Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)

Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Rolety zewnętrzne w służbie energooszczędności

Rolety zewnętrzne w służbie energooszczędności

Budowa domu, Energooszczędność

Energooszczędność we współczesnym budownictwie stała się standardem. Wynika to ze zwiększonej świadomości ekologicznej, coraz to bardziej powszechnego dbania o środowisko oraz próby ograniczenia kosztów utrzymania domu. Każdemu świadomemu inwestorowi budującemu swój dom zależy na tym, aby utrzymać ciepło w domu, dlatego poszukują coraz lepszych rozwiązań spełniających to zadanie. Jako że podstawowym zadaniem energooszczędności jest zmniejszenie zużycia energii w domu, rolety zewnętrzne idealnie wpisują się w trend budownictwa zrównoważonego.

Co to są rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne stanowią osłonę na okna, składające się z połączonych ze sobą lameli, które tworzą pewnego rodzaju pancerz (kurtynę). Taki pancerz wpasowany jest w prowadnicę i zwijany w skrzynkę, znajdującą się nad otworem okiennym. Otwieranie i zamykanie rolet dokonuje się najczęściej przez pasek lub sznur napędowy. Standardem stały się rolety z napędem elektrycznym, tak chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie.
 

Jakie rolety mamy do wyboru?

W związku z rozwojem branży budowlanej na rynku mamy kilka rodzajów rolet zewnętrznych: rolety podtynkowe (RZ), nadstawne (RN) oraz elewacyjne ( natynkowe ).

Rolety podtynkowe (RZ) montuje się w elewacji. Jest to najbardziej rozpowszechniona wersja rolety, ale też najbardziej estetyczna. Wynika to z faktu, że cały mechanizm rolet oraz pancerz jest ukryty. Prawidłowy montaż rolet podtynkowych wraz z ich izolacją (czyli wykonaniem dwupoziomowego nadproża z wypełnieniem z XPS-a), połączony z ciepłym montażem okien (montaż trójwarstwowy z wykorzystaniem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych oraz wykorzystanie ciepłych parapetów z XPS i podwalin klinarytowych) sprawia, że nie utworzą się w tym miejscu mostki termiczne. Klapa rewizyjna jest bowiem umieszczona przy tej rolecie po stronie zewnętrznej domu, przez co blokuje dostanie się powietrza z zewnątrz do wnętrza domu.
 
Więcej o mostkach termicznych: https://dompelenenergii.pl/dom-energooszczedny/budowa-domu-jak-skutecznie-wyeliminowac-mostki-termiczne/
 
Kolejnym rodzajem rolet są rolety nadstawne. Rolety te montuje się na etapie budowy obiektu, podobnie jak rolety RZ lub wymiany stolarki okiennej w obiektach już istniejących, co stanowi integralną część okna. Z racji tego, że skrzynka rolety nadstawnej znajduje się bezpośrednio w otworze okiennym powodując straty ciepła, musi być ona bardzo dobrze izolowana, aby nie przepuszczać zimna do wnętrza domu. Dobrze jest wybierać modele z dodatkową izolacją termiczną skrzyni, co częściowo niweluje osłabienie izolacji. Jeśli chodzi o estetykę, rolety te także są zabudowane i zupełnie niewidoczne od zewnątrz, natomiast w odróżnieniu od rolet podtynkowych, klapa rewizyjna tej rolety znajduje się wewnątrz domu i jest widoczna w pomieszczeniu nad oknem przez cały czas.
 
Ostatnim rodzajem rolet, który został wymieniony powyżej są rolety elewacyjne, montowane bez konieczności wymiany stolarki okiennej. Mogą być zamontowane w dwojaki sposób: albo na elewacji, albo w istniejącej już wnęce okiennej. Ogromną zaletą tych rolet jest możliwość montażu ich w dowolnym momencie, nawet po wybudowaniu już domu, nie ingerując w izolację termiczną ściany budynku. Warto natomiast pamiętać, że rolety zewnętrzne ze względu na brak możliwości ich zabudowania, ingerują w wygląd ostateczny domu.

Funkcjonalność

Rolety zewnętrzne spełniają kilka ważnych funkcji, które wpływają na życie codzienne wszystkich mieszkańców domu. Latem, gdzie temperatury z reguły są wysokie, zadaniem rolet jest ochrona przed nadmiernym nagrzaniem się przestrzeni w domu. Rolety odbijają promieniowanie słoneczne przed szybą, pozostawiając w pomieszczeniu przyjemny chłód i cień. Jest to szczególnie istotne podczas oglądania telewizji czy pracy przy komputerze.
 
