Niewątpliwie ogromnym atutem budownictwa energooszczędnego są rozwiązania, które umożliwiają zredukowanie rachunków wynikających z użytkowania budynku. Technologie to umożliwiające pojawiły w branży budowlanej jako rynkowa odpowiedź na zapotrzebowania osób chcących komfortowo oraz w tani sposób eksploatować dom, co z roku na rok równoważy różnicę w kosztach budowy w odniesieniu do technologii tradycyjnej. Co więcej, technologie stosowane w domach energooszczędnych takie jak systemy ociepleń i uszczelnień odpowiadają za utrzymanie komfortu cieplnego zimą jak i latem.
Odpowiednie zaizolowanie przegród zewnętrznych zmniejsza również ryzyko powstawania pleśni w pomieszczeniach, która jeżeli się pojawi będzie niekorzystnie wpływać na zdrowie zamieszkujących tam osób. Komfort użytkowania jak i nasze zdrowie ma nieocenioną wartość, która z czasem procentuje również z praktycznego punktu widzenia naszego portfela. Poznaj zatem zalety i wady domu energooszczędnego.
Zalety: pieniądze, środowisko, zdrowie,…
W sytuacji powierzenia budowy domu energooszczędnego firmie w tym się specjalizującej można mieć pewność, że doświadczenie i wypracowane procedury będą miały pozytywny wpływ na jakość wybudowanego domu.
W wyniku takiego rozwiązania można dodatkowo zminimalizować straty ciepła, co wpływa na jeszcze większe zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Bezpośrednio z tej zalety wynika kolejna, a mianowicie własny wkład w ochronę środowiska.
System grzewczy oparty o nowoczesne rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii decyduje o zwiększeniu poziomu ekologicznego naszej inwestycji. Tego typu źródła nie emitują do środowiska szkodliwych związków chemicznych, które często w bezpośredni sposób przyczyniają się do powstawania wielu chorób u człowieka. Z kolei zastosowanie ogrzewania podłogowego poprzez specjalne folie grzewcze lub maty zasilane prądem z paneli fotowoltaicznych sprawia, że nasz dom staje się w jeszcze większym stopniu proekologiczny.
W budownictwie tradycyjnym świeże powietrze dostaje się poprzez szczeliny występujące w stolarce okiennej co wpływa na szybkie wychładzanie się pomieszczeń. W budynkach energooszczędnych to zjawisko nie występuje ze względu na bardzo wysoki poziom szczelności poprzez zastosowanie tzw. ciepłego montażu. Przy wykorzystaniu tego rozwiązania wymagane jest zastosowanie mechanicznego systemu wentylacji. System taki posiada wiele zalet w odniesieniu do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Zapewnia stałą wymianę powietrza, usuwa zanieczyszczenia oraz pozwala na zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności, co wpływa na ograniczenie rozmnażania się roztoczy. Natomiast stosowane w układzie wentylacji mechanicznej filtry zapobiegają przedostawaniu się do pomieszczeń kurzu oraz pyłków co jest bardzo istotną kwestią dla alergików. Dodatkowo, stosując rekuperację, możemy odzyskać sporą część ciepła, którą w tradycyjnym budownictwie tracimy za sprawą wentylacji.
Jeżeli budynek jest prawidłowo zaprojektowany oraz właściwie ustawiony względem kierunków świata to jego doświetlenie jest prawidłowe. Ma to przełożenie na koszty eksploatacji budynku z powodu wykorzystania naturalnego światła słonecznego do osiągnięcia dodatkowych zysków cieplnych poprzez przeszklone przegrody zewnętrzne. Budynki energooszczędne charakteryzują się również bardzo dobrymi właściwościami akustycznymi. Emitowany hałas na zewnątrz budynku jest w znaczny sposób wytłumiony poprzez zastosowane technologie izolacyjne. Istotną zaletą, chociaż często nieoczywistą jest wartość rynkowa domów energooszczędnych. Przy ewentualnej sprzedaży można liczyć na całkiem spory zysk, gdyż budownictwo energooszczędne jest coraz bardzie popularne oraz posiada wyższą rynkową wartość w odniesieniu do budownictwa tradycyjnego.
Wady budownictwa energooszczędnego
Jak każda rzecz na świecie domy energooszczędne również posiadają wady. Aby spełnić wymagania projektowe odnośnie właściwej izolacyjności oraz szczelności trzeba w odpowiedni sposób i bardzo dokładnie dobrać zastosowane materiały. Ponadto mało atrakcyjna może niekiedy wydawać się architektura budynku. Nie każdy jest zwolennikiem prostoty i minimalizmu. Również koszt budowy takiego domu jest wyższy niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Ma na to wpływ m.in. wyższa cena materiałów budowlanych, zastosowanie odpowiednich okien i drzwi oraz często wykonanie projektu na zamówienie czy dobór odpowiedniej działki. Na wyższy koszt budowy ma wpływ także cena usług ekipy budowlanej, która, ze względu na wymagany wysoki poziom fachowości jest stosunkowo wysoka.
Zalety i wady: zwycięzcą jest…
Należy pamiętać, że różnica w kosztach inwestycji zwróci się jeż po kilku latach użytkowania naszego wymarzonego domu. Argument ten, w połączeniu z wyżej wymienionymi zaletami sprawia, iż w ostatecznym rozrachunku stawianie na domy energooszczędne jest nie tylko doskonałym wyborem, ale w przeważającej liczbie jedyną opcją wartą rozważenia.