Proces budowy domu w technologii szkieletowej może być bardzo krótki, jednak sama budowa to tylko część realizacji całego projektu. Ma to szczególne znaczenie w kontekście prefabrykacji elementów i ich późniejszym montażu na placu robót.
Aby wyprodukować ściany, stropy i dach w fabryce konieczny jest kompletny i bardzo szczegółowy projekt budynku. W odróżnieniu od domu tradycyjnego, gdzie instalacje mogą być w dużej mierze „improwizowane” w trakcie budowy, dom szkieletowy wymaga dokładnego określenia wszystkich punktów, gniazd lub przepustów. Budując dom murowany inwestorzy mają możliwość określenia rozmieszczenia punktów świetlnych jeszcze na etapie wzniesionych murów budynku. W prefabrykowanym domu szkieletowym wszystkie te elementy zostają określone w projekcie, który nie może być zmieniony po montażu ścian. Szczegółowość przygotowania projektu znacząco wpływa na wydłużenie tego procesu. Mimo, że budowa jeszcze się nie rozpoczęła to czas już ucieka.
Kolejnym kluczowym elementem wpływającym na czas budowy domu szkieletowego jest oczekiwanie na produkcję prefabrykatów. Terminy produkcji w fabrykach niejednokrotnie oscylują między 3-6 miesiącami, a zdarza się, że i dłużej. Zależy to od obłożenia linii produkcyjnej oraz od wielkości i stopnia skomplikowania projektu. Mały parterowy domek można wyprodukować w znacznie krótszym czasie niż duży piętrowy budynek o nieregularnym kształcie i skomplikowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych.
Fundamenty
Realizacja fundamentów w domu szkieletowym nie różni się wiele od domu tradycyjnego. Wskazanym jest zastosowanie płyty fundamentowej ze względu na czas realizacji i znacznie lepsze parametry cieplne niż tradycyjnych ław i murów fundamentowych. Nie oznacza to jednak, że montaż ścian jest niemożliwy w przypadku tej drugiej opcji. Jeżeli inwestor decyduje się na płytę fundamentową to może liczyć na ukończenie fundamentów już po tygodniu od rozpoczęcia prac. Wybierając fundament tradycyjny należy uzbroić się w trochę więcej cierpliwości. Konieczność dwu lub nawet trzykrotnego betonowania wydłuża proces do 3-4 tygodni. Jeżeli dodatkowo niesprzyjające warunki atmosferyczne przerwą te prace, to realizacja prac związanych z fundamentami może wydłużyć jeszcze bardziej.
Montaż konstrukcji
Montaż budynku to zdecydowanie najbardziej ekscytujący i często najkrótszy element budowy. Montażu ścian domu z prefabrykatów można dokonać w 1-2 dni, niezależnie od tego czy jest to dom parterowy czy piętrowy. Charakterystyka skręcania konstrukcji drewnianej umożliwia bardzo sprawne działanie dzięki uniknięciu zastosowania elementów żelbetowych, które wymagają długich przerw technologicznych.
Mimo to, w zależności od zakresu prefabrykacji na jaki decyduje się inwestor mogą wystąpić dość znaczne różnice związane z czasem montażu. Zamontowanie ścian z gotową elewacją, oknami i poprowadzonymi instalacjami w ścianach pozwala na zamknięcie domu w stanie surowym zamkniętym w ciągu kilku dni od rozpoczęcia montażu. Co innego jeśli decyzja pada na ściany półprefabrykowane, czyli takie, które wymagają dokończenia na budowie na przykład poprzez montaż okien lub warstwy izolacji elewacyjnej. Niezależnie od powyższego wyboru montaż ścian i konstrukcji dachu nie powinien trwać dłużej niż 3-4 tygodnie.
Stan surowy zamknięty
Po wykonaniu konstrukcji budynek zamykamy montując okna drzwi i pokrycie dachowe. Korzystając z długiego czasu oczekiwania na produkcję ścian możemy z wyprzedzeniem zamówić związane z tym materiały wymagające kilkutygodniowego czasu produkcji. Na zamówione okna najczęściej czeka się 6-8 tygodni. Warto zamówić zatem stolarkę wraz ze ścianami, aby ich montaż mógł odbyć się bezpośrednio po zamontowaniu konstrukcji. Sam montaż stolarki nie powinien trwać dłużej niż 2 dni, chyba że stolarka jest wyjątkowo skomplikowana lub przeszklenia bardzo duże.
W międzyczasie możliwa jest realizacja pokrycia dachu. Jej czas znacząco różni się w przypadku prostych dachów dwuspadowych i skomplikowanych dachów wielospadowych. Ten pierwszy można z powodzeniem pokryć „na gotowo” w ciągu tygodnia, w drugim przypadku często potrzebne są 1-2 dodatkowych tygodni.
Stan deweloperski
Doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego to etap który „na oko” zmienia najmniej, a jednak często trwa najdłużej. Wynika to z ilości prac jakie muszą zostać wykonane wewnątrz budynku, aby umożliwić jego użytkowanie przez przyszłych lokatorów.
Prace rozpoczyna się od wykonania instalacji elektrycznych i wodnych. Przygotowane wcześniej instalacje w ścianach (peszle i podejścia) znacznie ułatwiają i przyspieszają te prace.
W dalszej kolejności wykonuje się instalację wentylacyjną, izolację podłóg oraz montaż ogrzewania. Czynności te muszą następować jedna po drugiej, bezkolizyjnie, co wpływa konieczność profesjonalnej koordynacji prac.
W standardzie deweloperskim prace związane z podłogami wieńczy proces wylania posadzek lub montaż płyt OSB na poddaszu. Wnętrza ostatecznie osiągają swój końcowy kształt po montażu sufitów podwieszanych.
Jeżeli wcześniej inwestorzy nie zdecydowali się na produkcję i montaż ścian z gotową elewacją, to w trakcie wykonywania wszystkich wyżej wymienionych wewnętrznych prac instalacyjnych i wykończeniowych realizowana jest również elewacja budynku. Dopiero taki dom można uznać za gotowy.
Jak widać ostatni etap budowy wiąże się ze sporą ilością prac. Sprawny generalny wykonawca powinien sobie jednak poradzić z nimi w ciągu 1-1,5 miesiąca.
Ile trwa budowa domu szkieletowego – podsumowanie
Budowa prefabrykowanego domu szkieletowego może być bardzo przyjemnym i szybkim procesem. Wybierając dom realizowany na płycie fundamentowej można się spodziewać ukończenia inwestycji w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia. Jeżeli inwestorzy decydują się na fundament tradycyjny to czas projektu niewątpliwie wydłuży się o dodatkowy miesiąc, jednak należy uznać, że to w dalszym ciągu bardzo dobry wynik. Jeżeli jednak doliczymy to całości czas jaki trzeba poczekać na przygotowanie kompletnego projektu i produkcję prefabrykatów to ukończenie domu w czasie krótszym niż 6-9 miesięcy może okazać się niemożliwe.
Ostatecznie kluczem do przeprowadzenie realizacji tego wyjątkowego w życiu każdego inwestora marzenia z sukcesem, w sposób szybki, dokładny i przyjemny jest wybór właściwego, PEŁNEGO ENERGII generalnego wykonawcy.