Zimą natomiast ich zadaniem jest ochrona przed zimnem oraz sprawienie, że ciepło z wnętrza budynku nie będzie uciekało na zewnątrz. Naturalnym następstwem tego jest fakt, że dom przez to jest dużo bardziej energooszczędny, a nam w kieszeniach zostaje więcej pieniędzy.
Biorąc pod uwagę ciągły wzrost zainteresowania tematem energooszczędności, branża budowlana wciąż się rozwija. Dokładnie taka sama sytuacja jest z roletami. Energooszczędność to jedna z najważniejszych funkcji rolet, ale to nie jest jedyna zaleta takiego rozwiązania.
 

Dlaczego jeszcze warto zastosować rolety zewnętrzne?

Chociażby ze względu na izolację akustyczną. Prawidłowa instalacja rolet ochroni wnętrze naszego domu przed hałasem. Nie wygłuszą go zupełnie, ale zmniejszą ilość niechcianych dźwięków wpadających do domu. Jest to kwestia niezwykle istotna dla domów czy mieszkań znajdujących się w mieście lub blisko ruchliwych węzłów komunikacyjnych.
 
Kwestia bezpieczeństwa także odgrywa tutaj znaczącą rolę. Takie poczucie bezpieczeństwa przełoży się na komfort psychiczny jego mieszkańców. Dodatkowo rolety dadzą idealnie zacienione pomieszczenia, które docenione będą nocą, podczas spokojnego snu. Rolety zewnętrzne zapewnią nam prywatność i dadzą poczucie swobody i intymności.
 
Analizując cały proces budowy domu, możemy dosyć łatwo stwierdzić, że przez otwory okienne tracimy znaczną ilość ciepła z wnętrza budynku. Sposobem blokującym to mogą być kotary, zasłony montowane wewnątrz, ale bardziej estetyczne na pewno będą opisane wyżej rolety. Montując je dbamy o odpowiednią izolację termiczną naszego domu, sprawiając, że redukujemy straty ciepła. Pozwoli nam to obniżyć rachunki za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym. Rolety spełnią także funkcję ochrony pomieszczeń przed wychłodzeniem pozostawiając w domu przyjemną do funkcjonowania temperaturę oraz zmieniają się w doskonałą barierę blokującą zimny wiatr, mróz czy niskie temperatury. Zamontowanie w naszym nowym domu dodatkowego elementu podnoszącego jego energooszczędność, będzie zawsze dobrym pomysłem. Należy wziąć to pod uwagę już podczas planowania budowy domu, ponieważ tylko dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów i zastosowaniu pewnych technologii możemy wybudować dom, spełniający określone parametry zgodne z normami budowlanymi.

Opracowanie:

Aleksandra Wawrzyniak

Specjalista ds. marketingu

24 listopada 2022

Podobne artykuły

Grunt Najlepszym sposobem posadowienia domu energooszczędnego jest płyta fundamentowa, która musi mieć odpowiednio przygotowaną podbudowę. Koszty jej przygotowania są w bardzo dużej mierze zależne od warunków gruntowych. Podmokłe tereny zawierające grunty spoiste typu gliny czy iły, z pewnością zwiększą nam koszty przygotowania podbudowy pod płytę fundamentową. Warto zatem, przed zakupem działki, zlecić badania gruntowe, a
27 maja 2020
Nowoczesna stodoła to budynek o prostej konstrukcji na planie prostokąta lub litery L. Podstawowe cechy, które charakteryzują bryłę to dwuspadowy dach oraz brak wykuszy, lukarn czy balkonów. Wszystkie elementy w budynku są tak przemyślane, aby spełniał on swoje przeznaczenie pod względem ekonomiczności oraz estetyczności. Klasyczne przykłady konstrukcji typu nowoczesna stodoła zakładają wysoką energooszczędność budynku. Nazwa
7 grudnia 2020
Rozwiązania zastosowane przy budowie domu energooszczędnego oraz pasywnego przynoszą zaskakująco duże oszczędności, utrzymując roczne zużycie energii na poziomie 15 kWh/m2. Można więc stwierdzić, że otwarcie się na nowoczesne technologie stosowane w budownictwie może okazać się bardzo korzystne finansowo. Domy energooszczędne oraz pasywne wymagają zastosowania wysokiej jakości materiałów, a także ich odpowiedniego rozlokowania w budynku. Za
21 grudnia 2020
Proces budowy domu w technologii szkieletowej może być bardzo krótki, jednak sama budowa to tylko część realizacji całego projektu. Ma to szczególne znaczenie w kontekście prefabrykacji elementów i ich późniejszym montażu na placu robót. Aby wyprodukować ściany, stropy i dach w fabryce konieczny jest kompletny i bardzo szczegółowy projekt budynku. W odróżnieniu od domu tradycyjnego,
17 września 2020

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!