Złoty środek czyli niedroga budowa i tańsze użytkowanie

07.09.2022
Agnieszka Muszkieta – specjalista ds. marketingu

 
Budowa domu to przedsięwzięcie, które nierzadko wiąże się z przyjęciem na siebie zobowiązania finansowego w postaci dużego kredytu, który spłacamy regularnie przez kilkadziesiąt lat. Wysokość rat uwarunkowana jest całą masą czynników. Najważniejsze jest jednak to, że na większość z nich mamy bezpośredni wpływ i tym samym, już na etapie planowania budowy, możemy redukować potencjalne ryzyko zbytniego obciążenia finansowego.

 

Logicznym jest, że wymusza to na nas pójście na wiele ustępstw i kompromisów, jednak dzisiejsze możliwości technologiczne oraz wiedza, jaką posiadają architekci projektujący nasze wymarzone domy, w zupełności wystarczą do tego by znaleźć swoiste remedium i abyśmy finalnie mieszkali w idealnie dopasowanym do nas lokum, nie balansując przy tym na granicy bezpieczeństwa finansowego. Chodzi o to byśmy mimo spłacania kredytu hipotecznego nadal mogli utrzymać satysfakcjonujący nas poziom życia. Oraz byśmy już na etapie planowania budowy uwzględnili nie tylko koszty wynikające z konieczności spłacania hipoteki, ale również przyszłe opłaty za prąd i gaz, które jak wiemy nigdy nie będą stałe.

Droga do optimum

Zacznijmy od określenia swoich własnych możliwości. Dokładna analiza wewnętrznych domowych finansów, bieżących wydatków, aktualnych zobowiązań, planów oraz potrzeb wpływających na późniejsze możliwości, pozwoli nam na wytyczenie widełek, w obrębie których bylibyśmy gotowi się „zadłużyć” na okoliczność wybudowania od podstaw własnych czterech ścian.

 

Opracujmy więc różne scenariusze naszych indywidualnych wpływów i wydatków, dzięki którym przewidzimy ewentualne przyszłe ryzyka zaburzeń stabilności sytuacji finansowej naszego gospodarstwa domowego. Możemy przez to rozumieć powiększenie rodziny, utratę jej głównego żywiciela, stratę pracy, chorobę, chęć zmiany miejsca zamieszkania.

 

Jakakolwiek nie byłaby nasza motywacja lub czynnik determinujący gwałtowną zmianę, musimy w taki sposób zabezpieczyć swoją stabilizację finansową, by nie została ona zaburzona nawet w sytuacji, w której mielibyśmy samodzielnie dźwigać ciężar i odpowiedzialność powzięcia kredytu hipotecznego.

 

Pozostając w temacie możliwości, zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem:

 

Czy stać mnie na budowę domu?

 

 

Ekonomicznie

Branża budowlana rozwija się systematycznie. Firmy budowlane ukierunkowują się na stosowanie takich rozwiązań technologicznych, które będą zgodne z przyjętymi normami, będą odpowiadać potrzebom rynku oraz pozwolą na dalsze rozrastanie się przedsiębiorstwa przy jednoczesnym utrzymaniu pozycji eksperckiej. Dzięki temu przyszli Inwestorzy mają na wyciągnięcie ręki naprawdę szeroki wachlarz możliwości w zakresie wyboru sposobu budowy, materiałów oraz kluczowych funkcji jakie ma spełniać konkretny budynek.

 

Gdy mówimy o domu jednorodzinnym najważniejsze jest spasowanie ze sobą kilku kluczowych elementów, w jedną spójną całość, która odpowie możliwościom podmiotowi finansującemu.

 

Na idealny plan budowy, która będzie nie tylko niedroga ale i tania w utrzymaniu w kontekście przyszłego zamieszkiwania, składają się:

  • Charakterystyka działki
  • Projekt domu jednorodzinnego (gotowy bądź indywidualny)
  • Roboty budowlane

Najlepiej właśnie w takiej, a nie innej kolejności.

 

 

 

 


 

 

Kolejność działań a optymalizacja kosztów budowy

Każda działka, na której miałby stanąć dom, musi zostać sprawdzona, przejść badania geotechniczne, odpowiadać normom wynikającym z przepisów budowlanych oraz zostać odpowiednio przygotowana. Im lepsze są wyjściowe warunki gruntowo-wodne, tym niższe będą koszty przygotowania działki, tak zwane roboty ziemne.

 

O tym w jaki sposób podejść do wyboru działki przeczytacie tutaj:
 
Jak wybrać działkę i położenie domu?

 

Kolejnym krokiem będzie maksymalne wykorzystanie potencjału posiadanego terenu.

 

Usytuowanie budynku względem kierunków geograficznych, okalająca teren roślinność, poziom posadowienia czyli głębokość z jaką musimy wejść z fundamentem poniżej poziomu terenu, to wszystko będzie wpływało na koszty budowy oraz przyszłe koszty użytkowania budynku. Te drugie optymalizujemy przede wszystkim poprzez wykorzystanie odnawialnego źródła energii jakim jest energia słoneczna. Przygotowanie projektu pod kątem maksymalnych zysków z nasłonecznienia i zabezpieczenie budowy na okoliczność strat ciepła poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwolą nam możliwie najbardziej ograniczyć późniejsze wydatki związane z ogrzaniem naszej przestrzeni domowej.

 

Technologie i rozwiązania stosowane w budownictwie energooszczędnym nie należą do najtańszych. Są jednak skuteczne. Co zatem w sytuacji, w której chcemy odpowiedzieć na potrzeby Inwestorów mając na uwadze ich ograniczenia finansowe?

