Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)

Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Czy to się opłaca? Zalety i wady domu energooszczędnego

Czy to się opłaca? Zalety i wady domu energooszczędnego

dom energooszczędny
Budowa domu, Energooszczędność

Niewątpliwie ogromnym atutem budownictwa energooszczędnego są rozwiązania, które umożliwiają zredukowanie rachunków wynikających z użytkowania budynku. Technologie to umożliwiające pojawiły w branży budowlanej jako rynkowa odpowiedź na zapotrzebowania osób chcących komfortowo oraz w tani sposób eksploatować dom, co z roku na rok równoważy różnicę w kosztach budowy w odniesieniu do technologii tradycyjnej. Co więcej, technologie stosowane w domach energooszczędnych takie jak systemy ociepleń i uszczelnień odpowiadają za utrzymanie komfortu cieplnego zimą jak i latem.
 
Odpowiednie zaizolowanie przegród zewnętrznych zmniejsza również ryzyko powstawania pleśni w pomieszczeniach, która jeżeli się pojawi będzie niekorzystnie wpływać na zdrowie zamieszkujących tam osób. Komfort użytkowania jak i nasze zdrowie ma nieocenioną wartość, która z czasem procentuje również z praktycznego punktu widzenia naszego portfela. Poznaj zatem zalety i wady domu energooszczędnego.

Zalety: pieniądze, środowisko, zdrowie,…

W sytuacji powierzenia budowy domu energooszczędnego firmie w tym się specjalizującej można mieć pewność, że doświadczenie i wypracowane procedury będą miały pozytywny wpływ na jakość wybudowanego domu.
W wyniku takiego rozwiązania można dodatkowo zminimalizować straty ciepła, co wpływa na jeszcze większe zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Bezpośrednio z tej zalety wynika kolejna, a mianowicie własny wkład w ochronę środowiska.
 
System grzewczy oparty o nowoczesne rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii decyduje o zwiększeniu poziomu ekologicznego naszej inwestycji. Tego typu źródła nie emitują do środowiska szkodliwych związków chemicznych, które często w bezpośredni sposób przyczyniają się do powstawania wielu chorób u człowieka. Z kolei zastosowanie ogrzewania podłogowego poprzez specjalne folie grzewcze lub maty zasilane prądem z paneli fotowoltaicznych sprawia, że nasz dom staje się w jeszcze większym stopniu proekologiczny.
 
W budownictwie tradycyjnym świeże powietrze dostaje się poprzez szczeliny występujące w stolarce okiennej co wpływa na szybkie wychładzanie się pomieszczeń. W budynkach energooszczędnych to zjawisko nie występuje ze względu na bardzo wysoki poziom szczelności poprzez zastosowanie tzw. ciepłego montażu. Przy wykorzystaniu tego rozwiązania wymagane jest zastosowanie mechanicznego systemu wentylacji. System taki posiada wiele zalet w odniesieniu do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Zapewnia stałą wymianę powietrza, usuwa zanieczyszczenia oraz pozwala na zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności, co wpływa na ograniczenie rozmnażania się roztoczy. Natomiast stosowane w układzie wentylacji mechanicznej filtry zapobiegają przedostawaniu się do pomieszczeń kurzu oraz pyłków co jest bardzo istotną kwestią dla alergików. Dodatkowo, stosując rekuperację, możemy odzyskać sporą część ciepła, którą w tradycyjnym budownictwie tracimy za sprawą wentylacji.
 
Jeżeli budynek jest prawidłowo zaprojektowany oraz właściwie ustawiony względem kierunków świata to jego doświetlenie jest prawidłowe. Ma to przełożenie na koszty eksploatacji budynku z powodu wykorzystania naturalnego światła słonecznego do osiągnięcia dodatkowych zysków cieplnych poprzez przeszklone przegrody zewnętrzne. Budynki energooszczędne charakteryzują się również bardzo dobrymi właściwościami akustycznymi. Emitowany hałas na zewnątrz budynku jest w znaczny sposób wytłumiony poprzez zastosowane technologie izolacyjne. Istotną zaletą, chociaż często nieoczywistą jest wartość rynkowa domów energooszczędnych. Przy ewentualnej sprzedaży można liczyć na całkiem spory zysk, gdyż budownictwo energooszczędne jest coraz bardzie popularne oraz posiada wyższą rynkową wartość w odniesieniu do budownictwa tradycyjnego.

