Dom energooszczędny – jak wybrać działkę i położenie budynku?

Kamil Bednarek, Dom Pełen Energii

27.05.2020.

 

Decydując się na budowę domu energooszczędnego, warto uwzględnić to już na etapie wyboru działki. Budując taki dom, zwracamy szczególną uwagę na to, aby wszelkie straty ciepła ograniczyć do minimum. Nie chcemy utrudniać sobie tego zadania już na samym początku, dlatego ważne jest, aby nasz kawałek świata, na którym postawimy dom, był odpowiednio usytuowany, nasłoneczniony, miał regularny kształt oraz korzystne warunki gruntowe. Zatem konkretnie – co należy wziąć pod uwagę i jak wybrać działkę budowlaną i położenie domu, aby w pełni wykorzystać jego technologiczną i materiałową energooszczędność?

Grunt

Najlepszym sposobem posadowienia domu energooszczędnego jest płyta fundamentowa, która musi mieć odpowiednio przygotowaną podbudowę. Koszty jej przygotowania są w bardzo dużej mierze zależne od warunków gruntowych. Podmokłe tereny zawierające grunty spoiste typu gliny czy iły, z pewnością zwiększą nam koszty przygotowania podbudowy pod płytę fundamentową. Warto zatem, przed zakupem działki, zlecić badania gruntowe, a następnie ich wyniki przeanalizować wraz z geotechnikiem oraz projektantem.

 

Warunki zabudowy

Jeśli chcemy wybudować dom o prostej bryle, bez wykuszy, załamań i balkonów, które nie są zalecane w przypadku domów energooszczędnych, warto przed zakupem działki, zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego w danej okolicy. Znajdziemy w nim informację czy wymagana architektura dopuszcza budowę prostego domu. Przy okazji dowiemy się, czy w okolicy rozpatrywanej przez nas działki, nie ma zaplanowanych wysokich budynków, które zacieniałyby nasz dom.

 

Nasłonecznienie

Dom energooszczędny powinien mieć nieograniczony dostęp do energii słonecznej oraz być chroniony przed chłodem i wiatrem. Drzewa oraz budynki, w szczególności te wysokie, nie powinny zasłaniać naszego domu od południowej, najbardziej nasłonecznionej strony. Jest to istotne zwłaszcza zimą, kiedy dom jest narażony na największą stratę energii cieplnej. Korzystne z kolei będą obiekty przysłaniające naszą działkę od strony północnej, ponieważ ochronią one budynek przed zimnym północnym wiatrem.

 

Jeśli chcemy mieć dużo drzew na całej działce, możemy posadzić je po stronie południowej, pod warunkiem jednak, że będą to drzewa liściaste. Ochronią one nasz budynek przed przegrzaniem latem, za to zimą, kiedy liście opadną, nie będą ograniczać dostępu promieni słonecznych do budynku. Po północnej stronie z kolei, najkorzystniejsze będą drzewa iglaste, które cały rok są zielone. Pozwoli nam to ochronić nasz dom przed zimowym wiatrem.

 

Jeśli planujemy wybudować nasz wymarzony dom w rejonie, gdzie panują tereny górzyste i musimy kupić działkę ze spadkiem, powinien on być skierowany ku południowej stronie, ponieważ elewacja będzie tam najbardziej rozbudowana.

 

Usytuowanie

Warto również zwrócić uwagę na usytuowanie działki względem stron świata. Najlepszym wyborem będzie działka z ulicą od strony północnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, po najmniej nasłonecznionej stronie działki, możemy usytuować wejście, garaż, pomieszczenie gospodarcze oraz spiżarnię, czyli pomieszczenia, w których przebywamy najrzadziej, a co za tym idzie, nie wymagają one znacznego ogrzewania oraz nie będziemy umieszczać tam dużych okien. Z drugiej strony budynku natomiast, możemy umieścić salon oraz sypialnie i pozostałe pokoje mieszkalne, gdzie najlepiej prezentować się będą duże przestrzenie okienne. Pozwolą nam one magazynować ciepło pochodzące z promieni słonecznych, których po południowej stronie będzie pod dostatkiem.

 

Wielkość i kształt

Działka, na której ma powstać dom energooszczędny powinna mieć regularny kształt oraz być odpowiednio duża w stosunku do powierzchni zabudowy budynku. Pozwoli nam to na odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata oraz zapewnienie odpowiedniej roślinności. Mała i wąska działka o skośnych krawędziach, w sposób istotny nam ten zamiar ograniczy, bądź nawet je uniemożliwi.

Bezpłatna wycena budowy domu

Loading...
0
* Wymagane pola
Skontaktuj się z nami
Poznań
Warszawa
Wrocław
Łódź
Trójmiasto
Lubuskie

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Truskawkowa 3
61-306 Poznań

Warszawa Północ

ul. Zabraniecka 8L
II piętro
03-872 Warszawa

Warszawa Południe

al. Krakowska 38
05-090 Janki

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kościerzyńska 10
51-416 Wrocław

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kopernika 36B, lok. 14
90-552 Łódź

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Wschodnia 1A/1
81-575 Gdynia

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Truskawkowa 3
61-306 Poznań

Napisz do nas

{{ errors.first('name') }}
{{ errors.first('email') }}
{{ errors.first('phone_number') }}
{{ errors.first('location') }}
{{ errors.first('textarea') }}

{{ errors.first('rodo') }}