Technologie

Doradzamy naszym klientom jakie technologie stosować, aby budowa była rzetelna, trwała i energooszczędna. Na każdym etapie budowy trzeba odpowiedzieć sobie na to z czego chcemy wykonać dany element, do czego ma służyć i co chcemy uzyskać. Nie zawsze podpowiadamy Klientom to co jest najtańsze, ale zawsze szukamy rozsądnych oszczędności. Niekoniecznie trzeba stosować bardzo drogie technologie. W bogactwie rozwiązań pomagamy znaleźć złoty środek zapewniający zarówno dobrą jakość jak i rozsądną cenę.

Fundamenty

Najczęściej buduje się domy na tradycyjnych fundamentach, tj ławach i ścianach fundamentowych. Niektórzy jednak decydują się betonową płytę fundamentową. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Fundamenty tradycyjne Płyta fundamentowa
Ich budowa trwa dłużej Szybka budowa – ok. 1-2 tygodnie
Wymagają starannej hydroizolacji odpowiednio dobranej do rodzaju gruntu i poziomu wody gruntowej To rozwiązanie bezpieczne przy wysokim poziomie wód gruntowych
Gorsze rozwiązanie termiczne, nie można w 100% zaizolować ław fundamentowych Doskonałe odizolować termiczne budynku od ziemi
To rozwiązanie znane i sprawdzone Płyta może tworzyć jednocześnie betonową podłogę parteru
Do budowy ław wystarczy beton niższej klasy, na ściany stosuje się najczęściej bloczki betonowe Jest zabezpieczeniem na wypadek nierównomiernego osiadania gruntu
To rozwiązanie przyjmuje się w większości projektów gotowych W każdym projekcie można zastępczo wykonać płytę fundamentową
Nieco droższe rozwiązanie

Ściany

Wybór materiałów do budowy ścian zewnętrznych jest bardzo szeroki, a ich właściwy dobór stwarza wiele problemów decyzyjnych. Podstawowym zdaniem ścian jest wytrzymałość na obciążenia, czyli przenoszenie obciążeń z górnych elementów budynku – piętra i dachu. Poza tym ściany powinny zapewniać dobrą izolacyjność, a czasem również akumulację ciepła, korzystny mikroklimat wnętrz, chronić przed hałasem, a także umożliwiać pożądane wykończenie od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Ważna jest również cena.

Wybór rodzaju materiału budowlanego więc wymaga przeanalizowania wszystkich powyższych cech i charakterystyk. W przypadku budowy domu z Dom Pełen Energii, ściany muszą uzyskiwać spółczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,15 W/(m²·K). Uzyskujemy to zarówno poprzez materiał budowlany, eliminację mostków cieplnych wynikających z grubych spoin jak również poprzez odpowiednie materiały izolacyjne.

Do wyboru stosujemy kilka podstawowych grup materiałów budowlanych:

 • Betony komórkowe
  Bloczki z betonu komórkowego to bardzo ciepły materiał. Pozwalają na budowę ścian jednowarstwowych przy grubości muru już od 40 cm. Mają jednak dość niską wytrzymałość na ściskanie, co ogranicza ich zastosowanie przy budowie wyższych ścian nośnych czy przenoszeniu obciążeń punktowych.
 • Silikaty
  Bloczki silikatowe, mimo dość niskiej ciepłochronności, są dobrym materiałem do stawiania dwu- i trójwarstwowych ścian zewnętrznych. Duża masa objętościowa i wysoka wytrzymałość sprawiają, że można z nich stawiać mury konstrukcyjne o grubości od 18 cm. Posiadają wysoką akumulacyjność ciepła i zdolność tłumienia dźwięków.
 • Pustaki ceramiczne
  Pustaki ceramiczne to bardzo popularny materiał do budowy ścian. Ceramika to materiał naturalny, powstający z gliny z domieszką pyłów lotnych. Posiadają systemy drążeń, dzięki czemu posiadają dobrą izolacyjność cieplną oraz mogą mieć większe rozmiary niż tradycyjna cegła przy tej samej masie. Rozróżniamy bardzo szeroki wachlarz materiałów od tańszych materiałów o niedokładnych rozmiarach i różnej kolorystyce do bardzo wysokiej jakości bloczków szlifowanych, których montaż odbywa się za pomocą pianki montażowej.
 • Ściany prefabrykowane z keramzytu
  Ściany te produkuje się w fabryce pod konkretny projekt budowlany. Ich głównym składnikiem jest keramzyt, powszechnie stosowany np. w ogrodnictwie, piasek i cement. Ściany te są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu ściany nośne mogą mieć tylko 15 cm grubości. Dodatkową zaletą ścian keramzytowych jest szybka budowa, skracająca cały proces o 2-3 miesiące. Ściany te są gładkie i nie wymagają tynkowania wewnętrznego.
 • Ściany szkieletowe
  To ciekawa technologia bazująca na konstrukcji drewnianej. Wyróżnić można ściany prefabrykowane, wykonywane w całości w fabryce i składane na miejscu budowy oraz ściany montowane na miejscu budowy. Te pierwsze są znacznie droższe, ale jakość ich wykonania jest bardzo wysoka i zapewnia doskonałą izolacyjność cieplną.

W zakresie tych technologii współpracujemy z doświadczonymi firmami specjalistycznymi.