 

Tutaj odpowiedzią jest nic innego jak DOM EKONOMICZNY.

 

 

Czym jest dom ekonomiczny?

Dom ekonomiczny to budynek o stosunkowo niewielkiej powierzchni, sięgającej do maksymalnie niecałych 100 metrów kwadratowych. Najczęściej są to domy parterowe, jednak odpowiednie przygotowanie projektu pozwala na wybudowanie poddasza, które nie naruszy w żaden znaczny sposób zakładanych warunków przyszłego użytkowania pod kątem generowania kosztów.

 

Takie domy posiadają dachy dwuspadowe i zaprojektowane są na prostokątnym planie, gdyż taka prosta i foremna bryła jest najtańsza w budowie. Odnosząc się natomiast do funkcjonalności, domy ekonomiczne cechuje mniejsze zapotrzebowanie na energię oraz przyjazny stosunek do środowiska, wynikający z zastosowania technologii z zakresu energooszczędności.

 

Kluczowym dla ograniczenia kosztów budowy i tym samym sprowadzenia nowoczesnego projektu domu energooszczędnego do pozycji domu ekonomicznego jest po prostu wykorzystanie odpowiednich materiałów, zoptymalizowanych pod kątem wytrzymałości i termoizolacyjności (np. beton komórkowy), mniejszy metraż oraz wykorzystanie potencjału działki, na której planujemy budowę.

 

To jest też dobry moment by wspomnieć o domach pasywnych. Żadna inna technologia nie oferuje nam posiadania domu, który charakteryzowałby się tak niskim zapotrzebowaniem na energię. Ale nie ma nic za darmo. A w przypadku domów pasywnych, koszty związane z wybudowaniem obiektu o takiej charakterystyce wymagają ogromnych nakładów finansowych. Miałoby to sens gdyby zwrot z takiej inwestycji był proporcjonalny. Jednak domy pasywne, które są samowystarczalne w kwestii pozyskiwania energii, pobierając ją z otoczenia zewnętrznego, nie sprawdzają się w naszym klimacie. Decydując się na inwestycję w budowę domu pasywnego w Polsce, musimy liczyć się z tym, że zwrot z niej zajmie nawet kilkadziesiąt lat.
O samych domach pasywnych i o tym co odróżnia je od domów energooszczędnych możecie przeczytać w innym naszym materiale.

Dom energooszczędny czy pasywny? Zalety i wady

 

Na rynku dostępnych jest wiele propozycji gotowych projektów domów ekonomicznych, jednak musimy pamiętać o kosztach dodatkowych pojawiających się przy zakupie projektu gotowego, takich jak na przykład adaptacja. Dodatkowo wybór najlepszego podwykonawcy lub w ogóle decyzja o samodzielnej budowie lub zleceniu jej zaufanej firmie, to również elementy determinujące sumę ostatecznych finansowych zobowiązań, jakie weźmiemy na swoje barki w związku z budową własnego domu.

 

Ostatecznie także to jakie i jak wiele propozycji z całego wachlarza technologii energooszczędnych zastosujemy w naszym projekcie, przyszłościowo wpłynie pozytywnie na obniżenie kosztów użytkowania naszego ekonomicznego domku marzeń.

 

Jesteście ciekawi jak mógłby wyglądać taki dom? Czy spełni Wasze oczekiwania estetyczne? Czy odpowie na potrzeby użytkowe?

 

Zapraszamy do sprawdzenia propozycji Domów Ekonomicznych od firmy Dom Pełen Energii. Współtworzone wraz z zespołem Projektu Pełnego Energii zawierają wszystko to, co dobrego ma w sobie prawdziwy dom ekonomiczny. Design, energooszczędność, ekonomiczność i pozytywny wpływ na środowisko.

 

https://ekonomiczny.dompelenenergii.pl/

 

Jeśli jednak masz swoją wizję wymarzonego domu, wyceń jego budowę bezpłatnie i w minutę.

 
 

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu:

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Bydgoszcz

address-icon

ul. Łęczycka 55
85-737 Bydgoszcz

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Łódź

address-icon

ul. Łódzka 27/29
95-050 Konstantynów Łódzki

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Warszawa Północ

address-icon

ul. Ostrobramska 91
04-118 Warszawa

Warszawa Południe

address-icon

al. Krakowska 38
05-090 Janki

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Kraków

address-icon

Longinusa Podbipięty 29
31-980 Kraków

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Bielsko-Biała

address-icon

ul. Cieszyńska 434
43-382 Bielsko-Biała

Chorzów

address-icon

ul. Kościuszki 63
41-504 Chorzów

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Wrocław

address-icon

ul. Kościerzyńska 10
51-416 Wrocław

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Wrocław

address-icon

ul. Kościerzyńska 10
51-416 Wrocław

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Poznań

address-icon

ul. Rodawska 32A
61-312 Poznań

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Szczecin

address-icon

ul. Karola Balińskiego 8
70-893 Szczecin

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Trójmiasto

address-icon

ul. Wschodnia 1A/1
81-575 Gdynia

Skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy:

Poznań

address-icon

ul. Rodawska 32A
61-312 Poznań

Napisz do nas

{{ errors.first('name') }}
{{ errors.first('email') }}
{{ errors.first('phone_number') }}
{{ errors.first('location') }}
{{ errors.first('textarea') }}

{{ errors.first('rodo') }}