Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)

Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Czy stać mnie na dom? Koszt budowy 2022

Czy stać mnie na dom? Koszt budowy 2022

Budowa domu, Energooszczędność

Wizję idealnego, rodzinnego życia kreujemy w oparciu o własne potrzeby, doświadczenia, ale i informacje płynące do nas z otoczenia.
Znajomi, środowisko pracy, a przede wszystkim mass media, w znaczącym stopniu modelują etapowość naszego rozwoju i kolejne obierane przez nas cele.
 
Jednak tym co najsilniej pcha nas do zmian są najbliżsi. Nowy związek, ślub, pojawienie się dziecka to czynniki motywujące nas do usystematyzowania sytuacji mieszkaniowej. Mogą one następować po sobie lub wystąpić zupełnie od siebie niezależnie. Niemniej, ich wpływ na nasz proces decyzyjny jest nadrzędny.
 
Jednym z takich kluczowych etapów jest podjęcie decyzji o zakupie mieszkania lub domu, tudzież budowie według własnego projektu. Skupimy się na drugiej opcji i spróbujemy odpowiedzieć na podstawowe pytanie, które zadaje sobie każdy, kto realnie myśli o postawieniu swoich przysłowiowych czterech ścian: czy w obecnym czasie stać mnie na budowę własnego domu?

Od czego zacząć?

Określenie własnych potrzeb i preferencji to baza wyjściowa dla każdej przygotowywanej wyceny.
Nie ma znaczenia czy generuje ją specjalny program czy opracowuje doradca. Sami musimy wiedzieć:

 • Jaki interesuje nas metraż
 • Czy nasz dom ma być tradycyjny, nowoczesny czy energooszczędny
 • Czy zależy nam na otwartej przestrzeni czy kluczowa jest ilość pomieszczeń
 • Czy zwracamy uwagę na dostęp naturalnego światła
 • Czy dom powinien być parterowy, piętrowy, z poddaszem użytkowym, a może antresolą
 • Czy zależy nam by wbudowany był garaż
 • Gdzie nasz wymarzony dom miałby stanąć

To jedynie kilka najważniejszych aspektów. Ale ich zdefiniowanie jest wstępem do wyboru technologii, przez którą rozumiemy to czy dom będzie na przykład murowany czy szkieletowy.
Rzetelny research, czyli wnikliwa analiza rynku, powinna również znaleźć się na absolutnym szczycie listy. Pamiętajmy bowiem o tym, że nieruchomość i tutaj nie ma znaczenia kupiona czy wybudowana, ma nam służyć jeśli nie do końca życia, to na pewno przez długie lata. Odpowiedź na wcześniejsze pytania prowadzi nas także do tematu działki. Jeżeli takowej nie posiadamy, musimy przygotować się jeszcze na koszty wynikające z jej zakupu.

Ile wynosi koszt zakupu działki pod budowę?

Jak wiadomo sama lokalizacja w większej mierze determinuje jej cenę. Musimy wiedzieć jakie pobliskie obiekty i poziom rozwoju komunikacyjnego jest dla nas niezbędny do tego, by żyć w konkretnym miejscu. Dodatkowo powierzchnia i stan geodezyjny oraz ewentualne obecne na terenie działki zabudowy obniżą lub podwyższą ostateczną cenę.

Jak podaje portal Bankier.pl, w lutym 2022 roku za 1m² działki budowlanej, do maksymalnie 800m² trzeba było zapłacić:

 • 473 zł w województwie dolnośląskim
 • 275 zł w województwie kujawsko-pomorskim
 • 371 zł w województwie lubelskim
 • 294 zł w województwie lubuskim
 • 255 zł w województwie łódzkim
 • 595 zł w województwie małopolskim
 • 666 zł w województwie mazowieckim
 • 142 zł w województwie opolskim
 • 455 zł w województwie podkarpackim
 • 416 zł w województwie podlaskim
 • 717 zł w województwie pomorskim
 • 309 zł w województwie śląskim
 • 347 zł w województwie świętokrzyskim
 • 295 zł w województwie warmińsko-mazurskim
 • 369 zł w województwie wielkopolskim
 • 352 zł w województwie zachodniopomorskim

Mam działkę i co dalej?

Skupmy się na dalszych krokach prowadzących do otrzymania ostatecznej wyceny budowy naszego domu. Określiliśmy swoje preferencje, musimy więc przejść do etapu związanego z zakupem projektu gotowego i jego dalszą adaptacją lub przygotowaniem projektu indywidualnego.
 
W sieci dostępnych jest ponad 100 różnych portali, na których możemy zakupić gotowy projekt domu. Pamiętajmy jednak, że cena takiego projektu nie obejmuje jego adaptacji ani uzyskania pozwolenia na budowę. Ceny prostych, gotowych i dostępnych od ręki projektów domów do 100 m² zaczynają się od około 2000 zł. Kwota ta rośnie wraz z poziomem zaawansowania, designu, estetyki i wielkości docelowej zabudowy. Doliczyć musimy jeszcze koszty ewentualnych poprawek i adaptacji.
 
