Jak wybrać firmę budowlaną?

Jakub Golon, inżynier budowy / Dom Pełen Energii
16.07.2020

 

Budowa własnego domu jednorodzinnego to prawdopodobnie jedna z najważniejszych decyzji jaką musimy podjąć w naszym życiu. Warto przed tym faktem dokładnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniej firmy wykonawczej, z którą podpiszemy umowę na realizację całej inwestycji, najczęściej do stanu deweloperskiego. Wykonawców na rynku jest sporo, dlatego powinniśmy gruntownie przemyśleć o co zamierzamy zapytać firmę przed podpisaniem z nią umowy na generalne wykonawstwo naszych czterech kątów.

Firma z doświadczeniem

W pierwszej kolejności powinniśmy zaufać firmie, która obecna jest na rynku od kilku dobrych lat i ma już koncie liczne zrealizowane inwestycje. Powinna ona bez skrępowania przedstawić własne portfolio, ukazujące wybudowane domy, które pozwolą nam na ocenę zdolności i jakości pracy jej kadry inżynierskiej. Na pierwszy rzut oka powinniśmy stwierdzić czy dana firma jest w stanie zrealizować skomplikowane, pozbawione wad estetycznych budynki. Najlepszym przykładem powinny być ogólnodostępne zdjęcia ukazujące efekty zrealizowanych prac. Wykonawca z doświadczeniem już na podstawie projektu powinien wnikliwie przeanalizować dokumentację techniczną oraz zaproponować własne propozycje dotyczące wykonania obiektu w odpowiedniej technologii. Na etapie wyboru generalnego wykonawcy wskazane jest posiłkowanie się serwisami internetowymi takimi jak Oferteo.pl, dzięki którym jesteśmy w stanie poznać wiarygodne opinie inwestorów, którzy zdecydowali się na skorzystanie z usług danej firmy.

Kolejnym ważnym aspektem jest terminowość zleconych robót. Warto zweryfikować czy prace w danej firmie przebiegają bez zbędnych przestojów oraz są wykonane w prawidłowy sposób. Tu również pomocne mogą okazać się opinie zadowolonych klientów.

 

Odpowiednia umowa

Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu systemem zleconym, jednym z najważniejszych elementów jeszcze przed rozpoczęciem budowy będzie podpisanie umowy z generalnym wykonawcą. Zagwarantuje nam ona odpowiednie przede wszystkim bezpieczeństwo oraz komfort psychiczny związany z uniknięciem licznych problemów, powstałych podczas całej budowy domu. Umowa powinna być dla nas przede wszystkim jasna oraz przejrzysta. Powinna zawierać dokładny opis robót budowlanych, które generalny wykonawca zrealizuje w naszym imieniu. Poprzez wyszczególniony zakres prac posiadamy pewność, iż żadne czynności nie zostały pominięte. W umowie o roboty budowlane powinny zawierać się również prawa i obowiązki każdej ze stron. Pamiętajmy, iż w solidnie przygotowanej umowie powinno znaleźć się miejsce na określenie nawet najbardziej szczegółowych aspektów, niewymagających poświęcenia zbyt wysokiego nakładu pracy, ale z perspektywy placu budowy bardzo istotnych. Należą do nich zamówienia kontenerów magazynujących odpady budowlane czy też zapewnienie dostępu do mobilnego zaplecza sanitarnego. Obligatoryjną informacją będzie również zawarcie w niej terminu ukończenia robót, dzięki czemu będziemy w stanie należycie zaplanować resztę prac wykończeniowych, które nadadzą budynkowi ostatecznego kształtu. Każda szanująca się firma powinna również załączyć aktualną polisę ubezpieczeniową, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nasze pieniądze będą zdeponowane w bezpiecznym miejscu.

Doradztwo techniczne

Godna zaufania firma wykonawcza powinna składać się przede wszystkim z wysoko wykwalifikowanych Inżynierów, którzy w każdej chwili będą w gotowości, aby rozwiać nasze wątpliwości związane z zastosowaniem odpowiadającej naszym potrzebom technologii. Podczas budowy domu energooszczędnego, dość często natrafiamy na pytania techniczne, na które znalezienie odpowiedzi wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Perspektywa poświęcenia przez nas wielu godzin, nie dających pewności czy samodzielnie dokładnie zgłębimy dane problemy wymagałaby poświęcenia od nas wielu godzin studiów nad wybranymi tematami. Nadproża dwupoziomowe z polistyrenu ekstrudowanego czy system Aluthermo Quattro? Klinaryt czy stalowa podwalina pod próg drzwi wejściowych? Nie bójmy się zadawania pytań, ponieważ budowa domu jest bardzo skomplikowanym procesem, który dla przeważającej liczby ludzi kojarzy się z czarną magią. Niemniej jednak, współpraca z wiarygodną oraz rzetelną firmą będzie dla nas nieocenioną oszczędnością czasu, zmartwień oraz wielu nieprzespanych nocy. Wybierzmy mądrze, ponieważ powierzenie budowy własnego domu zewnętrznej firmie to jedna z najważniejszych decyzji jaką musimy podjąć w naszym życiu.

Bezpłatna wycena budowy domu

Loading...
0
* Wymagane pola
Skontaktuj się z nami
Poznań
Warszawa
Wrocław
Łódź
Trójmiasto
Lubuskie

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Truskawkowa 3
61-306 Poznań

Warszawa Północ

ul. Zabraniecka 8L
II piętro
03-872 Warszawa

Warszawa Południe

al. Krakowska 38
05-090 Janki

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kościerzyńska 10
51-416 Wrocław

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kopernika 36B, lok. 14
90-552 Łódź

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Wschodnia 1A/1
81-575 Gdynia

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Truskawkowa 3
61-306 Poznań

Napisz do nas

{{ errors.first('name') }}
{{ errors.first('email') }}
{{ errors.first('phone_number') }}
{{ errors.first('location') }}
{{ errors.first('textarea') }}

{{ errors.first('rodo') }}