Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-17.00)

Skontaktuj się z nami – pon-pt w godz. 8.00-17.00

Zadzwoń

lub napisz

Budowa domu – ile trwa?

Budowa domu – ile trwa?

Budowa domu, Energooszczędność

Ile trwa budowa domu energooszczędnego na poszczególnych etapach?

Mając już za sobą wszelkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz po zaopatrzeniu działki w ogrodzenie, prąd oraz wodę, pierwszym krokiem naszej przeprawy jest wytyczenie budynku przez geodetę. Trwa ono zazwyczaj kilka godzin.

Fundament

Po wytyczeniu budynku, przystępujemy do prac ziemnych oraz wykonania fundamentu. Budowa domu energooszczędnego wiąże się z zastosowaniem odpowiednich technologii już na tym etapie. Mowa tu o posadowieniu budynku na płycie fundamentowej. Jej atutem, poza znacznym ograniczeniem straty ciepła, jest szybkość wykonania. W porównaniu do tradycyjnych ław fundamentowych, jesteśmy w stanie zyskać na czasie około 3-5 tygodni.
 
Oczywiście, niezależnie od tego czy budujemy dom energooszczędny, czy tradycyjny, czas budowy zależy przede wszystkim od wielkości budynku, ilości kondygnacji oraz stopnia zaawansowania bryły budynku. W przypadku posadowienia budynku na tradycyjnych ławach fundamentowych, nasz etap może trwać 4-8 tygodni. Proces ten jest czasochłonny, ponieważ zawiera murowanie oraz 3 betonowania (podbeton, ławy fundamentowe oraz tzw. „chudziak” na zagęszczonej podsypce. Po każdym betonowaniu, na kolejny krok musimy poczekać, aż beton zostanie dobrze związany.
 
Za płytą fundamentową przemawiają jeszcze inne czynniki:
1. W przeciwieństwie do ław fundamentowych, wszystkie prace ziemne możemy wykonać jednego dnia, ponieważ bezpośrednio po zdjęciu warstwy humusu możemy wykonać wymianę gruntową. W przypadku klasycznego sposobu posadowienia jest to niemożliwe, między pozbyciem się nienośnej warstwy gruntu, a wykonaniem zagęszczonej podsypki pod ,,chudziak” czeka nas szereg innych prac.
2. Prace przy płycie fundamentowej obejmują tylko jedno betonowanie, a co za tym idzie tylko jedną przerwę technologiczną
3. Brak prac murarskich, które bywają czasochłonne, zwłaszcza przy skomplikowanej bryle budynku i dużej ilości ścian nośnych.
 
Dzięki tym udogodnieniom, płytę fundamentową możemy wykonać w 1-3 tygodni, zaoszczędzając wspomniane już wyżej 3-5 tygodni.
 
 

Ściany, strop, elementy żelbetowe

Na czas trwania tego etapu ogromny wpływ ma stopień zaawansowania bryły budynku. Mały, prosty domek parterowy (bez stropu), można przygotować do kolejnego etapu nawet w 1,5 tygodnia, natomiast duży, piętrowy budynek o skomplikowanej bryle, co zazwyczaj niesie za sobą dużą ilość elementów żelbetowych może zabrać nam nawet 4-5 miesięcy.
 

Dach

W kolejnym kroku należy przystąpić do zadaszenia naszego upragnionego domu rozpoczynając od konstrukcji. Budując dom parterowy, zadanie to możemy sobie ułatwić zamówieniem wiązarów prefabrykowanych, na których montaż należy zarezerwować sobie 1-3 dni. Znacznie dłuższym okresem czasu naznaczona jest sama produkcja, która wynosi ok. miesiąc. Zdarza się jednak, że producenci w danym okresie obsługują sporo zleceń, a konstrukcja naszego dachu może być bardzo skomplikowana. W takim przypadku czas oczekiwania może się wydłużyć.
 
Pierwszą myślą, jaka przychodzi do głowy w tej sytuacji jest złożenie zamówienia na samym początku inwestycji. Jest to niestety dość ryzykowne przedsięwzięcie, ponieważ elementy konstrukcji dachu powinny być niemalże idealnie dopasowane do budynku, więc przed zamówieniem należy zrobić dokładne pomiary na budowie. Dom z poddaszem użytkowym narzuca nam zastosowanie więźby tradycyjnej, której wykonanie takiej zajmuje 3-10 dni. Jeśli konstrukcja zawiera elementy stalowe, może to trwać nawet kilka dni dłużej.
 
Gdy konstrukcja naszego dachu jest już gotowa, nadchodzi czas na kolejny krok tj. pokrycie. Czas jego wykonania jest uzależniony od wspomnianego już wyżej stopnia skomplikowania bryły, także od rodzaju pokrycia oraz ilości okien połaciowych, kominków wentylacyjnych wyłazów dachowych i innych dodatków. Etap ten zajmie nam 1-3 tygodni.

Okna i drzwi

W kolejnym etapie zamykamy stan surowy otwarty montując stolarkę okienną i drzwiową. Zamawiając energooszczędną stolarkę, musimy liczyć się z nieco dłuższym czasem oczekiwania (4-7 tygodni). W przypadku dużych fasad okiennych, które wiążą się z koniecznością zastosowania ram aluminiowych, czas oczekiwania może wynosić nawet 10-12 tygodni. Tutaj również nie możemy działać z wyprzedzeniem, ponieważ każdy otwór okienny oraz drzwiowy, musi być odpowiednio przygotowany do ciepłego montażu, a następnie dokładnie zwymiarowany. Dopiero ze zdjętymi pomiarami, możemy przystąpić do zamówienia stolarki.
 