Jeżeli zależy nam na czasie i, lub też wygodzie, z pomocą przychodzą nam biura projektowe i wykwalifikowani architekci, którzy przeprowadzą nas przez cały proces od wizji aż do robót budowlanych. Zdarza się, że po zsumowaniu wszystkich kosztów związanych z zakupem projektu i otrzymaniem pozwolenia na budowę w przypadku działań samodzielnych, koszty te są większe niż przy współpracy z biurem projektowym nad propozycją indywidualną.

Wycena prac budowlanych

W tej kwestii decyzja ponownie rozbija się o wybór jednej z trzech podstawowych ścieżek. Jeżeli mamy wiedzę oraz dysponujemy czasem, możemy podjąć się budowy samodzielnie. Możemy też zlecać poszczególne etapy specjalistom, w dogodnym dla nas terminie i w zależności od posiadanych zasobów finansowych.
 
Mamy też najbardziej wygodną opcję podpisania umowy z generalnym wykonawcą. Tego rodzaju firmy prowadzą budowy do stanu deweloperskiego lub pod klucz. Główną zaletą jest to, że zdejmujemy ze swoich barków ciężar związany z ustalaniem harmonogramu prac, umawianiem wykonawców, koordynacją działań wszystkich ekip, a także organizacją materiałów. Warto wspomnieć, że koszty związane z budową domu wzrosły w ostatnich miesiącach tak znacznie właśnie przez rosnące ceny materiałów. Firmy pełniące funkcję generalnego wykonawcy nie dość, że mają już nawiązane współprace z najróżniejszymi podmiotami dostarczającymi materiały, to jeszcze posiadają swoje zasoby ludzkie, które pod postacią grup inżynierów i działów kontroli czuwają nad postępem prac oraz poprawnością ich wykonania, gdyż wszystko drobiazgowo regulowane jest umową Inwestorską.

Dodamy jeszcze odrobinę statystyk dla dopełnienia samego tematu finansowania prac. Główny Urząd Statystyczny podaje, że za wybudowanie 1m² powierzchni budynku mieszkalnego gotowego do oddania pod użytkowanie, trzeba zapłacić w zaokrągleniu 5500 zł. Bierzemy tu już pod uwagę aktualny wzrost cen. Jednak mówimy tu o prostej budowie, do stanu deweloperskiego. Pozostaje nam więc jeszcze etap wykończenia pod klucz i urządzenia wnętrza.

Za gotówkę czy na kredyt?

Formy finansowania są różne.
W zależności od naszej sytuacji, możliwości i chęci możemy zdecydować się na sfinansowanie robót budowlanych gotówką lub kredytem.
W przypadku kredytów hipotecznych dokonać musimy wnikliwej analizy proponowanych przez banki warunków. Jednak pamiętajmy, że do tego potrzebna nam jest wycena wiążąca, przygotowana przez doradcę, a z kolei do jej przedstawienia wymagane jest posiadanie projektu.
 
Bardzo wiele firm udostępnia potencjalnym Inwestorom rodzaj kalkulatora wycen wstępnych, który generuje przybliżony koszt budowy w oparciu o podane dane i parametry. Dom Pełen Energii także oferuje takie rozwiązanie. Dostępne jest ono w zakładce naszej strony Internetowej: bezpłatna wycena
Takie podsumowanie trafia nie tylko do zainteresowanej osoby, ale także bezpośrednio do doradców. Jest to pomocne na etapie rozpoznawania preferencji, oczekiwań i możliwości Inwestorów, co w efekcie prowadzić ma do optymalizacji kosztów. Czasami wiąże się to ze zmianą projektu domu energooszczędnego na dom ekonomiczny.
 
Tak więc mając omówione poszczególne kroki przygotowujące nas do tej rewolucji jaką jest wprowadzenie się do własnego wymarzonego domu zachęcamy do skrupulatnego zbadania rynku. To co często wydaje się najprostsze lub najtańsze, w rzeczywistości może się okazać wyboistą drogą, pełną kosztowych kruczków i zszarganych nerwów. Bądźmy świadomi swoich potrzeb i możliwości, bo z tą wiedzą wymarzony dom stanie się nie pragnieniem, a celem realnie osiągalnym.

Źródła:
Główny Urząd Statystyczny

Opracowanie:

Agnieszka Muszkieta

specjalista ds. marketingu

5 sierpnia 2022

Podobne artykuły

Grunt Najlepszym sposobem posadowienia domu energooszczędnego jest płyta fundamentowa, która musi mieć odpowiednio przygotowaną podbudowę....
27 maja 2020
Popularność domów energooszczędnych nie przestaje rosnąć. Ten szczególny typ zabudowań charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji,...
28 września 2022
Budowa domu w standardzie energooszczędnym to coraz bardziej popularny wybór na polskim rynku budowlanym. Jest...
31 marca 2020
W naszym klimacie ogrzewanie domu jest niezbędne do normalnego funkcjonowania w ciągu niemal całego roku....
11 grudnia 2021

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!