Dach

Realizacja dachu obejmuje dwa etapy:

 • Więźbę dachową
  Jest to drewniany szkielet dachu, który przenosi obciążenia z pokrycia dachowego, sił wiatru i śniegu oraz ciężaru własnego. Najczęściej wykonuje się go poprzez montaż więźby na miejscu budowy, jednak zastosować można gotowe wiązary dachowe. Wybór należy głównie do projektanta, choć na życzenie klienta również można zmienić technologię.
 • Pokrycie dachu
  Pokrycie dachu przybiera bardzo różne formy: papy i gonty bitumiczne, blachy i blachodachówki, dachówki ceramiczne, dachówki cementowe, które dzieli się na lekkie i ciężkie. Najczęściej stosujemy dachówki cementowe, ze względu na ich jakość i cenę, ale dla bardziej wyrafinowanych klientów polecamy dachówki ceramiczne. Ich wybór jest ogromny. Dotyczy to również blachodachówki. Z których najpopularniejsza obecnie jest blacha na rąbek. Zastosowanie blachodachówki lub dachówki należy skonsultować z projektantem, gdyż wymagają one innych obliczeń konstrukcyjnych.
 • Izolacja dachu
  Izolację dachu wykonujemy metodą natrysku pianka PUR. Technologia ta jest znacznie szybsza i trwała, eliminuje do minimum mostki termiczne oraz stanowi skuteczną ochronę przed wychładzaniem związanym z wiatrem.

Okna

Okna energooszczędne w naszej ofercie zbudowane są z profili o głębokości 85 mm i energooszczędnych pakietów szybowych wyposażonych w ciepłą ramkę. Profile zbudowane z sześciu komór o odpowiedniej szerokości pozwalają uzyskać optymalną izolację cieplną. To sprawia, że okna te doskonale sprawdzą się w domach energooszczędnych i tych budowanych z myślą o przyszłych oszczędnościach. Najczęściej stosowany przez nas system okienny FEN 85 to stabilna konstrukcja o doskonałym współczynniku przenikalności cieplnej Uw= 0,79 W/m2 K*, który odpowiada wymaganiom stawianym przez budownictwo energooszczędne.

Szeroka gama dodatków oraz bogata paleta kolorystyczna pozwalają dopasować okno do potrzeb i oczekiwań każdego inwestora.

Montaż okien w budowanych przez nas domach jest zawsze ciepły, z zastosowaniem bądź taśm rozprężnych, bądź taś izolacyjnych.

Elewacje zewnętrzne

Na elewację składają się następujące elementy:

 • Izolacja termiczna ścian zewnetrznych
  W naszych budowach stosujemy tylko styropian grafitowy, który posiada lepsze właściwości izolacyjne od białego. A wszystko to za sprawą grafitowego koloru odbijającego promieniowanie cieplne, co daje lepszą o około 25% izolację cieplną.
 • Tynkowanie
  Stosujemy tynki silikonowe, które zwiększają trwałość muru. Są odporne na działanie wody, ale nie blokują przenikania pary wodnej z budynku. Nie wiążą brudu: zabrudzone ulegają samooczyszczeniu podczas deszczu. Przez lata zachowują intensywny kolor. Istnieje bardzo bogata gama kolorystyczna tynków, które należy dobrać wg własnego gustu lub wizji projektanta.
 • Elewacyjne elementy ozdobne
  Na elewacji często łączymy ze sobą różne kolory tynków lub wprowadzamy elementy ozdobne z drewna, kamienia elewacyjnego lub płytki elewacyjnej. Zdarzają się również projekty z wykończeniem betonem architektonicznym. Zakres stosowania dodatków zależy od wzornictwa zaproponowanego przez architekta lub inwestora.

Instalacje

Do podstawowych instalacji w budynku zaliczamy:

 • Instalacje wod-kan
  Obejmuje ona instalacje podziemne doprowadzające wodę i odprowadzające ścieki, rozprowadzenie wody do ujęć wody w łazienkach i w kuchni oraz jeżeli klient sobie zażyczy na zewnątrz – do podlewania ogrodu
 • Instalację elektryczną
  Instalacja elektryczna obejmuje rozprowadzanie kabli do puszek gniazd i łączników elektrycznych i wszystkich innych urządzeń elektrycznych, np. rolet na okna. Zainstalowanie skrzynki elektrycznej wraz z bezpiecznikami.
 • Instalację grzewczą
  W zależności od oczekiwań klienta możemy wykonać instalację grzewczą gazową, elektryczną, pompę ciepła czy na paliwa stałe. W trakcie spotkań z naszymi specjalistami, oszacujemy które ogrzewanie jest najbardziej optymalne w danym budynku.

Dodatkowo możemy zainstalować:

 • Rekuperację
  Wentylacja mechaniczna odzyskująca ciepło, które traci się poprzez grawitacyjny system wentylacyjny
 • Fotowoltaikę
  Domowa elektrownia słoneczna oparta o panele fotowoltaiczne, zamieniające światło słoneczne w prąd, który następnie można użyć w celach użytkowych w domu
 • Automatykę budynku
  Istnieje możliwość wprowadzenia elementów domu inteligentnego, z całym bogactwem czujników oraz powiązań logicznych.
 • Alarm antywłamaniowy
  Alarm może obejmować czujki ruchu, kontaktrony na oknach i drzwiach oraz centralkę. Alarm można włączyć do systemu monitoringu zewnętrznego.
 • Czujniki dymu
  Pomieszczenia z kominkiem oraz kuchnię można wyposażyć w czujniki dymu, będące system sygnalizacji pożaru.
 • Czujniki gazu usypiającego
  Czujniki te alarmują przed próbą uśpienia właścicieli domu poprzez wprowadzenie gazu usypiającego przez złodziei, najczęściej w celach rabunkowych.
 • Monitoring kamerami
  Możliwość zainstalowania systemu kamer zewnętrznych i wewnętrznych z opcją nagrywania zdarzeń.