Czy wiesz jak skutecznie ocieplić dom?

Istnieje wiele różnorodnych materiałów, które pozwolą Ci skutecznie ocieplić Twój energooszczędny dom. Zapoznaj się z wyborem materiałów, które stosujemy przy budowie Domów Pełnych Energii, charakteryzujących się wysoką skutecznością cieplną.

Fundamenty

Ściany

Dach

Okna

Elewacje zewnętrzne

Instalacje

Ocieplenie domu

Stropy

Styropian EPS

Styropian produkowany jest na bazie polistyrenu. Posiada wysokie właściwości izolacyjne, jego współczynnik przewodzenia ciepła lambda wynosi 0,031 – 0,042 W/(m·K) i przy doborze odpowiedniej grubości może tworzyć bardzo ciepłą przegrodę.

W klasyfikacji ogniowej należy do klasy E, co odpowiada materiałom samogasnącym, które nie zapalają się od iskry. Przy otwartym ogniu topi się i zwęgla, lecz po odjęciu źródła ognia przestaje się palić i nie zapala się ponownie.

Jest to materiał stosunkowo sztywny, odporny na degradację biologiczną, na oddziaływanie wilgoci (nasiąkliwość poniżej 2%) oraz ma małą paroprzepuszczalność.

Dostępny najczęściej w postaci płyt dociętych na określony wymiar – niefrezowanych, frezowanych na zakład lub na pióro-wpust.

Najczęściej stosowany do izolacji murów fundamentowych, ścian zewnętrznych, izolacji podłóg lub dachów płaskich.

Styrodur – XPS

Materiał bardzo podobny do styropianu, ale w procesie jego produkcji nabiera właściwości dzięki którym staje się wytrzymały i twardy, dlatego stosuje się go głównie w miejscach narażonych na większe obciążenia tak jak w przypadku płyt fundamentowych. Nie nasiąka wilgocią, zatem znakomicie nadaje się do ocieplania ścian fundamentowych. Należy do tej samej klasy niepalności E, co styropian.

Wełna mineralna

Materiał izolacyjny pochodzenia mineralnego. Produkty z wełny mineralnej są wykonywane m.in. w postaci płyt, mat, otulin, granulatu. Na etapie produkcji włókna poddawane są procesowi hydrofobizacji dzięki czemu wełna nie chłonie wody.

Wełna mineralna posiada niski współczynnik przewodności cieplnej [λ]. Zawiera się on najczęściej w wartości 0,030–0,045 W/(m·K). Istotnym wyróżnikiem wyrobów z wełny mineralnej na tle innych izolacji, jest ich niepalność. Używany w budownictwie do izolacji termicznych i akustycznych ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropów i podłóg, dachów i stropodachów oraz ciągów instalacyjnych.

Piana PUR

Jest to materiał izolacyjny cieszący się coraz większą popularnością zwłaszcza w przypadku domów energooszczędnych. Pianę PUR aplikuję w się w sposób natryskowy. Natychmiast po naniesieniu piany zwiększa ona swoją objętość wielokrotnie co sprawia, że dokładnie uzupełnia wszystkie szczeliny i redukuję możliwość wystąpienia mostków termicznych.

Rozróżniamy dwie główne odmiany piany PUR: piany otwartokomórkowe i piany zamkniętokomórkowe. Piana poliuretanowa otwartokomórkowa swoją formą przypomina budowę gąbki. Jest bardzo lekka, paroprzepuszczalna i wykazuje wysoką termoizolacyjność. Można stosować ją w miejscach, gdzie zazwyczaj kładzie się wełnę mineralną.

Piana poliuretanowa zamkniętokomórkowa składa się z mikroskopijnych, zamkniętych pęcherzyków. Jej właściwości przypominają zachowaniem XPS, stąd też może być wykorzystywana w miejscach, gdzie zazwyczaj kładzie się styropian. Pianka zamkniętokomórkowa jest cięższa od otwartokomórkowej, stanowi świetną termoizolację, a ponadto jest bardzo odporna na wodę (dlatego bardzo często przeznacza się ją właśnie do zabezpieczeń przeciwwilgociowych).

PIR

PIR, czyli płyty poliizocyjanuratowe stają się coraz popularniejszym materiałem termoizolacyjnym stosowanym w budownictwie energooszczędnym. Materiał o doskonałym współczynniku przewodzenia ciepła – ok. 0,022 W/mK. Tego rodzaju płyty mają o wiele lepsze parametry niż styropian czy wełna mineralna, a do tego są trwałe i bardzo odporne na wilgoć.

Zobacz również:

Fundamenty

Ściany

Dach

Okna

Elewacje zewnętrzne

Instalacje

Stropy

Skontaktuj się z nami
Poznań
Warszawa
Wrocław

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Truskawkowa 3,
61-306 Poznań

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Warszawska 11b lok.24,
05-090 Dawidy

Zapraszamy do kontaktu.

Aleja Armii Krajowej 2/20,
50-541 Wrocław

Napisz do nas

{{ errors.first('name') }}
{{ errors.first('email') }}
{{ errors.first('phone_number') }}
{{ errors.first('location') }}
{{ errors.first('textarea') }}

{{ errors.first('rodo') }}