Projekt gotowy czy indywidualny?

Łukasz Rogowski, Dom Pełen Energii

14.05.2020.

 
Mierząc się z realizacją budowy inwestor musi najpierw zacząć swoją przygodę od etapu projektowania swojego wymarzonego domu. Projekt składa się z m.in. opisu, branży architektonicznej, konstrukcyjnej, sanitarnej czy elektrycznej. Wszystko po to, żeby wykonany budynek był przede wszystkim bezpieczny, ale również funkcjonalny i estetyczny. W przypadku domów jednorodzinnych najpopularniejsze są dwie drogi – wybór projektu gotowego lub realizacja projektu indywidualnego. Obie drogi mają wady i zalety, które dla każdego z inwestorów będą inne. Decyzja o wyborze metody musi być poddana uprzedniej analizie, aby spełnić wszystkie wymogi oraz oczekiwania przyszłych mieszkańców.
 
Panuje przekonanie, że projekt indywidualny jest wielokrotnie droższy od projektu gotowego, a jego przygotowanie jest bardziej skomplikowane. Ale czy na pewno? Opiszmy zatem dwie drogi realizacji projektu począwszy od projektu gotowego.

Projekt gotowy

Tzw. „gotowce” dostępne są na stronach wielu podmiotów, które zajmują się sprzedażą takich projektów i z reguły jest to główne źródło ich zakupu. Zanim inwestor zakupi projekt gotowy musi sprawdzić czy:

– taki projekt będzie zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania terenu lub warunkami zabudowy

– budowa takiego domu mieści się w założonym budżecie

– taki dom będzie w całości spełni oczekiwania osób, które będą w nim na co dzień mieszkały.

 

Te wszystkie czynniki mają wpływ na koszt adaptacji projektu. Trzeba bowiem pamiętać, że koszt zakupu oferowanego projektu to dopiero pierwsza składowa jego końcowej ceny. Istotne zmiany, których dokona inwestor będą przekładały się na finalny koszt projektu gotowego. Niejednokrotnie ten koszt jest podobny, a nawet wyższy niż projektu indywidualnego. Budowa z wykorzystaniem projektu gotowego ma uzasadnienie wtedy, kiedy pasuje on w pełni do działki oraz oczekiwań inwestora. W praktyce jest to jedynie ok. 5% klientów.

 
Odwiedź naszą galerię projektów gotowych >>
 

Projekt indywidualny

W przypadku projektu indywidualnego pojawia się znacznie większa możliwość i szansa zaprojektowania wymarzonego domu. Proces ten zaczyna się od wykonania kilku koncepcji, które od samego początku pozwalają podjąć decyzję czy finalny projekt będzie spełniał oczekiwania klienta co do kwestii architektonicznych oraz finansowych. Po wyborze jednej z nich architekt sporządzi cały projekt, który będzie zawierał wszystkie niezbędne elementy potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. Projekty indywidualne są znacznie bardziej czytelne, ponieważ tworzy je jeden architekt. W projektach gotowych istnieje ryzyko większego błędu, co może skutkować dłuższą realizacją budowy ze względu na konieczność ponownej analizy projektu.

 

Z reguły jest to rozwiązanie nieco droższe w stosunku do projektu gotowego,  ale nie zawsze. Domy energooszczędne, których budowanie będzie obowiązkowe od stycznia 2021r. (czytaj więcej), znacznie częściej powstają w oparciu o projekt indywidualny. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób, żeby uzyskać kompromis pomiędzy architekturą, funkcjonalnością oraz kosztem budowy.

 

A zatem…

Tak jak wielu jest inwestorów, tak wiele jest wizji domów. Każdy pomysł jest inny i wyjątkowy, więc warto już na samym starcie podjąć właściwą decyzję związaną z projektem. Dobry architekt oraz wykonawca będą w stanie jednoznacznie rozwiać wątpliwości klienta, stąd warto poświęcić temu więcej uwagi. Wszystko po to, żeby stworzyć swój wymarzony dom, który będzie cieszył przez długie na lata.

Bezpłatna wycena budowy domu

Loading...
0
* Wymagane pola
Skontaktuj się z nami
Poznań
Warszawa
Wrocław
Łódź
Trójmiasto
Lubuskie

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Truskawkowa 3
61-306 Poznań

Warszawa Północ

ul. Zabraniecka 8L
II piętro
03-872 Warszawa

Warszawa Południe

al. Krakowska 38
05-090 Janki

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kościerzyńska 10
51-416 Wrocław

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kopernika 36B, lok. 14
90-552 Łódź

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Wschodnia 1A/1
81-575 Gdynia

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Truskawkowa 3
61-306 Poznań

Napisz do nas

{{ errors.first('name') }}
{{ errors.first('email') }}
{{ errors.first('phone_number') }}
{{ errors.first('location') }}
{{ errors.first('textarea') }}

{{ errors.first('rodo') }}