Co to jest nowoczesna stodoła?

Dom Pełen Energii
7.05.2020

 

Nowoczesna stodoła to budynek o prostej konstrukcji na planie prostokąta lub litery L. Podstawowe cechy, które charakteryzują bryłę to dwuspadowy dach oraz brak wykuszy, lukarn czy balkonów. Wszystkie elementy w budynku są tak przemyślane, aby spełniał on swoje przeznaczenie pod względem ekonomiczności oraz estetyczności. Klasyczne przykłady konstrukcji typu nowoczesna stodoła zakładają wysoką energooszczędność budynku.
 
Nazwa może nam przywoływać do pamięci pejoratywne skojarzenia, jednak nic bardziej mylnego. Przy prostym kształcie można dać popis swojej wyobraźni i zaprojektować budynek tak, że będzie nas zadziwiał eleganckimi przeszkleniami, ciekawymi płytkami ozdobnymi czy intensywnymi kolorami.
 
Domy w stylu nowoczesnej stodoły kładą nacisk na dużą funkcjonalność i ekonomiczność. Dlatego wewnątrz budynku nie uświadczymy niepotrzebnych pomieszczeń czy niewykorzystanej powierzchni.

Jak zbudować?

Proces decyzji o budowie rozpoczyna się w momencie, gdy budynek ma wyznaczoną działkę budowlaną. Wtedy zaczyna być kształtowany i przybierać różne formy architektoniczne. Znając jego przeznaczenie, fundusze na jego wybudowanie oraz planowaną wielkość, architekt rozmieszcza pomieszczenia i ściany w przemyślany sposób.

Budynek powinien być zlokalizowany tak, aby największa powierzchnia przeszkleń znajdowała się od strony południowej. Generuje to duże zyski słoneczne. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu budynku przed przegrzewaniem, dlatego powinno się zastosować rolety, żaluzje lub drzewa, które ograniczają dostęp promieniowania słonecznego, szczególnie w okresie letnim.

Duże znaczenie przy projektowaniu budynku ma także układ pomieszczeń. Kuchnię, salon czy jadalnię należy sytuować od strony południowej, zaś garderobę i pomieszczenie gospodarcze od strony północnej. Miejsca, w których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu powinny być bardziej przeszklone i doświetlone, co korzystnie wpłynie na komfort mieszkania.

Do domów typu nowoczesna stodoła powinien być zastosowany dach bezokapowy. Brak wystającego okapu pozwala na zapewnienie szczelnego połączenia izolacji termicznej ściany z dachem oraz na lepsze doświetlenie budynku.

Współczynnik kształtu (bryły) budynku jest opisany jako stosunek pola powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury ogrzewanej (obie wartości określone są po wymiarach zewnętrznych). Im mniejszy stosunek tym mniejsze zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Bryła budynku powinna skłaniać ku jak najprostszej formie tak, by współczynnik kształtu był mniejszy od 0,7.

 

Materiały budowlane

Polscy i zagraniczni producenci proponują materiały o wysokiej izolacyjności przy niewielkiej grubości materiału. Należą do nich: styropian ekstrudowany (XPS), wełna mineralna, pianka poliuretanowa (PUR), panele próżniowe, aerożel czy szkło piankowe. Dzięki nim możemy wznosić budynek przy dowolnej konstrukcji: murowanej, żelbetowej czy drewnianej. Należy jednak dobrać kompatybilny system izolacji z systemem budowy. Kierując się energooszczędnością konieczne jest, aby dobierać materiały tak, aby spełniały odpowiednie normy i współczynniki przenikania ciepła.

Bardzo ważne jest wykonanie detali oraz dokładne zaizolowanie elementów tak, aby nie przerywać izolacji, zapobiegając w ten sposób powstawaniu mostków cieplnych. Są to miejsca, które umożliwiają szybszy przepływ strumienia ciepła z wnętrza budynku do otoczenia. Głównym powodem ich powstawania jest właśnie przerywanie izolacji. Należy zwracać uwagę także, aby zachować ciągłość izolacji na obwodzie budynku począwszy od fundamentów aż do dachu. Newralgicznymi miejscami są okna, parapety, nadproża. W przypadku okien należy wyciągnąć izolację 3-4 cm na ościeżnicę.

 

Dlaczego nowoczesna stodoła?

Połączenie prostego budynku z energooszczędnym domem spowodowało powstanie nowoczesnej stodoły. Bryła, która może wyglądać zachwycająco i przy okazji dostarczać wiele wymiernych korzyści takich jak niższe koszty budowy, energooszczędność, likwidacja mostków cieplnych oraz dobre doświetlenie budynku. Jej prostota i kształt pozwala na zaoszczędzenie wydatków przy budowie budynku w standardzie energooszczędnym. Czyż to nie fenomenalny pomysł na połączenie prostoty i nowoczesności, klasyki i awangardy? A Wy, co o tym sądzicie?

 

Bibliografia:

https://muratordom.pl/przed-budowa/wybor-projektu/dom-stodola-jaki-powinien-byc-projekt-nowoczesnego-domu-o-prostej-bryle-aa-9KYS-8yL4-aA8T.html

https://www.bryla.pl/bryla/56,85301,23691350,domy-stodoly-tradycja-w-nowoczesnym-wydaniu-przeglad.html

Bezpłatna wycena budowy domu

Loading...
0
* Wymagane pola
Skontaktuj się z nami
Poznań
Warszawa
Wrocław
Łódź
Trójmiasto
Lubuskie

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Truskawkowa 3
61-306 Poznań

Warszawa Północ

ul. Zabraniecka 8L
II piętro
03-872 Warszawa

Warszawa Południe

al. Krakowska 38
05-090 Janki

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kościerzyńska 10
51-416 Wrocław

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kopernika 36B, lok. 14
90-552 Łódź

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Wschodnia 1A/1
81-575 Gdynia

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Truskawkowa 3
61-306 Poznań

Napisz do nas

{{ errors.first('name') }}
{{ errors.first('email') }}
{{ errors.first('phone_number') }}
{{ errors.first('location') }}
{{ errors.first('textarea') }}

{{ errors.first('rodo') }}