Dom Pełen Energii. Firma budowlana – generalny wykonawca domów jednorodzinnych. Pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)

Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Ile kosztuje budowa domu 120 m2?

Ile kosztuje budowa domu 120 m2?

koszt budowy domu 120 m2
Budowa domu, Energooszczędność

Kiedy kilkuosobowa rodzina stoi przed wyzwaniem budowy własnego domu, bardzo często stawia na metraż zbliżony do 120 m2. To rozsądny wybór, ponieważ taka wielkość domu stanowi kompromis pomiędzy maksymalizacją przestrzeni życiowej a minimalizacją kosztów budowy. Taka powierzchnia użytkowa jest też najczęściej możliwa do zbudowania na stosunkowo niewielkiej działce. Zatem skoro metraż ten cieszy się tak dużą popularnością, dziś przeanalizujemy, jaki jest koszt budowy domu 120 m2 w różnych stanach: surowym otwartym (SSO), surowym zamkniętym (SSZ), deweloperskim i pod klucz, na przykładzie tradycyjnej technologii murowanej, przy zastosowaniu standardów energooszczędnych.

Cena budowy domu 120 m2 w stanie surowym otwartym (SSO)

Nie licząc tak zwanego stanu zero (a więc budowy do poziomu gruntu, związanego z wykonaniem i zabezpieczeniem fundamentów), stan surowy otwarty jest pierwszym etapem budowy domu. Poza wspomnianymi wyżej fundamentami obejmuje on postawienie ścian nośnych ze stropami oraz dachu. Jak zatem łatwo się domyślić, większość kosztów na tym etapie pochłoną materiały budowlane, takie jak beton, pustaki ceramiczne (lub inny materiał, z którego zdecydujemy się wykonać ściany), drewno czy te, z których zrobione zostało pokrycie dachowe.

Zatem jaka jest szacowana cena budowy domu 120 m2 w stanie surowym otwartym w technologii murowanej? Otóż trzeba przygotować się na wydatek rzędu 400 tysięcy złotych brutto.

Ile kosztuje dom 120 m2 w stanie surowym zamkniętym (SSZ)?

Stan surowy zamknięty oznacza budynek w podobnym standardzie jak w stanie surowym otwartym, ale z jedną istotną zmianą – zamontowane są już wszystkie okna i drzwi zewnętrzne. Ma to swoje zalety, ponieważ w stanie surowym zamkniętym pogoda ma mniejszy wpływ na roboty wewnątrz domu, gdzie od tego momentu można prowadzić prace już przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne.

Na tym etapie szacunki kosztowe mogą się już nieco różnić pomiędzy poszczególnymi inwestycjami, ponieważ wiele zależy od wyboru wykonawcy, zwłaszcza w kwestii okien. Istotny koszt to także wynagrodzenie ekipy budowlanej. Należy jednak przyjąć, że cena budowy domu 120 m2 w tym standardzie powinna wynieść około 430-460 tysięcy złotych brutto.

Koszt budowy domu 120 m2 w stanie deweloperskim

Choć nie ma jednoznacznej definicji prawnej stanu deweloperskiego nieruchomości, to można wymienić zdecydowaną większość prac, które powszechnie uznaje się za konieczne do wykonania, by zakończyć ten etap budowy. Mowa tu o takich elementach jak:

  • ocieplenie dachu,
  • ocieplenie i elewacja,
  • otynkowanie ścian wewnętrznych,
  • wykonanie zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych,
  • rozprowadzenie wszystkich niezbędnych instalacji,
  • zamontowanie źródła ciepła.

Jednym słowem budowa domu do takiego stanu zakłada, że budynek jest w pełni przygotowany do rozpoczęcia prac wykończeniowych.

Podobnie jak na poprzednim etapie także tutaj koszt budowy domu 120 m2 w stanie deweloperskim będzie opierał się na pewnych szacunkach, zależnych od jakości i rodzaju materiałów użytych do budowy, a także stopnia skomplikowania prac wewnątrz nieruchomości. Trzeba jednak przyjąć, że wydatki na budowę domu na tym etapie powinny oscylować wokół kwoty 720 tysięcy złotych brutto.

Czy da się oszacować średni budżet na budowę domu 120 m2 pod klucz?

Oddanie domu w stanie pod klucz oznacza osiągnięcie najbardziej zaawansowanego etapu prac nad budynkiem, który pozwala na szybkie wprowadzenie się do nowego domu. Wszelkie roboty budowlane zostały tam wykonane, włącznie z wykończeniem kuchni, łazienki, wszystkich ścian i podłóg. Rolą właściciela jest tylko umeblowanie pomieszczeń i… można już zamieszkać.

Jednak odpowiedź na pytanie o średni koszt budowy domu 120 m2 pod klucz jest kwestią złożoną. Wariantów poszczególnych elementów wyposażenia jest tak dużo, że potencjalne widełki mogą różnić się między sobą nawet setkami tysięcy złotych. Z tego względu podawanie nawet orientacyjnej ceny domu pod klucz 120 m2 jest możliwe wyłącznie po bardzo szczegółowej analizie potrzeb inwestora.

Opracowanie:

Dom Pełen Energii

4 grudnia 2024

Podobne artykuły

Każdy marzy o miejscu, które będzie mógł nazwać domem. Jednak, gdy nadchodzi moment, w którym sen ma się stać rzeczywistością, pojawia się fundamentalne pytanie: czy zdecydować się na projekt gotowy, czy zainwestować w indywidualną koncepcję? Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie zalet i wad obu opcji, aby ułatwić Ci wybór, który w najbardziej będzie odpowiadać
14 grudnia 2023
Kiedy decydujemy się na budowę domu, musimy już na samym początku podjąć kilka bardzo istotnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór wykonawcy lub wykonawców – możemy bowiem zdecydować się na samodzielne budowanie systemem gospodarczym lub zatrudnienie generalnego wykonawcy. System gospodarczy daje nam pewną elastyczność inwestycyjną, bo polega na tym, że sami wybieramy poszczególnych fachowców i
9 lipca 2024
Po wejściu w życie przepisów umożliwiających budowę tak zwanych domów na zgłoszenie (bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę), popularność małych domów o powierzchni użytkowej do 70 m2 znacznie wzrosła. Dzieje się tak dlatego, że obecnie kwestie proceduralne i urzędowe dla takich budynków zostały uproszczone. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jaki jest koszt budowy
30 września 2024
Marzysz o budowie własnego domu, kupiłeś już działkę i co dalej? Następnym krokiem jest znalezienie wykonawców. W tym przypadku mamy dwie możliwości: generalny wykonawca lub wykorzystanie mniejszych ekip budowlanych, z którymi będziemy podpisywać umowy na poszczególne etapy budowy domu. W związku z bardzo dynamicznym tempem życia, brakiem czasu na doglądanie budowy oraz wygodą, interesującą opcją
11 października 2022

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!