Zgiełk miasta, życie w ciągłym pędzie sprawia, że marzymy o wszechobecnej ciszy i spokoju. Poprawiający się standard życia Polaków sprawia, że każdy chociaż raz pomyślał o kupnie lub wybudowaniu swojego własnego domu. Już przy pierwszej konfrontacji z tematem okazuje się, że czeka nas podjęcie wielu trudnych decyzji. Pierwszym pytaniem, które zadają sobie osoby planujące ucieczkę poza miasto to co jest lepsze? Dom z rynku wtórnego czy wybudowanie swojego? Po znalezieniu odpowiedzi na to pytanie, pojawia się kolejne. Gdzie się wybudować? Jeśli uda nam się odpowiedzieć na powyższe pytania musimy się zastanowić jaki standard wykończenia nas interesuje. Decyzja ta zależna jest od wielu czynników, między innymi jakimi dysponujemy funduszami na daną chwilę oraz ile mamy czasu do momentu wyprowadzenia się ze starego mieszkania. Wiadomo, że najlepiej byłoby wprowadzić się do domu w pełni umeblowanego i przygotowanego do zamieszkania. A co jeśli nie mamy takiej możliwości ? W niniejszym artykule nakreślono charakterystyczne cechy nieruchomości w stanie surowym otwartym, surowym zamkniętym, deweloperskim oraz pod klucz.
Czego możemy się spodziewać po stanie surowym otwartym?
Stan surowy otwarty to pierwszy, najbardziej emocjonujący etap budowy. Konstrukcja domu rośnie w błyskawicznym tempie, a efekty są najbardziej widoczne dla przyszłego mieszkańca. Pierwszym elementem tego etapu wykończenia są fundamenty w postaci płyty fundamentowej lub ławy fundamentowej. Powstają także ściany nośne i ściany działowe wyznaczające wielkość pomieszczeń w domu. Kolejnymi elementami, które możemy spotkać już na tym etapie są kominy oraz balkony, jeśli takie wchodzą w skład projektu. W domach piętrowych lub z poddaszem użytkowym mamy już postawione schody wewnętrzne. Ostatnim elementem, który zamyka ten etap budowy jest strop oraz konstrukcja ( więźba dachowa ) i pokrycie dachu. Chciałabym zaznaczyć, że w niektórych opracowaniach elementy te wchodzą w skład stanu surowego zamkniętego, a dokładny zakres prac na danym etapie ustalany jest z wykonawcom.
Czym charakteryzuje się stan surowy zamknięty?
Stan surowy zamknięty to etap budowy domu, gdzie zostały zakończone wszystkie prace konstrukcyjne i nastał czas na wykonanie stolarki. Zamknięcie stanu surowego oznacza bowiem wstawienie okien z roletami, jeśli takie są życzeniem Inwestora, drzwi zewnętrznych oraz drzwi balkonowych do istniejącej już bryły domu. Jeśli przewidujemy garaż montujemy wówczas bramę garażową.
Jak zdefiniować stan deweloperski?
Nie ma jednej, ogólnie przyjętej definicji tego pojęcia. Dlatego najważniejsze jest już przy sporządzaniu umowy z wykonawcom, szczegółowe określenie zakresu prac wykonywanych na tym etapie. W ramach prac mających doprowadzić dom do stanu deweloperskiego, powinny zostać wykonane wszystkie przyłącza oraz instalacje wewnętrzne ( elektryczne, wodno – kanalizacyjne, centralne ogrzewanie oraz ciepłej wody użytkowej ) oraz izolacja dachu i podposadzkowa.
Co to takiego stan pod klucz?
Pojęcie to interpretuje się jako wykończenie domu do natychmiastowego zamieszkania. Nie ma potrzeby jego wykańczania czy też przeprowadzenia żadnych remontów. Poza wszystkimi elementami zawartymi powyżej, możemy spotkać tutaj pomalowane, wyszpachlowane ściany, zrobione podłogi oraz założone panele. Wykonany jest biały montaż elektryczny ( wszystkie włączniki i gniazdka ) oraz sanitarny ( podłączenie wanien, prysznicy, sedesów i innych elementów ceramicznych ). Ostatnim etapem jest zamontowanie wszystkich drzwi wewnętrznych oraz parapetów wewnętrznych. Pozostaje nam tylko zakup wymarzonych mebli.
Stan deweloperski czy stan pod klucz?
Wybierając stan wykończenia domu, musimy pamiętać o kilku najważniejszych aspektach. Jeśli mamy więcej czasu i możemy pozwolić sobie na wykończenie domu według własnych upodobań, stan deweloperski jest idealnym rozwiązaniem. Stan pod klucz daje nam natomiast dużą oszczędność czasu i nerwów. Od razu po zakończeniu prac przez ekipy budowlane możemy wprowadzić się do swojego wymarzonego domu. Wybór, którą drogę wybierzecie należy do Was. Powodzenia