własnych potrzeb oraz projektu domu. Dogrzewanie poszczególnych pomieszczeń jest częstą praktyką w domach nowoczesnych. Ogrzewanie elektryczne hybrydowe jest spotykane zwłaszcza w łazienkach, ponieważ łatwo zastosować w nich podłogówkę elektryczną i drabinkowy grzejnik elektryczny czy nagrzewnicę powietrzną. Grzejnik doskonale wysuszy mokre ręczniki, a uruchomiona na chwilę przed kąpielą nagrzewnica podniesie temperaturę w łazience.

Gdybyśmy rozpatrywali opcję ogrzewania wodnego, musielibyśmy pamiętać, że grzejniki są rozwiązaniem wysokotemperaturowym, a podłogówka niskotemperaturowym. Z tego powodu konieczne byłoby stworzenie niezależnych obiegów i osobnych podejść w przypadku podłogówki oraz grzejników.

MIT 5: Ogrzewanie podłogowe unosi kurz w pomieszczeniu

Ciepło z ogrzewania podłogowego elektrycznego rozchodzi się poprzez promieniowanie. Powoduje ono minimalny ruch powietrza, w odróżnieniu od tradycyjnych grzejników. W tych warunkach grzewczych podłogówka nie przyczynia się do zwiększonego unoszenia się kurzu, dlatego opisywane rozwiązanie jest rekomendowane osobom cierpiącym na alergię, astmę lub choroby układu oddechowego. Na koniec pamiętajmy, że warunkiem koniecznym do spełnienia, by jakiekolwiek ogrzewanie miało sens, jest właściwa izolacja budynku. Tylko ona da gwarancję, że zgromadzone wewnątrz domu ciepło, nie będzie „uciekać”.

Opracowanie:

Alicja Wiśniewska-Rabiczko

specjalistka ds. marketingu

18 października 2023

Podobne artykuły

Istnieje wiele rozwiązań na rynku budownictwa, z których można skorzystać. Wymaga to oczywiście przeanalizowania swoich planów i oczekiwań oraz wskazania priorytetów. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze. Czy celem ma być zwiększenie metrażu dla rodziny, czy komfort posiadania własnej działki? A może po prostu chcemy się wyprowadzić z miasta i dom
23 października 2023
Grunt Najlepszym sposobem posadowienia domu energooszczędnego jest płyta fundamentowa, która musi mieć odpowiednio przygotowaną podbudowę. Koszty jej przygotowania są w bardzo dużej mierze zależne od warunków gruntowych. Podmokłe tereny zawierające grunty spoiste typu gliny czy iły, z pewnością zwiększą nam koszty przygotowania podbudowy pod płytę fundamentową. Warto zatem, przed zakupem działki, zlecić badania gruntowe, a
27 maja 2020
Projekt gotowy Tzw. „gotowce” dostępne są na stronach wielu podmiotów, które zajmują się sprzedażą takich projektów i z reguły jest to główne źródło ich zakupu. Zanim inwestor zakupi projekt gotowy musi sprawdzić czy: – taki projekt będzie zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania terenu lub warunkami zabudowy – budowa takiego domu mieści się w założonym
14 grudnia 2020
Nowoczesna stodoła to budynek o prostej konstrukcji na planie prostokąta lub litery L. Podstawowe cechy, które charakteryzują bryłę to dwuspadowy dach oraz brak wykuszy, lukarn czy balkonów. Wszystkie elementy w budynku są tak przemyślane, aby spełniał on swoje przeznaczenie pod względem ekonomiczności oraz estetyczności. Klasyczne przykłady konstrukcji typu nowoczesna stodoła zakładają wysoką energooszczędność budynku. Nazwa
7 grudnia 2020

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!