Wady budownictwa energooszczędnego

Jak każda rzecz na świecie domy energooszczędne również posiadają wady. Aby spełnić wymagania projektowe odnośnie właściwej izolacyjności oraz szczelności trzeba w odpowiedni sposób i bardzo dokładnie dobrać zastosowane materiały. Ponadto mało atrakcyjna może niekiedy wydawać się architektura budynku. Nie każdy jest zwolennikiem prostoty i minimalizmu. Również koszt budowy takiego domu jest wyższy niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Ma na to wpływ m.in. wyższa cena materiałów budowlanych, zastosowanie odpowiednich okien i drzwi oraz często wykonanie projektu na zamówienie czy dobór odpowiedniej działki. Na wyższy koszt budowy ma wpływ także cena usług ekipy budowlanej, która, ze względu na wymagany wysoki poziom fachowości jest stosunkowo wysoka.

Zalety i wady: zwycięzcą jest…

Należy pamiętać, że różnica w kosztach inwestycji zwróci się jeż po kilku latach użytkowania naszego wymarzonego domu. Argument ten, w połączeniu z wyżej wymienionymi zaletami sprawia, iż w ostatecznym rozrachunku stawianie na domy energooszczędne jest nie tylko doskonałym wyborem, ale w przeważającej liczbie jedyną opcją wartą rozważenia.

Opracowanie:

Tomasz Kowalczyk

Koordynator wykonawców

30 kwietnia 2020

Podobne artykuły

Najważniejszą funkcją rekuperacji jest jednak odzysk ciepła, którego proces jest bardzo prosty. Rekuperator, który stanowi rdzeń całego systemu, pobiera zużyte powietrze z domu przy pomocy wyciągu, który własnym kanałem przelatuje przez wymiennik. Tutaj powietrze pozostawia część swojego ciepła, po czym jest usuwane na zewnątrz budynku za pomocą wyrzutni. W tym samym czasie, przez czerpnie, doprowadzane
8 grudnia 2020
Biorąc to pod uwagę zadajmy jeszcze raz o dom energooszczędny do 100 m2 – ile właściwie kosztuje jego budowa? Przyjmijmy na początek, że cała powierzchnia stanowi powierzchnię użytkową a zatem ogrzewaną, oraz że rozpatrujemy budowę domu parterowego, budowanego metodą tradycyjną murowaną. Pierwszym elementem, który będzie miał wpływ na całkowity koszt budowy będzie wybór projektu. Z doświadczenia wiemy, że
21 kwietnia 2020
Ile trwa budowa domu energooszczędnego na poszczególnych etapach? Mając już za sobą wszelkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz po zaopatrzeniu działki w ogrodzenie, prąd oraz wodę, pierwszym krokiem naszej przeprawy jest wytyczenie budynku przez geodetę. Trwa ono zazwyczaj kilka godzin. Fundament Po wytyczeniu budynku, przystępujemy do prac ziemnych oraz wykonania fundamentu. Budowa domu
29 grudnia 2020
Rozwiązania zastosowane przy budowie domu energooszczędnego oraz pasywnego przynoszą zaskakująco duże oszczędności, utrzymując roczne zużycie energii na poziomie 15 kWh/m2. Można więc stwierdzić, że otwarcie się na nowoczesne technologie stosowane w budownictwie może okazać się bardzo korzystne finansowo. Domy energooszczędne oraz pasywne wymagają zastosowania wysokiej jakości materiałów, a także ich odpowiedniego rozlokowania w budynku. Za
21 grudnia 2020

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!