Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)

Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Dom energooszczędny do 100 m2 – ile kosztuje?

Dom energooszczędny do 100 m2 – ile kosztuje?

Budowa domu, Energooszczędność

Biorąc to pod uwagę zadajmy jeszcze raz o dom energooszczędny do 100 m2 – ile właściwie kosztuje jego budowa? Przyjmijmy na początek, że cała powierzchnia stanowi powierzchnię użytkową a zatem ogrzewaną, oraz że rozpatrujemy budowę domu parterowego, budowanego metodą tradycyjną murowaną.

Pierwszym elementem, który będzie miał wpływ na całkowity koszt budowy będzie wybór projektu. Z doświadczenia wiemy, że tańsze w budowie są tzw. nowoczesne stodoły, a więc domy na planie prostokąta z zauważalnie wydłużoną jedną parą ścian równoległych.

Gdy dokonamy już wyboru projektu staniemy przed kolejnym fundamentalnym wyborem, czyli decyzją co do sposobu posadowienia budynku. Do wyboru mamy dwa warianty: tradycyjne monolityczne ławy fundamentowe, na których murujemy ściany z bloczków betonowych lub płytę fundamentową. W znacznej większości przypadków ławy fundamentowe będą rozwiązaniem tańszym, jeżeli chodzi o wykonanie, natomiast płyta jest rozwiązaniem cieplejszym oraz zabezpieczającym budynek przed nierównomiernym osiadaniem. Zazwyczaj różnica w kosztach waha się między 2.000 zł a 10.000 zł, w zależności od warunków gruntowo-wodnych, jakie występują na działce, a także od konstrukcji ścian parteru oraz obciążeń z dachu. Im więcej ścian nośnych wewnętrznych, tym mniejsza różnica między kosztem wykonania posadowienia na ławach a na płycie, co w skrajnych przypadkach czyni płytę fundamentową rozwiązaniem tańszym! Uzyskujemy wówczas solidniejszy i cieplejszy fundament naszego domu w lepszej cenie. Ogólnie etap fundamentów stanowi najczęściej do ok. 15 % wartości całej budowy.

Drugim etapem powstawania każdego domu jest murowanie ścian, czyli tzw. stan surowy otwarty. Od wyboru materiału ściennego zależy jaki współczynnik przenikania ciepła ostatecznie uzyskają nasze przegrody zewnętrzne. Najcieplejszym materiałem, który jest stosowany bardzo powszechnie jest beton komórkowy (nazywany również siporexem, suporexem, Ytongiem), którego współczynnik λ=0,17 W/(m∙K). Porównywalnie dla pustaka ceramicznego Porotherm 25 P+W ten sam współczynnik wynosi już 0,31 W/(m∙K), a dla bloczka silikatowego to już wartość rzędu 0,55 W/(m∙K). Obecnie beton komórkowy jest również materiałem najtańszym w przeliczeniu na metr kwadratowy, a samo murowanie jest bardzo szybkie za względu na małą ilość bloczków potrzebnych do wymurowania 1 m2 ściany oraz lekkości samego materiału. Ceramika oraz silikaty zwiększają koszt wykonania murów o ok. 20-30%. Roboty murowe i żelbetowe są odpowiedzialne za 15-25% kosztów inwestycji.

Opracowanie:

Marcin Przybylski

Menedżer działu kosztorysów

21 kwietnia 2020

Podobne artykuły

Budowa domu w standardzie energooszczędnym to coraz bardziej popularny wybór na polskim rynku budowlanym. Jest...
6 kwietnia 2020
Wizję idealnego, rodzinnego życia kreujemy w oparciu o własne potrzeby, doświadczenia, ale i informacje płynące...
5 sierpnia 2022
Proces budowy domu w technologii szkieletowej może być bardzo krótki, jednak sama budowa to tylko...
17 września 2020
Wybór wykonawców Po pierwsze i najważniejsze warto postawić na sprawdzone firmy. Fachowo wykonane roboty, to...
23 grudnia 2020

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!