11.08.2021

Jak wybrać działkę i położenie budynku?

Grunt

Najlepszym sposobem posadowienia domu energooszczędnego jest płyta fundamentowa, która musi mieć odpowiednio przygotowaną podbudowę. Koszty jej przygotowania są w bardzo dużej mierze zależne od warunków gruntowych. Podmokłe tereny zawierające grunty spoiste typu gliny czy iły, z pewnością zwiększą nam koszty przygotowania podbudowy pod płytę fundamentową. Warto zatem, przed zakupem działki, zlecić badania gruntowe, a następnie ich wyniki przeanalizować wraz z geotechnikiem oraz projektantem.

 

Warunki zabudowy

Jeśli chcemy wybudować dom o prostej bryle, bez wykuszy, załamań i balkonów, które nie są zalecane w przypadku domów energooszczędnych, warto przed zakupem działki, zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego w danej okolicy. Znajdziemy w nim informację czy wymagana architektura dopuszcza budowę prostego domu. Przy okazji dowiemy się, czy w okolicy rozpatrywanej przez nas działki, nie ma zaplanowanych wysokich budynków, które zacieniałyby nasz dom.

 

Nasłonecznienie

Dom energooszczędny powinien mieć nieograniczony dostęp do energii słonecznej oraz być chroniony przed chłodem i wiatrem. Drzewa oraz budynki, w szczególności te wysokie, nie powinny zasłaniać naszego domu od południowej, najbardziej nasłonecznionej strony. Jest to istotne zwłaszcza zimą, kiedy dom jest narażony na największą stratę energii cieplnej. Korzystne z kolei będą obiekty przysłaniające naszą działkę od strony północnej, ponieważ ochronią one budynek przed zimnym północnym wiatrem.

 

Jeśli chcemy mieć dużo drzew na całej działce, możemy posadzić je po stronie południowej, pod warunkiem jednak, że będą to drzewa liściaste. Ochronią one nasz budynek przed przegrzaniem latem, za to zimą, kiedy liście opadną, nie będą ograniczać dostępu promieni słonecznych do budynku. Po północnej stronie z kolei, najkorzystniejsze będą drzewa iglaste, które cały rok są zielone. Pozwoli nam to ochronić nasz dom przed zimowym wiatrem.

 

Jeśli planujemy wybudować nasz wymarzony dom w rejonie, gdzie panują tereny górzyste i musimy kupić działkę ze spadkiem, powinien on być skierowany ku południowej stronie, ponieważ elewacja będzie tam najbardziej rozbudowana.

 

Usytuowanie

Warto również zwrócić uwagę na usytuowanie działki względem stron świata. Najlepszym wyborem będzie działka z ulicą od strony północnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, po najmniej nasłonecznionej stronie działki, możemy usytuować wejście, garaż, pomieszczenie gospodarcze oraz spiżarnię, czyli pomieszczenia, w których przebywamy najrzadziej, a co za tym idzie, nie wymagają one znacznego ogrzewania oraz nie będziemy umieszczać tam dużych okien. Z drugiej strony budynku natomiast, możemy umieścić salon oraz sypialnie i pozostałe pokoje mieszkalne, gdzie najlepiej prezentować się będą duże przestrzenie okienne. Pozwolą nam one magazynować ciepło pochodzące z promieni słonecznych, których po południowej stronie będzie pod dostatkiem.

 

Wielkość i kształt

Działka, na której ma powstać dom energooszczędny powinna mieć regularny kształt oraz być odpowiednio duża w stosunku do powierzchni zabudowy budynku. Pozwoli nam to na odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata oraz zapewnienie odpowiedniej roślinności. Mała i wąska działka o skośnych krawędziach, w sposób istotny nam ten zamiar ograniczy, bądź nawet je uniemożliwi.

O autorze

Nasze ostatnie wpisy

16.08.2021
Budowa domu – jak wyeliminować mostki termiczne?
11.08.2021
Standard WT 2021 - co to jest i co oznacza dla inwestorów?
11.08.2021
Rekuperacja – zasada działania i korzyści

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu:

Lub skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy

Łódź

address-icon

ul. Łąkowa 11
95-050 Konstantynów Łódzki

Lub skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy

Warszawa Północ

address-icon

ul. Zabraniecka 8L
II piętro
03-872 Warszawa

Warszawa Południe

address-icon

al. Krakowska 38
05-090 Janki

Lub skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy

Wrocław

address-icon

ul. Kościerzyńska 10
51-416 Wrocław

Lub skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy

Poznań

address-icon

ul. Kopanina 59,
60-105 Poznań

Lub skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy

Trójmiasto

address-icon

ul. Wschodnia 1A/1
81-575 Gdynia

Lub skontaktuj się z biurem w Twojej okolicy

Poznań

address-icon

ul. Kopanina 59,
60-105 Poznań

Konin

address-icon

ul. 3 Maja 74,
62-500 Konin

Napisz do nas

{{ errors.first('name') }}
{{ errors.first('email') }}
{{ errors.first('phone_number') }}
{{ errors.first('location') }}
{{ errors.first('textarea') }}

{{ errors.first('rodo') }}