Energooszczędny montaż okien (tzw. ciepły montaż) trwa nieznacznie dłużej niż w przypadku klasycznego montażu, ponieważ wiąże się on z zastosowaniem ciepłych parapetów (wkładek styrodurowych pod okno), klinarytów oraz taśm do ciepłego montażu. Taki montaż zajmie nam 1-10 dni.
 
Przeczytaj także:
 
Ciepły montaż okien – opłacalna inwestycja

Instalacje

Czas wykonania podstawowych instalacji wzbogaconych jedynie o rekuperację, która jest niezbędnym elementem domu energooszczędnego, zależny jest od tego, jaki system ogrzewania wybierzemy. W przypadku domów energooszczędnych, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem są folie i maty grzewcze. Dużą zaletą tego systemu jest szybkość wykonania, dzięki czemu możemy zamknąć nasz etap w 2-5 tygodni. W przypadku innych systemów grzewczych wymagających instalacji CO (np. instalacja gazowa) potrzebujemy dodatkowych 1-3 tygodni. Przedział ten obejmuje instalacje podstawowe. Jeśli marzy nam się np. inteligentny dom, etap instalacji musimy poświęcić około 1,5-3 miesięcy.

Wykończenie

Ostatnim etapem budowy są prace wykończeniowe. Obejmują one wykonanie tynków wewnętrznych, posadzek, izolacji termicznych (posadzek, sufitu oraz ścian), sufitów podwieszanych oraz tynków elewacyjnych. Po zakończeniu prac tynkarskich oraz posadzkarskich trwających łącznie około 2-4 tygodni, należy odczekać 2-5 tygodni ( w zależności od pory roku) w celu pozbycia się wilgoci z tynków i posadzek.
 
Po ostatniej już przerwie technologicznej, możemy rozpocząć prace elewacyjne, izolację sufitu oraz montaż sufitów podwieszanych. Kolejność jest tutaj dowolna. Jeśli bardzo nam zależy na czasie, prace elewacyjne możemy wykonać równolegle z pracami wewnętrznymi dzięki czemu możemy zyskać 1,5-3 tygodni, jednakże wygodniejszym rozwiązaniem jest zlecenie wszystkich tych prac jednej ekipie, gdyż większość firm wykonujących elewacje, zajmuje się również wykończeniami wnętrz. Całość zajmie nam około 3,5-7 tygodni lub 2-4 w przypadku równoległego wykonywania prac.
 
 

Ile trwa budowa domu energooszczędnego – podsumowanie

Nie zapominajmy, że są to optymistyczne założenia, uwzględniające idealne warunki pogodowe oraz pełną dostępność i sprawność wykonawców poszczególnych etapów. Dlatego na budowę domu energooszczędnego najbezpieczniej dać sobie 10-11 miesięcy, lub w przypadku ekstremalnie dużych oraz skomplikowanych domów, 15-17 miesięcy. Budowę lepiej skończyć przed planowanym czasem, niż zamartwiać się opóźnieniami w stosunku do narzuconego sobie z góry, bardzo optymistycznego terminu.

Opracowanie:

Kamil Bednarek

29 grudnia 2020

Podobne artykuły

Najważniejszą funkcją rekuperacji jest jednak odzysk ciepła, którego proces jest bardzo prosty. Rekuperator, który stanowi rdzeń całego systemu, pobiera zużyte powietrze z domu przy pomocy wyciągu, który własnym kanałem przelatuje przez wymiennik. Tutaj powietrze pozostawia część swojego ciepła, po czym jest usuwane na zewnątrz budynku za pomocą wyrzutni. W tym samym czasie, przez czerpnie, doprowadzane
8 grudnia 2020
Decydując się na tak poważną inwestycję, jaką jest budowa domu, chcemy wierzyć, że będzie ona spełnieniem naszych marzeń. Nastawiamy się na wszystko co najlepsze, oczywiście jednocześnie zabezpieczając się na wypadek niepomyślnych wydarzeń. Jeśli budujemy lub kupujemy dom, inwestujemy spore pieniądze. Sprawdzamy dewelopera czy też wykonawców porównujemy oferty i analizujemy wydatki. Podpisując umowę i wpłacając kolejne transze, powierzamy
2 sierpnia 2022
Istnieje wiele rozwiązań na rynku budownictwa, z których można skorzystać. Wymaga to oczywiście przeanalizowania swoich planów i oczekiwań oraz wskazania priorytetów. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze. Czy celem ma być zwiększenie metrażu dla rodziny, czy komfort posiadania własnej działki? A może po prostu chcemy się wyprowadzić z miasta i dom
23 października 2023
Marzysz o budowie własnego domu, kupiłeś już działkę i co dalej? Następnym krokiem jest znalezienie wykonawców. W tym przypadku mamy dwie możliwości: generalny wykonawca lub wykorzystanie mniejszych ekip budowlanych, z którymi będziemy podpisywać umowy na poszczególne etapy budowy domu. W związku z bardzo dynamicznym tempem życia, brakiem czasu na doglądanie budowy oraz wygodą, interesującą opcją
11 października 2022

Darmowa wycena
w 60 sekund

Ile będzie kosztował Twój dom? Znamy odpowiedź!

Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę od razu!