Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)

Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Ocieplenie domu: klucz do niższych rachunków za energię

Ocieplenie domu: klucz do niższych rachunków za energię

ocieplenie domu
Budowa domu, Energooszczędność

Budownictwo energooszczędne oferuje szereg rozwiązań na każdym etapie budowy. Inwestorzy decydujący się na rozpoczęcie tego typu przedsięwzięcia powinni rozpatrywać wybór technik budowlanych pod kątem planowanych rozwiązań prowadzących do poprawy efektywności energetycznej budynku. Nawet rodzaj fundamentów (płyty czy ławy) definiuje poziom zapotrzebowania na energię domu w przyszłości, a także zmniejszenie jej ilości, niezbędnej do ogrzania budynku i utrzymania ciepła wewnątrz.

Wszystkie prace powinny być spójne ze szczegółowym projektem, przygotowanym w taki sposób, by dom spełniał konieczne normy i nie odbiegał standardem od innych budynków wchodzących w zakres budownictwa nowoczesnego.

Wybór materiałów w procesie budowy jest kluczowy dla późniejszej eksploatacji domu. Na niektórych etapach możemy pokusić się o skorzystanie z tańszych zamienników, jednak jak jest w przypadku ocieplenia? Na co powinniśmy zwrócić uwagę i co jest ważne w momencie wyboru konkretnych produktów?

Co daje właściwe ocieplenie budynku?

Kluczowym elementem świadczącym o energooszczędności domu jest odpowiednio niski współczynnik przenikania ciepła dla podstawowych przegród. W kilku słowach chodzi o utratę ciepła przez ściany, okna, dach czy podłogę. Warto pamiętać, że w budynkach, które nie są chronione systemami ocieplenia, mogą występować grzyby oraz pleśń, których usuwanie jest nie tylko trudne, ale i kosztowne.

Niewłaściwie ocieplone domy przekładają się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Chłodniejszy budynek potrzebuje większej ilości energii cieplnej, która i tak „ucieka” przez nieocieplone powierzchnie. Co więcej, odpowiednio ocieplony dom zwiększa wartość nieruchomości nawet o kilkanaście procent i wpływa na mikroklimat, dlatego temat ten nie powinien być bagatelizowany.

Ocieplenie poprawia odporność elewacji na działanie czynników pogodowych, dzięki czemu rzadziej ulega uszkodzeniom pod wpływem ujemnych temperatur, silnego słońca czy opadów atmosferycznych. Izoluje też od hałasu, zwłaszcza wtedy, gdy inwestorzy decydują się na wełnę mineralną, odznaczającą się znakomitą zdolnością pochłaniania dźwięków. Właściciele ocieplonych budynków ograniczają zużycie paliw grzewczych. Jest to jednoznaczne ze zmniejszoną ilością emisji gazów cieplarnianych, szkodzących środowisku naturalnemu. Prace ociepleniowe są więc ważnym krokiem w kierunku jego ochrony.  

Na co zwrócić uwagę przy ocieplaniu budynku?

Głównym zagrożeniem dla wykonanych prac ociepleniowych jest ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Są to miejsca o znacznie wyższym współczynniku przenikania ciepła, które występują zazwyczaj przy oknach, kominach oraz przy łączeniach ścian zewnętrznych ze stropem lub dachem.

Można oczywiście zapobiegać powstawaniu mostków termicznych. W tym celu stosuje się różnego rodzaju produkty pomocnicze lub rozwiązania systemowe służące ochronie potencjalnie „niebezpiecznych” miejsc. Przykładem może być chociażby pianowanie, czyli skrupulatne uzupełnianie wszystkich spoin pomiędzy płytami styropianu, przy pomocy piany poliuretanowej.

Prace nad elewacją powinny zostać wykonanie z dbałością o szczegóły, tak by stała się odporna na potencjalne uszkodzenia, a jej ocieplenie było trwałe.

Aby osiągnąć właściwą jakość wykonanej pracy, specjaliści muszą zwrócić uwagę na szereg szczegółów. Na przykład kołkowanie płyt powinno odbywać się z zastosowaniem zaślepek styropianowych lub wełnianych. Ponadto same ich łączenia muszą być zawsze dokładnie zapianowane.

Zaleca się, by warstwa ociepleniowa styropianowa miała minimum 15 cm. Najczęstszym wyborem inwestorów przy budowie domów energooszczędnych jest warstwa o grubości 20 cm. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian z taką właśnie izolacją jest niski, a efektywność ochrony izolacji znajduje się na satysfakcjonującym poziomie.

Ze szczegółami technicznymi możecie się zapoznać w naszym artykule.

Równie ważne co właściwe ocieplenie jest zabezpieczenie elewacji przed wilgocią, a konkretnie – zadbanie o jej szczelność. Odpowiedni poziom szczelności przekłada się także na mniejsze straty energii poprzez ograniczenie wychładzania budynku, przykładowo pod wpływem naporu zimnego wiatru.

Elewacja domu musi być odporna na uszkodzenia, zniszczenia, ekstremalne zjawiska atmosferyczne i zdarzenia losowe. Inwestując we właściwe materiały oraz zaufanych specjalistów, którzy wykonają prace budowlane, będziemy cieszyć się ciepłym, suchym i bezpiecznym domem przez długie lata.

Opracowanie:

Agnieszka Muszkieta

specjalista ds. marketingu

9 listopada 2023

Podobne artykuły

Budowa domu w standardzie energooszczędnym to coraz bardziej popularny wybór na polskim rynku budowlanym. Jest to spowodowane wzrastającą świadomością Polaków, którzy coraz chętniej inwestują w wysokiej jakości materiały budowlane, by w dalszej perspektywie zaoszczędzić dużo więcej na kosztach ogrzewania domu. Jak Oszczędność energii jest ściśle związana z wartością wskaźnika energii pierwotnej – EP. Jego wartość
6 kwietnia 2020
Istnieje wiele rozwiązań na rynku budownictwa, z których można skorzystać. Wymaga to oczywiście przeanalizowania swoich planów i oczekiwań oraz wskazania priorytetów. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze. Czy celem ma być zwiększenie metrażu dla rodziny, czy komfort posiadania własnej działki? A może po prostu chcemy się wyprowadzić z miasta i dom
23 października 2023
Odpowiednio poprowadzona budowa zwiększa potencjał domu w zakresie łatwości poddania go ewentualnym przyszłym remontom. W końcu dom, na który się decydujemy, ma służyć latami. Niech więc będzie maksymalnie wygodny w użytkowaniu i niedrogi w eksploatacji. Określenie powyższych aspektów pozwoli ocenić czy bardziej ekonomiczną opcją będzie ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne grzejniki. Każdy projekt, a tym samym
18 października 2023
Ile trwa budowa domu energooszczędnego na poszczególnych etapach? Mając już za sobą wszelkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz po zaopatrzeniu działki w ogrodzenie, prąd oraz wodę, pierwszym krokiem naszej przeprawy jest wytyczenie budynku przez geodetę. Trwa ono zazwyczaj kilka godzin. Fundament Po wytyczeniu budynku, przystępujemy do prac ziemnych oraz wykonania fundamentu. Budowa domu
29 grudnia 2020

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!